Domov Aktivno življenjeRekreacija Vpliv redne telesne dejavnosti na zdravje

Vpliv redne telesne dejavnosti na zdravje

1. Del: Kaj je redna telesna dejavnost

 

Zdravi načini življenja ali obnašanja vključujejo mnogo življenjskih načinov ali vzorcev, ki prispevajo k telesni pripravljenosti, zdravju in dobremu počutju. Sestavni del teh vzorcev je telesna dejavnost. Telesna dejavnost je premikanje telesa s pomočjo krčenja skeletnih mišic ob izdatnem povečanju energetske porabe. Je gibanje v vsakodnevnem življenju, ki vključuje delo, rekreacijo, vadbo, in športno dejavnost. Vadba je vodena in strukturirana telesna dejavnost, ki ima namen razvijati telesno pripravljenost. Redna telesna dejavnost je tista, ki jo izvajamo vsak dan ali vsaj večino dni v tednu. Koristi redne telesne dejavnosti lahko strnemo v naslednjem stavku: redna telesna dejavnost dodaja leta življenju in življenje letom.

 

Ljudje navadno najdemo številne izgovore, zakaj nismo redno telesno dejavni. Največkrat se izgovarjamo, da nimamo časa zaradi obveznosti v službi ali družini, nimamo denarja za športno opremo ali obiske v športno-rekreativnih centrih, nimamo v bližini nobene primerne ustanove, nimamo občutka varnosti, ko smo telesno dejavni, je slabo vreme ali slaba osvetlitev. Verjetno ste opazili tudi pri sebi, da pri izgovorih domišljija nima meja. Ne glede na izvirnost izgovorov vedno obstajajo rešitve, s katerimi odstranimo ali obidemo ovire.

 

Kako začeti z redno telesno dejavnostjo?

 

Če ste že dalj časa telesno nedejavni ali imate kakšne zdravstvene težave, ste noseči ali stari 65 let in več, lahko začnete s pogovorom z vašim osebnim zdravnikom. Slednji vam bo predstavil koristi redne telesne dejavnosti in povedal, kakšne so vaše morebitne omejitve.

Telesna dejavnost ali še bolje telesna vadba je zdravilo. Tako kot zdravilo je potrebno telesno vadbo ustrezno odmeriti. Zato je najbolje, da v svoji bližini najdete športno društvo, ki ima certifikat Zdravo društvo*. Tam vam bojo po testiranju vaših telesnih sposobnosti priporočili skupinsko vadbo, ki bo ustrezala vaši telesni zmogljivosti. V športnem društvu bodo spremljali vaš napredek in ustrezno s tem priporočali druge, bolj zahtevne vadbene vsebine.

 

Lahko pa začnete sami, tako da začnite z vsakodnevnimi deset minutnimi dejavnostmi nizke intenzitete (lahke vaje ali hitra hoja). S časoma stopnjujte vašo dejavnost tako v trajanju kot v intenziteti. Izberite tisto telesno dejavnost, ki vam je všeč in je po meri vašemu zdravstvenemu stanju.
Lahko ste telesno dejavni s prijatelji ali somišljeniki. Tak način telesne dejavnosti je zabavnejši in varnejši. Napor lahko določate z govornim testom. Če med telesno dejavnostjo lahko tvorite stavke in se pogovarjate, potem ste lahko do zmerno telesno obremenjeni. Če ste hitro brez sape verjetno preobremenjujete svoje telo.

Na tak način se izognemo dolgočasju, morebitnim poškodbam in drugim zapletom. Telesna dejavnost naj bo raznovrstna. in ustrezno naporna. Na primer: en dan lahko tečete, drugi dan kolesarite, tretji dan greste na ples, četrti dan sekate drva, peti dan igrate tenis, šesti dan pospravljate in sedmi dan greste v hribe. Prav tako je pomembna izbira primernega časa. Ne začnite s telesno dejavnostjo prekmalu po obroku ali ko je zunaj preveč toplo ali mrzlo.

Telesno dejavnost lahko vključite v vaš vsakdan. Možnosti je kar veliko; namesto z dvigalom pojdite po stopnicah, ko imate odmor za malico ali kosilo pojdite na sprehod, v in iz službe pojdite peš, s kolesom ali rolkami. Tudi hišna opravila so primerna, če jih opravljajte v hitrejšem tempu.

Pomembno je, da ne obupate, saj bodo minili tedni preden boste opazili kakšne spremembe. V svojo redno telesno dejavnost lahko vključite tudi svoje otroke ali vnuke, igrajte se z njimi in prebudite otroka v sebi. In nazadnje pozabite na pravilo, da brez muke ni učinka. Mišična okorelost (muskelfiber) po vadbi je normalna reakcija, bolečina pa ne. Če vam določena telesna dejavnost povzroča težave ali celo bolečine, se posvetujte z zdravnikom ali fizioterapevtom.

 

Avtor dr. Miroljub Jakovljević, strokovni sodelavec Športne unije Slovenije

 

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi