Domov BivanjeDom Dosledno in gospodarno z odpadnimi materiali
Dom

Dosledno in gospodarno z odpadnimi materiali

Krog ravnanja z odpadki in odpadnimi surovinami je v Sloveniji natančno določen. Vključuje zbiranje, prevažanje, predelavo in odstranjevanje odpadkov ter kontrolo ravnanja za različne vrste odpadkov. Ena izmed njih je tudi odpadna embalaža. V krogu ravnanja z odpadno embalažo imajo pomembno vlogo t. i. družbe za ravnanje z odpadno embalažo. Te imajo dvojno nalogo: skrbijo, da podjetja (t. i. zavezanci) uredijo svoj sistem ravnanja z odpadno embalažo in izpolnjujejo svoje obveznosti, poleg tega pa prevzemajo odpadno embalažo od zasebnih, javnih in komunalnih podjetij. Slednje odpadke pred tem odvažajo od gospodinjstev.
Katja Udovič, Unirec d.o.o.
Podjetja, ki uvažajo ali prodajajo embalirane izdelke oziroma, ki sama ustvarjajo embalažo, so t. i. zavezanci za ravnanje z odpadno embalažo. Zanje zakonodaja določa obveznosti, ki jih morajo izpolniti, kar vključuje vzpostavitev sistema ravnanja z odpadno embalažo, spremljanje embalaže, ki jo dajo na trg, spremljanje količin odpadne embalaže, pripravo poročil, plačilo embalažnine in drugo.
Ker te obveznosti za podjetja predstavljajo dodatno področje upravljanja, jih lahko prenesejo na družbo za ravnanje z odpadno embalažo, ki je za svoje delovanje pridobila dovoljenje Ministrstva za okolje in prostor. Takšna družba spremlja evidence o količinah odpadne embalaže in skrbi za predelavo odpadnih v nove surovine.
Poskrbimo za dosledno ločevanje odpadkov v naših domovih!
Pravilno in dosledno ravnanje z odpadki se začne v naših domovih. Poskrbimo, da bomo odpadke ločevali natančno po navodilih komunalnega podjetja. Ločeno zbrane odpadke oddamo v ločene zabojnike, ki jih imamo pred hišo, v zabojnike na ekološki otok ali v zbirni center. V gospodinjstvih najbolj pogosto ločujemo: odpadno embalažo, odpadni papir in kartonsko embalažo, odpadno stekleno embalažo ter biološke odpadke. Z ločenim oddajanjem odpadkov poskrbimo za nadaljnjo predelavo teh odpadkov in pridobivanje novih surovin. V Sloveniji nimamo poenotenega barvnega sistema za označevanje posameznih vrst zabojnikov, je pa vsak zabojnik opremljen z napisi, kaj lahko odlagamo vanj in česa ne.
Poskrbimo, da v naših domovih pravilno in dosledno ločujemo odpadke. V zabojnike odlagamo popolnoma izpraznjeno embalažo, saj umazana ali neizpraznjena embalaža otežuje nadaljnjo reciklažo. V zabojnik za preostanek odpadkov odložimo čim manj odpadkov, saj s tem zmanjšujemo količine odpadkov na odlagališčih in manj obremenjujemo okolje.
Posebej ločimo tudi druge odpadke: odpadna zdravila, odpadno električno in elektronsko opremo, odpadna olja, gume, nevarne odpadke in druge. Tovrstne odpadke običajno oddamo v zbirni center ali posebej označena zbiralna mesta.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi