Izbor zobne nitke je lahko zelo oseben, saj je občutljivost medzobnih prostorov zelo različna, vsekakor pa je boljša mehkejša ali celo tako imenovana ekspand oblika, ki se v medzobnem prostoru nekoliko razširi zaradi vlage.
Slovenci se premalo zavedamo, kako pomembna je preventiva na področju zdravja zob in obzobnih tkiv. Čeprav imamo veliko možnosti pridobivanja informacij, smo še vedno nagnjeni bolj k zmotnemu mišljenju, da se gre k zobozdravniku šele, ko zob boli. Z zelo malo truda lahko poskrbimo za zdrave zobe in dlesni, si prihranimo bolečine in tudi dodatne stroške zdravljenja. Tudi vsi osnovni pripomočki so nam na voljo že po zelo ugodnih cenah. Zgledujmo se po zahodnih in severnih državah, zlasti Švedski in Norveški, kjer je preventiva način življenja.
Zobna nitka za brezhibno ustno higieno
Priporočljivo je, da je nitka povoskana in premazana s fluoridom. Zaradi boljšega nadzora priporočam nitko, ki jo sami odtrgamo in ne nitke, ki so že fiksirane na nastavkih. Ker so mlečni zobje slabše odporni na karies in na njih karies hitreje napreduje, je priporočljivo, da otroka navadimo na nitkanje, ko ima že vse mlečne zobe v ustih, to je običajno od dveh let dalje. Nitkanje morajo nadzorovati starši, za stimulacijo in nagrado, pa na trgu obstajajo zelo simpatične nitke na nastavkih v obliki živalic. Ob izraščanju stalnih zob, posebno prvih kočnikov pri šestih letih, mora biti vsakodnevno nitkanje otroku že v navadi.
Pazljivo, da ne poškodujemo dlesni
Nitke si odtrgamo 20 do 30 cm in jo trdno navijemo okrog obeh kazalcev. Palca in sredinca uporabljamo za pomoč pri vodenju nitke. Nitkanje naj bo nežno, da ne poškodujemo pripoja dlesni na zob. Previdno gremo z nitko v medzobni prostor in jo nežno potisnemo pod rob dlesni. Nato nitko naslonimo na prvi zob in jo z žagajočimi gibi povlečemo v smeri grizne ploskve iz zobnega prostora. Nato gremo z nitko v isti medzobni prostor, vendar jo naslonimo na sosednji zob in jo žagajoče povlečemo v smeri grizne ploskve. Zobno nitko uporabimo v vsakem medzobnem prostoru in tudi za vsakim zobom v vrsti. Posebno moramo paziti, da se nitka tesno prilega zobu, da resnično odstranimo obloge. Kadar imamo širše medzobne prostore, lahko namesto nitke uporabimo medzobne ščetke. Pri tem moramo paziti, da niso prevelike, da ne poškodujejo dlesni in da vedno poščetkamo z notranje in zunanje strani zob.
Zobna prha je pika na i
Kljub močnemu curku zobne prhe, ki naj bi odstranil obloge tudi iz medzobnih prostorov, menim, da je najboljše mehanično odstranjevanje zobnih oblog s pomočjo ščetke in nitke. Zobno prho lahko uporabljamo samo kot piko na i, za boljšo prekrvavitev dlesni ali za olajšanje ustne higiene pri nosilcih nesnemnih ortodontskih aparatov.
Izbira prave zobne ščetke
Zobna ščetka ne sme povzročati okvar na zobeh in obzobnih tkivih, predvsem dlesnih, mora pa nam omogočati natančno ščetkanje. Zato priporočam preproste zobne ščetke, ki imajo enakomerno dolge ščetine in so mehke. Glava naj bo čimmanjša, kratka in ozka, še bolje je, da je sprednji del nekoliko zožan, da z njim lahko dosežemo tudi zadnje zobe. Otroške zobne ščetke morajo biti še manjše. Prav nič ni narobe, če si osemletnik umiva zobe s ščetko, priporočljivo za starost od enega do treh let.
Ščetke ne posojajte in jo najkasneje zamenjajte po treh mesecih
Zobno ščetko zamenjamo takoj, ko se ščetine začnejo uvihavati, najpozneje pa po treh mesecih uporabe. Priporočljivo je, da zobno ščetko zamenjate po preboleli infekciji, še posebej vnetjih žrela, grla, obnosnih votlin in dihal. Zobne ščetke nikoli ne posojamo in tudi shranjevati jih moramo dovolj narazen eno od druge, saj se na njih zadžujejo mikroorganizmi, ki se z dotikanjem ščetin prenašajo. Na trgu so tudi najrazličnejše električne zobne ščetke. Menim, da se mora vsak najprej naučiti pravilno ščetkati z ročno ščetko, da si razvije pravilen občutek čiste ustne votline, šele nato naj se odloči za električno, med katerimi priporočam sonično delujoče ščetke. Poudarjam pa, da so električne ščetke pogosto zelo dober pripomoček pri osebah z motoričnimi težavami.
Ana Bradač