Domov Aktivno življenjeRekreacija Vadiš pa niti ne veš

Vadiš pa niti ne veš

Z Azro Devedžić iz Plesnega studia Azra&Team iz Ljubljane, smo se pogovarjali o zelo priljubljeni rekreaciji, ki združuje ljubezen do gibanja, plesa, glasbe, druženja – o zumbi.
Tia Kemperle
Od kod pravzaprav izvira zumba in kdaj se je trend tovrstne vadbe preselil k nam?
Zumba izvira iz Kolumbije, k nam pa je prišla pred približno šestimi, sedmimi leti.
Zakaj menite, da je zumba tako na hitro postala priljubljena?
Zaradi glasbe, ki je glavno vodilo ure, dobrih inštruktorjev in enostavnih koreografij.
Kakšne so njene prednosti ?
Ker je zumba telovadba, je tako kot vsaka druga skupinska vadba koristna za fizične in psihološke izboljšave. Ker gre za ples v družbi, je vadba prikrita telovadba. Vadiš, pa se tega sploh ne zavedaš.
Gre za kombinacijo plesa, glasbe in vodene vadbe. Na kateri komponenti je največ poudarka?
Glasbi in plesu. Vodena vadba je zadnja, saj je pri zumbi pravilo, da tudi če ne znaš koreografijo, je dovolj, da plešeš, kakor ti je všeč.
Kako izbirate primerno glasbo?
Glasba se izbira glede na trenutni trend in pa glede na pravila Zumba programa. Prevladuje latinskoameriška glasba.
Kako pomembno je, da se gibi izvajajo pravilno?
Tehnika nekaterih gibov je zelo pomembno, recimo počepi, izpadni koraki, razni skoki ipd. Prava izvedba plesnih korakov pa ni tako pomembna.
Kako sploh tvorite skupine? Ali jih kaj delite glede intenzivnosti, morda glede na starost?
Zumbi se lahko pridruži kdorkoli, kadarkoli. Skupine se ne tvorijo po intenzivnosti ali starosti, razen Zumba KIDS program, ki je za otroke in Zumba GOLD, ki je za tiste nad 50 let.
Če imate v skupini raznovrstne plesalce, kako se jim lahko vsem naenkrat prilagajate (da ni nekaterim prenaporno, nekaterim pa prelahko?
Inštruktor Zumbe uči splošno uro. Zaradi številčnosti prisotnih na uri je nemogoče, da bi se posvetil prav vsakemu posebej. Vsak lahko izvaja tudi lažje opcije izvedbe gibov ali si jih prilagodi.
Za koga vse je zumba primerna?
Za vse, ki želijo ostati aktivni in imajo radi ples. Zumba morda ni primerna za tiste, ki imajo težave s koleni in nosečnice ( v visoki nosečnosti), vendar so tudi tukaj izjeme, saj je možno gibe prilagoditi. Potrebno pa je pred uro pristopiti inštruktorju in ga opozoriti na te posebnosti.
Potrebujejo udeleženci kakšno posebno športno opremo?
Ne. Oblačila naj bomo čim bolj udobna, priporočljive so lahke superge.
Kdo vse lahko postane inštruktor zumbe in na kakšen način?
Postane lahko kdorkoli, vprašanje pa je, če to tudi ostane. Licence se izvajajo v tujini, kjer se pridobi osnovno znanje. Praksa in čas pa potem pokažeta, kako uspešen je vaditelj.
Ali lahko nekdo, ki ne pride na začetku sezone, nadoknadi zamujeno, če na primer zamudi nekaj vadb?
Kdorkoli se lahko pridruži kadarkoli, saj se koreografije ponavljajo več tednov. Potrebno je par obiskov, da se spoznate z inštruktorjem, njegovim načinom dela in koreografijami. Samo vztrajati je treba.
Zakaj ljudem svetujete, da se odločijo za zumbo in kolikokrat na teden naj bi jo vadili?
Ker se gre za kadio vadbo, je dovolj 2-3x tedensko. To seveda ni dovolj, za zdravo telo in način življenja je potrebna zdrava prehrana ter vključitev drugih vadb, recimo vadbe z utežmi, raztegi …
Na koncu nam še zaupajte, s čim je zumba očarala vas?
Plesalka sem že od malih nog, zato posebna motivacija ni bila potrebna. Očarala me je takoj, ko sem prvič slišala zumba glasbo.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi