Potem, ko smo si konec maja ob spremljanju kolesarske dirke po Italiji grizli nohte in zadrževali dih ob dramatičnem zaključku dirke, ki jo je naposled dobil Primož Roglič, se prav v teh dneh odvija druga velika tritedenska dirka – znameniti »Tour de France«, ki ima zopet slovenski pridih, saj se za zmago na dirki bori Tadej Pogačar. Ni kaj, z Rogličem in Pogačarjem je kolesarjenje v Sloveniji še pridobilo na priljubljenosti in je med Slovenci trenutno verjetno najbolj priljubljena športna aktivnost. Morda niste vedeli, a kolesarjenje je poleg tega tudi izjemno koristno za naše zdravje.
Darjan Lapanje
Ne glede na to, ali se občasno odpravite le na kratek kolesarski izlet v naravo ali pa uporabljate kolo kot prevozno sredstvo v vsakdanjem življenju, je kolesarjenje odličen način za izboljšanje telesnega in duševnega zdravja. Vas zanima zakaj?
Krepitev srca in ožilja
Kolesarjenje je odlična aerobna vadba, ki pospešuje srčni utrip in krvni obtok ter krepi srčno mišico. Če kolesarimo redno, to pripomore k zmanjšanju tveganja za srčno-žilne bolezni, kot so srčni infarkt, možganska kap in visok krvni tlak. Prav tako pomaga pri uravnavanju holesterola v krvi in krepi kapilare, kar pripomore k boljšemu splošnemu zdravju srca in ožilja.
S poganjanjem pedalov boste izboljšali tudi svojo telesno pripravljenost in vzdržljivost. Med vožnjo s kolesom namreč uporabljamo različne mišične skupine, kar vodi v povečanje mišične moči, posledično pa se krepi tudi naša vzdržljivost. Redno kolesarjenje vam bo pomagalo tudi preoblikovati vaše telo , poleg tega pa se bodo izboljšali tudi vaše ravnotežje, koordinacija in motorične sposobnosti.
Zmanjšanje tveganja za debelost
Sodoben življenjski slog je pogosto povezan s sedečim načinom življenja, ki vodi v povečanje telesne teže in tveganje za debelost. Kolesarjenje je odlična rešitev za ta problem, saj z vsakodnevno vožnjo lahko učinkovito povečamo porabo kalorij, kar pomaga pri vzdrževanju zdrave telesne teže oz. pri hujšanju. Poleg tega kolesarjenje pospešuje presnovo, kar prispeva k boljšemu delovanju našega telesa.
Izboljšanje duševnega zdravja
Redna kolesarjenje ima tudi izjemno pozitiven vpliv na naše duševno zdravje. Med vožnjo s kolesom se sproščajo endorfini, imenovani tudi “hormoni sreče”, ki zmanjšujejo stres, izboljšujejo razpoloženje in zmanjšujejo tesnobo. Kolesarjenje nam omogoča tudi pobeg od vsakodnevnega stresa in nam daje priložnost za sprostitev in rekreacijo v naravi. Poleg tega je poganjanje pedalov lahko tudi družabna aktivnost, ki nam omogoča interakcijo z drugimi ljudmi, vse to pa lahko prispeva k izboljšanju socialnih vezi in zmanjšanju občutka osamljenosti.
Ob vsem naštetem pa ne gre prezreti dejstva, da je kolesarjenje tudi okolju prijazno prevozno sredstvo. V času, ko je t.i. »zelena agenda« tako rekoč na dnevnem meniju, tudi to dejstvo ni zanemarljivo. Poleg tega je Slovenija je prepredena s številnimi idiličnimi kolesarskimi potmi, zato kar pogumno – zajahajte svoje kolo in se podajte novi avanturi naproti. Svetovne kolesarske elite si ob tem zagotovo na boste pokorili, tako kot to počneta Primož in Tadej, boste pa zagotovo s tem naredili nekaj dobrega za svoje zdravje.