Domov Aktivno življenje Nazaj h koreninam – bosonogi tek

Nazaj h koreninam – bosonogi tek

Bosonogi tek, znan tudi pod imenom minimalizem ali naravni tek, je tek brez obutve oziroma v za to posebno oblikovani obutvi, ki ima bistveno zmanjšano razmerje debeline podplata med petnim in prednjim delom stopala. Tovrstni tek temelji na naravni telesni biomehaniki, kar pomeni da med tekom pristajamo zgolj na srednjem do prstem delu stopala.

Z bosonogim tekom bistveno razbremenimo kolena in sklepe, kar zmanjšuje možnosti za pojav pogostih tekaških poškodb kot so tekaško koleno, vnetje ahilove tetive, stres fraktura, poškodba pokostnice, bursitis ter zvin.

Zakaj bi tekli bosi? 
Če pogledamo z vidika hitrosti, so študije dokazale, da manjša teža na stopalih pripomore k večji tekaški učinkovitosti ter zmanjšuje čas teka. Študija je tudi dokazala, da se pri bosonogem teku stopala dotikajo tal drugače, kot pa pri teku v klasični obutvi. Klasična obutev nas sili, da se tal najprej dotaknemo s petnim delom, pri bosonogem teku pa se ta udarec prenese na srednji oziroma prstni del stopala, kar nam prinaša mnogo pozitivnih učinkov:
– drža se nagne rahlo naprej, s čimer dosežemo hitrejše gibanje z manj vložene energije,
– krepi mišice stopala in spodnjega dela nog,
– izboljšuje gibljivost gležnjev, stopal in prstov,
– stimulira živčevje, ki je pomembno za ravnotežje in okretnost,
– izboljšuje propriocepcijo in zavedanje telesa,
– peta ni več vzdignjena, kar poravna hrbtenico in izboljša držo.

Kako se lotiti bosonogega teka? 
Bolj ko je vaša obutev minimalna, bolj mora vaše stopalo, gleženj in spodnji del noge delati za ohranjanje in podpiranje telesa v gibanju. To pomeni, da morajo biti vaša stopala, gležnji in meča močnejši. Ker so pri bosonogem teku obremenjeni drugi deli nog kot pri teku s klasičnimi copati, začnite s tekom postopoma, da se izognete morebitnim poškodbam. Čeprav minimalističen tek ne odgovarja vsem tekačem, pa lahko večini koristi prav zaradi okrepitve spodnjega dela nog.

Nekaj smernic za krepitev spodnjega dela nog in uvajanja bosonogega teka:
– okrepite spodnji del nog in mišice telesnega jedra,
– doma hodite bosi, bosi izvajajte hitro hojo, skačite čez kolebnico ali poganjajte eliptični trenažer,
– naučite se teči bosi preden se odločite za tek v minimalistični obutvi. Na ta način boste preprečili, da bi v minimalistični obutvi tekli tako kot v klasičnih copatih (z dotikom pete), kar lahko povzroči poškodbe,
– bosi izvajajte kratke intervalne teke (od nekaj sekund do minute), nato postopoma podaljšujte vaše teke.

Tehnika bosonogega teka 
– pri vsakem koraku pristanite na srednji do prstni del stopala. Če boste stopali preveč na prstni del, lahko to povzroči precejšne bolečine v mečih. V primeru, da pristajate na pete, skrajšajte korak.
– koraki morajo biti kratki – ne iztegujte nog toliko kot pri teku v klasičnih copatih.
– vaša drža mora biti pokončna in uravnotežena.
– ostanite lahkotni. Korak ohranjajte lahkoten in poskočen.
– tecite tiho. Če s koraki ustvarjate preveč hrupa, s stopali premočno udarjate po podlagi. Poskusite teči lahkotno, mehko in tiho.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi