Intimni deli spadajo med najbolj občutljive dele telesa, zato zahtevajo posebno nego. Ravnovesje v vaginalni flori se lahko poruši pred in med menstruacijo, med nosečnostjo, v menopavzi, po spolnih odnosih in pri uporabi mila z neustreznim pH faktorjem.
Telo se ob porušenem ravnovesju vaginalne flore odzove s povečanim izcedkom iz nožnice. Ta pojav pogosto spremljajo še neprijetni znaki na zunanjem delu spolovila kot so rdečica, draženje, pekoč občutek in srbenje.
Zdravljenje z antimikotiki
Glivična okužba nožnice se s protiglivičnimi zdravili, antimikotiki, pozdravi v enem do treh dneh, medtem ko lahko neprijetnosti na zunanjem delu trajajo dlje časa in tudi v primeru, da glivična okužba ni prisotna.
Možne so komplikacije
Vaginalni pH faktor se nenehno spreminja. Običajno je pH nožnice nekoliko kisel, od 4,5 do 5,2, saj na tak način preprečuje pretiran razvoj patogenih mikroorganizmov. Pred menstruacijo, v nosečnosti in tudi sicer med ciklom, pa je pH lahko še nižji, še bolj kisel. S tem se podre ugodna vaginalna flora, posledično pa se na zunanjem spolovilu lahko pojavi izsušenost in razpoke v povrhnjici, v katerih se lahko naselijo bakterije. V tem času so lahko neprijetni občutki draženja, skelenja in srbenja še bolj izraziti, hkrati pa se okužbe lahko zakomplicirajo in ponavljajo.