Čeprav debelost večinoma povezujemo z ljudmi, nanjo niso imuni niti naših hišni ljubljenčki. Tokrat bomo nekaj spregovorili o debelosti pri mačkah. Naše štirinožne kosmatinke so, če so pretežke in debele, podobno kot ljudje izpostavljene številnim resnim in življenje ogrožajočim zdravstvenim tveganjem, vse od kardiovaskularnih težav do psihične obremenitve.
Katarina Kimovec
Dejavnikov, zakaj pri mačkah pride do prekomerne telesne teže, je več. Zagotovo pa so k debelosti nekoliko bolj nagnjene sterilizirane in kastrirane mačke. Operacija namreč za približno tretjino zmanjša mačkine energijske potrebe, tek pa se po navedbah strokovnjakov lahko poveča od 18 do 26 odstotkov.
Prav tako se težave zaradi prevelike teže lahko začnejo, ko je mačka starejša in postane manj aktivna, dostikrat pa svoje dodamo tudi lastniki, ki kosmatinke prepogosto hranimo in presežemo priporočene dnevne odmerke hrane. Tudi malodušne mačke in tiste, ki so izpostavljene čustveni obremenitvi, se pogosto soočajo z debelostjo. Statistika pa tudi kaže, da so predebeli večkrat samci kot samice.
Kako debelost vpliva na mačko?
Če je mačka pretežka ali debela, njeno telo ne porablja zaužite hrane, pač pa jo shranjuje v obliki maščobe, ker je porabljena energija manjša od prejete. Ko maščoba prodre do določenih organov, na primer jeter, ali se nabira na drugih mestih, na primer v arterijah, začne vplivati na telesne funkcije. Dodatna teža povzroča pritisk na notranje organe in sklepe mačke, kar povzroča vrsto zdravstvenih tveganj.
Na splošno lahko debelost zmanjša kakovost življenja mačke in skrajša njeno pričakovano življenjsko dobo, saj se težje igra in premika, kirurški posegi ali pregledi pa so težavnejši. Med drugim se močno poveča tveganje za sladkorno bolezen. Statistični podatki kažejo, da se oblika bolezni, pri kateri so potrebne injekcije inzulina, v več kot 80 odstotkih pojavlja pri debelih mačkah. Sladkorna bolezen sicer lahko izzveni, ko mačka izgubi nekaj odvečne teže, saj s tem izgine nakopičena maščoba, ki je neposredno odgovorna, da uravnavanje glukoze ni mogoče.
Če je mačka debela, je lahko močno oslabljen tudi njen imunski sistem, zaradi česar je bolj nagnjena k okužbam. Najpogostejše so okužbe sečil in kamni, ki se pojavijo, če so pretežke mačke manj aktivne, pijejo manj vode in zato tudi urinirajo manj pogosto kot zdrave mačke.
Debelost lahko vpliva tudi na duševno zdravje
Verjetno se sprašujete, kako lahko debelost vpliva na duševno zdravje mačke. Odgovor je precej preprost. Ko mačka začuti nevarnost, nagonsko pobegne oz. se skrije. Pretežke oz. debele mačke pa tega ne morejo storiti oz. se zaradi telesnih lastnosti lahko odzovejo bistveno počasneje.. Tako ne morejo slediti nagonu, kar jih lahko spravi v stisko.
Seveda pa lahko lastniki našim kosmatinkam pomagamo in preprečimo, da bi postale pretežke oz predebele. Pri tem imamo seveda v mislih zlasti ustrezno prehrano v primernih količinah, pomagalo pa bo tudi, če mački omogočimo, da se bo dovolj gibala. Če pa vse to ne zaleže, bo veterinar najboljši naslov, kamor se lahko zatečete po odgovore na morebitna vprašanja.