Če smo nazadnje govorili o jedrski energiji, se bomo v luči poletja, ki ga običajno povezujemo s soncem, tokrat posvetili sončni energiji. Morda niste vedeli, a tudi sončna energija je delno povezana z jedrsko. Najbolj pomembno pa je, da je sončna energija dostopna vsem, je povsem brezplačna in je tudi okolju prijazna.
Miha Anžur
Morda ste se zdrznili ob tezi, da je sončna energija dostopna vsem in je povsem brezplačna. Seveda govorimo o viru energije, ki pa ga moramo za našo rabo pretvoriti v električno energijo. No, tu pa so že potrebni nekoliko večji vložki.
V zadnjih letih se je sončna energija sicer uveljavila kot ključni akter v svetu obnovljivih virov energije. Gre za izkoriščanje moči sončne svetlobe in njeno pretvarjanje v električno energijo. Ta trajnostna in čista oblika energije je postala vse bolj priljubljena zaradi svojega neizčrpnega vira, okoljske prijaznosti ter ekonomskih in družbenih koristi.
Kako nastane sončna energija?
Sončna energija izhaja iz nenehne jedrske fuzije, ki se dogaja v jedru Sonca, približno 150 milijonov kilometrov stran od zemeljskega površja. Svetloba, ki jo sonce oddaja, vsebuje energijo v obliki fotonov. Te je mogoče zajeti s pomočjo solarnih panelov in pretvoriti v uporabno električno energijo. Postopek zajemanja sončne energije temelji na fotovoltaičnem učinku, ki se zgodi v polprevodniških materialih, kot je silicij.
Neizčrpen vir energije
Fotovoltaični sistemi izkoriščajo naravni vir, ki je na voljo brezplačno in neomejeno. Sončna svetloba je prisotna na Zemlji skoraj povsod, kar pomeni, da jo lahko izkoriščamo kjerkoli, tudi na oddaljenih in odročnih lokacijah.
Ena od njenih glavnih prednosti je, da gre za čisto obliko energije, ki ne proizvaja škodljivih emisij ali stranskih proizvodov, ki bi negativno vplivali na okolje. V primerjavi s fosilnimi gorivi, ki povzročajo onesnaževanje zraka in znatno prispevajo k podnebnim spremembam, je sončna energija trajnostna rešitev za zmanjšanje ogljičnega odtisa.
Čeprav so stroški namestitve solarnih sistemov, ki smo jih že omenili na začetku, lahko začetno visoki, dolgoročno gledano lahko sončna energija prinaša pomembne prihranke. Sistem za izkoriščanje sončne energije omogoča proizvodnjo elektrike na mestu porabe, kar zmanjšuje odvisnost od tradicionalnih energetskih virov in njihovih nestabilnih cen.
Sončna energija igra torej ključno vlogo pri prehodu v trajnostno in zeleno energetsko prihodnost. Njena vse večja razširjenost namreč omogoča zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv, večjo energetsko neodvisnost posameznikov in skupnosti ter zmanjšuje emisije toplogrednih plinov. Investicije v sončne elektrarne in tehnologije za izrabo sončne energije poleg tega prispevajo k stabilnosti oskrbe z električno energijo, za katero pa vemo, da je za naš način življenja praktično nujna.