Tokratno številko revije smo v celoti posvetili gibanju in športu. Ne samo, da pišemo o tem, kakšen vpliv ima telesna aktivnost na naše zdravje, ampak vam želimo predstaviti tudi športe, ki jih morda malo manj poznate, a lahko poleg pozitivnega vpliva na telo in duha predstavljajo tudi dobro zabavo. Tokrat se bomo lotili teka na smučeh. Ta nordijski šport z bogato zgodovino na prvi pogled sicer izgleda zelo enostavno in morda celo dolgočasno, a v resnici temu ni tako. Gre za telesno precej naporen šport, v katerem pa lahko tudi neizmerno uživate.
Darjan Lapanje
Ljudje so različne načine, kako se po zasneženi pokrajini premikati čim hitreje in čim lažje, iznašli že davno v zgodovini. Kot prvi “podatek” o smučeh tako štejemo jamsko risbo, ki so jo odkrili na enem od norveških otokov. Na njej so upodobljeni lovci na nekakšni praobliki smuči, risba pa datira približno 4500 let v preteklost. Seveda pa so se smuči in z njimi načini smučanja oz. hoje ali teka na smučah skozi stoletja prilagajali in spreminjali vse do današnje oblike.
V začetku 19. stoletja se je pod norveškim vplivom že začenjala razvijati tehnika smučarskega teka, kakršno poznamo danes. Leta 1870 so v Lillerhammerju ustanovili prvi smučarski klub na svetu. Posebne zasluge za popularizacijo in širjenje tega športa pa ima norveški raziskovalec Fridtjof Nansen, ki je leta 1888 s petimi spremljevalci v 42 dneh pretekel preko 600 kilometrov po neraziskanih snežnih prostranstvih Grenlandije.
Kljub temu, da je tekmovalni tek na smučeh z vidika tehnike precej kompleksna športna disciplina, prvi koraki niso pretirano težki. Morda jih lahko osvojite celo sami, še hitreje pa se jih lahko naučite, če obiščete tečaj teka na smučeh, ki ga v Sloveniji lahko izvedete skoraj v vsakem zimskem rekreacijskem središču z urejenimi tekaškimi progami.
Če se boste torej lotili teka, boste še pred začetkom učenja morali ugotoviti, katere tehnike se boste začeli učiti. Poznamo namreč dve – klasično in prosto (t.i. skating). Pri klasični tehniki gre za imitacijo hoje oz. teka, medtem ko je prosti slog z značilnim drsalnim korakom bolj podoben smučanju kot hoji.
Nekoliko se razlikuje tudi oprema, ki je potrebna za vsako od tehnik. V vsakem primeru pa potrebujemo smuči, palice in tekaške smučarske čevlje, ki jih na sprednjem delu vpnemo na smučko. Če se boste teka lotili povsem od začetka, vam svetujemo, da si opremo vsaj na začetku raje izposodite. Če pa boste kasneje ugotovili, da gre za šport, ki vas sprošča in v njem neizmerno uživate, pa si seveda privoščite svojo opremo. Ta je, v primerjavi z drugimi zimskimi športi, cenovno relativno ugodna in vas ne bo tako hudo udarila po
denarnici, kot se to denimo dogaja pri alpskem smučanju.
Kaj pa vpliv na zdravje?
Seveda pa vam ta zanimiv šport med drugim želimo približati tudi zato, ker ima, če ga izvajamo, izjemne pozitivne učinke na naše zdravje. Med tekom na smučeh namreč uporabljamo več sto mišic hkrati, s čimer je to dokazano eden izmed najboljših treningov za srce in krvni obtok? Poleg tega pa tovrstna športna rekreacija prinaša še številne druge prednosti.
Gre za aktivnost, ki je izrazito “prijazna” do naših sklepov, zaradi česar zagotovo ne boste imeli težav z njihovo obrabo. Obenem pa je tudi eden od najbolj učinkovitih načinov za hujšanje, saj boste z rednim treningom v zelo kratkem času lahko izgubili kar nekaj kilogramov.
Tek na smučeh je obenem tudi aktivnost, s katero se lahko učinkovito zoperstavimo depresiji. Šport že sam po sebi velja za enega boljših načinov za boj proti omenjeni nalogi, prav tek na smučeh pa naj bi bil pri tem najboljša izbira, ki jo pogosto svetujejo tudi psihologi oz. drugi strokovnjaki. Poleg tega gre za šport, ki je izjemno sproščujoč, zato vam nekaj kilometrov, pretečenih po čudoviti zimski pokrajini, utegne pomagati tudi v dneh, ko se težje zberete in ne čutite prave motivacije za delo.
Posebej dobra izbira pa je smučarski tek tudi za pridobivanje kondicije. Obenem velja tudi za najbolj učinkovit vzdržljivostni šport, saj ritmično usklajeno gibanje optimalno spodbudi delovanje mišic, srca in ožilja.
Če ste med branjem članka pomislili, da bi tek na smučeh preizkusili tudi sami, vam svetujemo, da to naredite čim prej, še preden vam toplejše pomladansko vreme to možnost vzame. Dejstvo je, da imamo v Sloveniji kar precej urejenih tekaških prog, pri čemer mnoge med njimi potekajo po zares imenitni pokrajini. Tako vse skupaj ni le izjemen trening za telo, pač pa tudi prvovrstna sprostitev, ki vam ponudila popoln občutek svobode v neokrnjeni naravi.