Smučanje je zelo lep in tudi vse bolj priljubljen zimski šport. O njem smo se pogovarjali z Urošem Martinškom, koordinatorjem Šole snežnih športov Rogla.
MIHA ANŽUR
Kaj vse učite na smučarskem tečaju?
Cilj začetniškega tečaja je tečajnike naučiti kontroliranja hitrosti in smeri smučanja z uporabo smučarskih lokov ter samostojne uporabe vlečnice Uniorček. Začetniški tečaji najprej potekajo na poligonu za začetnike, kasneje pa uporabimo še tekoči trak in vrtiljak na otroškem poligonu. Cilj nadaljevalnih tečajev je tečajnike pripeljati do zavoja s klinastim odrivom, preko klinastih zavojev, do osnovnega vijuganja. Za to uporabljamo različne terenske oblike, ki omogočajo varno napredovanje.
Obstaja več vrst smučanja. Tek na smučeh, običajno smučanje, turno … Za katero vrst se ljudje po vaših izkušnjah najpogosteje odločajo in kakšne prednosti oz. slabosti prinaša posamezna vrsta smučanja?
V Šoli snežnih športov na Rogli je še vedno daleč največ povpraševanja po tečajih alpskega smučanja. Sledita deskanje na snegu in tek na smučeh. Za telemark nimamo povpraševanja, medtem ko za turno smučanje žal nimamo pogojev.
Vrsto zimskega športa in sistem izobraževanja (skupinski ali individualni tečaji) si stranke izbirajo same, pri čemer pa jim svetujemo gleda na cilje, ki jih želijo doseči.
Kako dobro mora biti smučar fizično pripravljen, preden se postavi na smučke?
Za začetniške tečaje zadovoljuje osnovna telesna pripravljenost. Seveda bo tečajnik hitreje napredoval, če bo imel boljše motorične sposobnosti – ravnotežje, moč in koordinacijo.
Kakšne so osnove smučarskega bontona, ki veljajo na smučiščih?
Osnovno vedenje na smučišču je opisano v tako imenovanih FIS pravilih, ki veljajo za vsa smučišča in so jih uporabniki smučarskih, deskarskih ali tekaških prog dolžni upoštevati in spoštovati.
Kakšne poškodbe se najpogosteje pojavljajo pri smučarjih in ali jih je mogoče na kakšen način preprečiti?
Poškodbe so sestavni del vsakega športa – tudi smučanja, vendar jih s pravilno izbiro opreme, dobro telesno pripravljenostjo, ustrezno izbiro smučarskega terena in prilagojeno hitrosti smučanja lahko preprečimo.
Katera je tista obvezna oprema, ki bi jo naj imel smučar?
Osnovna smučarska oprema za alpsko smučanje zajema smuči z vezmi, smučarske čevlje in palice. Smučarji do 14. leta starosti morajo nujno uporabljati zaščitno čelado, ki pa jo toplo priporočamo vsem. Dodatna oprema brez katere ne gre, so še ustrezna oblačila, rokavice, pokrivalo in smučarska očala.
Kakšen sneg je za smučanje najbolj primeren?
Najprimernejši je seveda naraven sneg. Za začetnike je predvsem pomembna pravilna izbira terena, ki omogoča napredovanje učenja brez strahu in zagotavlja ustrezno varnost.
Kdaj je primerno, da otroka prvič postavimo na smučke? Je bolje, da prve izkušnje nabere s pomočjo staršev ali profesionalnega učitelja?
Učenje smučanja običajno ne začenjamo pred dopolnjenim četrtim letom starosti. Zelo je koristno, da se otrok prej igra na snegu, se seznanja z drsenjem – sankanje ter pridobi pozitiven odnos do zimskih pogojev.
Najboljše je, da se učenje smučanja začne z učiteljem smučanja ter se nadaljuje vadbo z starši.
Komu svetujete smučarski tečaj? Bolj začetnikom ali tudi tistim, ki si želijo še bolj izpopolniti tehniko smučanja?
Smučarski tečaji so primerni tako za začetnike kot nadaljevalce. Pri slednjih je potrebno preveriti predznanje in cilje tečajev. V primeru, da so skupine nadaljevalnih tečajnikov zelo nehomogene oz. je njihovo predznanje zelo različno je boljše, da tečajniki izberejo individualne učenja.