Domov BivanjeDom Da nam bo toplo, prijetno in zdravo
Dom

Da nam bo toplo, prijetno in zdravo

Da nam bo toplo, prijetno in zdravo

GORAZD MARINČEK

Letošnja jesen je zgodaj postregla z nizkimi temperaturami. Nekoliko prej kot običajno si moramo pomagati z različnimi napravami, ki poskrbijo, da je naše bivalno okolje bolj prijazno in da se v njem dobro počutimo.

Tudi ogrevalne naprave zaslužijo našo pozornost, tako kot vse stvari in bitja okoli nas. Vsaj enkrat letno pred pričetkom stalne rabe jim moramo nameniti pregled in morebitne posege strokovnjaka in jih skrbno spremljati med delovanjem. Zanemarjanje in malomarnost se nam lahko maščujeta s tragičnimi posledicami tako za premoženje kot za življenje.

Dimovodne naprave morajo biti pregledane in očiščene vsaj enkrat letno, odvisno od energenta, ki ga uporabljamo, in od peči – kotla. Če kurimo z manj kvalitetnimi gorivi v starejših napravah, moramo dimnike in peči čistiti večkrat. Tako bomo zmanjšali nevarnost ogljikovega monoksida in možnost dimniškega požara, ko se vnamejo saje v njem. Tudi poraba goriva bo manjša, saj saje na površini kotla v peči občutno povečajo porabo energenta.

Dimniki in dimovodne cevi morajo biti dostopne brez ovir in nikakor ne smejo biti založene z raznovrstno kramo, ki se vse prehitro vname. Samodejne gorilnike, pa naj bodo na plin, kurilno olje, ali pa na pelete oziroma lesne sekance, mora redno pregledati strokovnjak in naravnati dovajanje goriva in zraka.

V prostore, v katerih delujejo ogrevalne naprave, moramo dovajati zrak. Ogenj namreč porabi kisik iz zraka, in če ga zmanjka, nastaja pri nepopolnem zgorevanju strupeni ogljikov monoksid, zaradi katerega so vsako leto nepotrebne nesreče, največkrat s smrtnim izidom. Tovrstna nevarnost grozi zlasti pri etažnem ogrevanju in pri ogrevanju posamičnih prostorov s pečmi, v katerih energent zgoreva. Značilno je, da zamenjamo stavbno pohištvo ali zatesnimo okna in vrata, da bi zmanjšali toplotne izgube, pozabimo pa na zračenje.

Posebno skrb velja nameniti pečem in kuriščem. Ob vse dražjem plinu in kurilnem olju se zatekamo v preteklost k starim »gašperčkom« in opuščenim pečem na drva. Nič slabšega za naše zdravje in zdravje našega okolja! Stare naprave slabo izkoriščajo gorivo in zaradi nepopolnega izgorevanja so v dimu prašni delci ali saje. V Ljubljani se je znova poslabšal zrak pozimi, ko zaradi slabe prevetrenosti kotline dim ostaja nizko nad tlemi. Ljudje pripovedujejo, da po vonju prepoznajo gorivo, ki ga uporablja sosed. Zaradi preveč prašnih delcev v zraku slovenskih mest si je država že prislužila nekaj opominov evropske komisije.

Če smo se odločili za lesna goriva in še posebej, če živimo v naselju, bodimo odgovorni do sosedov, okolja in ne nazadnje tudi do sebe. Uporabljajmo suh les v sodobnih pečeh ali kaminih, ki imajo tehnično dognana kurišča in dosegajo izkoristke nad 85 odstotkov, stare naprave so komaj kdaj presegle 50 odstotne izkoristke.

Pri zamenjavah kotlov na fosilna goriva s sodobnimi napravami na lesno biomaso pomaga z nepovratnimi sredstvi ali krediti z nizko obrestno mero Ekosklad, slovenski okoljski javni sklad (www.ekosklad.si). Nove razpise napovedujejo v januarju.

Morda razmišljate o celoviti energetski prenovi hiše, stanovanja ali bloka. Veliko, preko 600 koristnih nasvetov in primerov dobrih praks opisuje z besedo in fotografijo slovenska Nacionalna energetska pot (http://nep.vitra.si/) . Lahko zastavljate vprašanja, na katera vam bo odgovoril strokovnjak za energetiko. Izberite si za vas zanimiv energetski ukrep in poiščite primere po vsej državi! Še več, vse primere dobrih praks si lahko po predhodnem dogovoru ogledate na kraju samem.

Pa prijetno potovanje po energetsko učinkovitih stavbah za zdravo in sonaravno bivanje!

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi