November je že nekaj let v znamenju gibanja Movember, ki opozarja na zdravje moških, predvsem na raka prostate in mod, pa tudi na duševno zdravje in preprečevanje samomora. Prav zato smo se odločili, da bo tudi članek o inkontinenci tokrat namenjen inkontinenci pri moških.
Ko je govora o nehotenem uhajanju urina, je to še vedno tema, o kateri neradi govorimo. Gre za nekakšen tabu, o katerem neradi spregovorimo celo s svojim zdravnikom. Statistika pravi, da moški, ki težave običajno prikrivajo še dlje kot ženske, tolerirajo težave z inkontinenco tudi do pet let. V tem času te težave že prerasejo v zelo resen zdravstveni problem, zaradi tega pa se občutno zmanjša tudi kakovost življenja.
Prekomerno aktiven mehur, povečana prostata, motnje erekcije in podobno so težave, ki utegnejo močno vplivati na samopodobo moškega, prav zato pa jih je tudi zelo težko »po moško« priznati. Stresna urinska inkontinenca se lahko pojavi pri fizičnih aktivnostih oz. pri povečanem pritisku v trebušni votlini pri čisto običajnih pojavih kot so kihanje, kašljanje, smeh, dvigovanje bremen, rekreacija ali pri povečani prostati.
Strokovnjaki sicer ocenjujejo, da se s simptomi prekomerno aktivnega mehurja srečuje kar sedmina moških, starejših od 40 let. Simptomi se med drugim kažejo kot pogostejše uriniranje, tiščanje na vodo, včasih celo več kot osemkrat dnevno, obenem pa se močno in nenadno uriniranje pojavi tudi ponoči.
Težave lahko povzroča prostata
Eden od možnih vzrokov za navedeno je povečana prostata. Gre za žlezo obsečnico v velikosti kostanja, ki jo najdemo le pri moških, nahaja pa se med sramno kostjo in danko, neposredno pod sečnim mehurjem. Skozi prostato poteka sečnica, po kateri se izločata seč in semenska tekočina.
Funkcije prostate še niso popolnoma pojasnjene, znano pa je, da tvori izločke, ki so del semenske tekočine, in izločke, ki varujejo spodnja sečila pred vnetji. Med orgazmom prostata, skupaj s semenskimi mešički, s krčenjem svojih mišičnih vlaken potiska semensko tekočino v sečnico in zagotovi bistven del njenega skupnega volumna.
Z leti se žleza povečuje
Pri večini moških se žleza začne z leti povečevati, kar pa lahko povzroči težave pri uriniranju, sploh če žleza blokira prehod skozi sečevod. S povečano prostato se po ocenah strokovnjakov srečuje polovica moških v starosti med 50 in 60 let, pri 80-letnikih pa se ta delež poveča celo na 80 odstotkov. Vsekakor torej lahko rečemo, da gre za najpogostejšo zdravstveno motnjo pri moški populaciji.
Rast prostate s staranjem strokovno imenujemo benigna hiperplazija prostate (BHP). Ta, sicer najpogostejša oblika bolezni prostate, sama po sebi ne pomeni večje nevarnosti, prav tako pa se največkrat niti ne razvije v raka prostate. BHP ima za posledico predvsem pritisk na sečnico in s tem motnje v odtekanju seča iz mehurja. Vzroki za BHP niso popolnoma pojasnjeni, vendar naj bi šlo predvsem za zmanjševanje moškega spolnega hormona s staranjem, med drugim pa tudi za vpliv genskih dejavnikov ter življenjskega stila.
Ne odlašajte z obiskom zdravnika
Če se torej pojavijo težave z nehotenim uhajanjem urina, je zelo pomembno, da najprej ugotovimo, kaj je težave povzročilo. Brez posveta z zdravnikom ne bo šlo, po vsej verjetnosti pa boste napoteni še na dodatne preiskave, ki bodo razkrile vzrok težav, šele nato se bo začelo zdravljenje. ŠE enkrat pa poudarjamo, da četudi je tema neprijetna, z obiskom zdravnika nikar ne odlašajte. Prej kot mu boste zaupali svoje težave, prej jih boste lahko tudi odpravili.
Pomagajte si s pripomočki, zasnovanimi za moške
Pred, med in po zdravljenju lahko pride do potrebe po uporabi izdelkov za zaščito pred nehotenim iztekanjem urina, ki so namenjeni posebej moškim. Pri uhajanju urina si lahko pomagate z uporabo vpojnih predlog za enkratno uporabo.
Abena Man predloge za različne stopnje inkontinence so posebej prilagojene za moške in zagotavljajo diskretno rešitev pri težavah z oslabljenim mehurjem. Uporabniku omogočajo normalno aktivno življenje, saj učinkovito nevtralizirajo neprijeten vonj po urinu in omogočajo visoko zaščito pred iztekanjem urina.
Abena – Helpi d.o.o.