Domov BivanjeEkologija Električna energija z morske gladine

Električna energija z morske gladine

Tokrat bomo predstavili še enega v vrsti obnovljivih virov energije, ki je v primerjavi z energijo sonca in vetrno energijo nekoliko manj poznana. Govorili bomo o energiji iz plimovanja. Gre za tehnologijo izkoriščanja naravnega pojava nihanja morske gladine, ki nastane zaradi gravitacijskega vpliva Lune in Sonca na Zemljo. Plimovanje ponuja številne prednosti, vključno z visoko predvidljivostjo, nizkimi emisijami ogljika ter minimalnim vplivom na okolje, kar ga postavlja v ospredje obnovljivih virov energije.

Darjan Lapanje

Plimovanje ali bibavica se nanaša na redno nihanje morske gladine, ko se voda ob obali dviga oz. spušča. Gre za posledico gravitacijskega vpliva Lune in Sonca, ki povzročita spremembe v potencialni energiji morske vode. Plimovanje se dogaja dvakrat na dan, ko pride do visoke plime in oseke, in dvakrat na dan, ko pride do nizke plime in oseke.

Za pridobivanje energije iz plimovanja se uporabljajo različni sistemi, vključno s plimovanjskimi elektrarnami. Obstajata dve glavni vrsti plimovanjskih elektrarn: plimovanjske elektrarne s pregrado in plimovanjske elektrarne brez pregrade.

Plimovanjske elektrarne s pregrado so pogostejše, delujejo pa na podoben način kot hidroelektrarne s pregrado. Na obali se zgradi pregrada ali nasip z vrati, ki omogočajo nadzorovano vstopanje in izstopanje vode. Ko je plima, se vrata zaprejo, kar omogoča zbiranje vode v omejenem prostoru. Ko pride nizka plima, se vrata odprejo, in voda se spušča skozi turbine, ki poganjajo generatorje in proizvajajo električno energijo.

Druga vrsta plimovanjskih elektrarn pa namesto pregrade uporablja naprave, kot so plimovanjski vrtiljaki, plimovanjski stebri ali plavajoče turbine, ki se premikajo ob spremembah morske gladine. Gibanje teh naprav pretvarja kinetično energijo vode v električno energijo.

Prednosti in slabosti

V prid takemu načinu pridobivanja električne energije govori dejstvo, da je plimovanje trajnosten in obnovljiv vir energije, ki temelji na naravnem nihanju morske gladine. Slednje je obenem še zelo predvidljivo, kar omogoča učinkovito načrtovanje proizvodnje električne energije.  Plimovanje poleg tega ne povzroča izpustov toplogrednih plinov ali drugih onesnaževal, kar prispeva k zmanjšanju ogljičnega odtisa.

Kljub številnim prednostim plimovanja obstajajo tudi nekateri izzivi. Gradnja in vzdrževanje plimovanjskih elektrarn sta lahko draga, in lahko vplivata na okolje in življenje morskih organizmov. Poleg tega so tehnologije za pridobivanje energije iz plimovanja še vedno v razvoju, zato se soočajo s tehničnimi izzivi.

Ne glede na vse pa je plimovanje obetaven vir energije, ki lahko prispeva k zmanjšanju odvisnosti od fosilnih goriv in zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. Z nadaljnjim raziskovanjem in razvojem tehnologij bi lahko ta obnovljiv vir energije igral ključno vlogo pri zagotavljanju trajnostne energetske prihodnosti.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi