Izguba las, pa čeprav samo začasna, predstavlja za vsakega človeka velik psihični problem. »Število ljudi, ki jih izpadanje las prizadene, iz leta v leto narašča, medtem ko se starostna meja niža,« ugotavlja Meta Ipavec iz podjetja Prokozmo.
Raziskave potrjujejo, da imajo zlasti mlajše ženske pogosto težave z izpadanjem las. »Sprejemanje samega sebe ob nenadni spremembi videza pa zna biti zelo težavno. Zaskrbljene so, kako nanje gledajo prijatelji, znanci, otroci in kako bo to posredno vplivalo na njih same,« poudarja sogovornica in doda, da izraz »izguba las« uporabimo, ko dnevno izpade več kot sto las.
Če izpadajo mladi lasje, moramo k dermatologu
Medtem ko lasje naravno izpadajo, nastaja malo globlje v lasnem mešičku nova zarodna celica, iz katere se razvije nova papila in malo pozneje nov las. »Kar pogosto se zgodi, da novi las odmrlega preprosto potisne iz lasnega mešička. Odmiranje in sproščanje las je torej povsem naraven pojav, zato ni potrebno skrbeti, če najdemo na glavniku nekaj las, seveda pa to izpadanje las ne sme preseči nekaterih norm,« pove strokovnjakinja in doda, da nam dnevno ne sme izpasti več las, kot štejemo let. Približno polovica jih izpade zjutraj. Nevarneje pa je, če je med izpadlimi lasmi od 30 do 50 odstotkov mladih las, takšnih, ki se še razvijajo. V takem primeru je nujen posvet pri dermatologu.
Število tistih, ki jim izpadajo lasje, raste iz leta v leto
Težave z izpadanjem las lahko nastanejo zaradi različnih dejavnikov. Med njimi imajo močno vlogo genetske in hormonske motnje, neustrezna prehrana, pomanjkanje vitaminov in stres. Do izpadanja lahko pride tudi zaradi neustrezne uporabe kemijskih barvil in belil, v menopavzi, pa tudi zaradi različnih bolezni. Kot pravi Ipavčeva, se izpadanje las pojavi največkrat po petdesetem letu starosti in prizadene približno 70 odstotkov moških in do 45 odstotkov žensk. »Kar pri četrtini moških začno lasje izpadati že okoli 25. leta. Lasje izpadejo tudi zaradi vplivov okolja, hormonskih motenj, jemanja poživil in uživanja alkohola, zaradi dolgotrajnih diet, bakterijskih okužb, bolezni in drugih razlogov. Število ljudi, ki jih izpadanje las prizadene, iz leta v leto narašča, medtem ko se starostna meja niža. Pravega vzroka za plešavost še niso odkrili, lahko je dedna, ali pa nanjo vplivajo predvsem moški spolni hormoni, ki povzročijo močnejše izpadanje las.«
Spodbudimo prekrvavitev lasišča
Ko odstranimo vzroke bolezni in s tem vnetno žarišče, lasje sami prenehajo izpadati. Izkušnje kažejo, da lasje hitreje in močneje spodraščajo, če spodbudimo prekrvavitev lasišča z masažo ali z dodajanjem manjkajočih vitaminov in hormonov. Lasje se okrepijo takoj, ko je bolezen, ki je izpadanje las povzročila, pozdravljena. Ker izpadanje las traja približno šest tednov po porodu, je pomembno, da za najmanj tri mesece opustimo vse agresivne posege, kot sta barvanje in kodranje na laseh.
Tudi predolgo in prevroče sušenje škodi lasem
Spremembe in nepravilnosti las in lasišča povzročajo tudi zunanji dejavniki, kamor na prvo mesto umeščamo kemijske vplive. Kemikalije poškodujejo površino las in lasišča, pri čemer se del membranskih proteinov izloči iz las. Škodljivi so tudi nekateri in pretirani mehanski vplivi, saj lahko pri česanju, ščetkanju in tupiranju izpadejo delci oroženele plasti, las se odlomi in razcepi. Neugodni pa so tudi toplotni vplivi, saj se zaradi predolgega in vročega sušenja del preostanka vlage odstrani iz las, oroženela plast kože pa se osuši.
Z masažo do sijočih, zdravih las
Lasem je dobro dodati nekaj svežine tudi z prehrano in pri tem poskrbeti za njihovo revitalizacijo tudi s pomočjo naravnih pripravkov. Za bolj zdravo rast vaših las, naj bo lasišče popolnoma čisto, brez dodanih olj in mrtvih celic. Korenine morajo imeti zadosti hranljivih snovi, kar pomeni, da mora biti prost pretok krvi. »Ko izpolnite vse te pogoje boste na lasišče vtrli posebna olja, ki so znana po tem, da pospešujejo in stimulirajo krvni pretok ter rast las. Postopek morate ponavljati vsak večer. Če si boste vsakodnevno z oljem masirali lasišče, boste čutili rahlo mravljinčenje in s tem povzročili prekrvavitev lasišča. Zelo pomembno je, da si masirate tudi čelo in vrat,« svetuje sogovornica.
Z lepimi lasmi pet do deset let mlajši
Polni lasje pomenijo tudi dobro počutje, nimajo pa nobene posebne vloge in zagotovo od njih ni odvisno naše preživetje. Zakaj potem tako skrbimo za svoje lase, zakaj toliko misli in truda? Vsak si želi izgledati mlad, in polni, sijoči lasje pomladijo ljudi za pet do deset let. S tem se poveča naša spolna privlačnost, tako imenovana partnerska vrednost. Čeprav se vsi tega ne zavedamo, lasje predstavljajo vitalnost in zdravje, tako pri izbiri partnerja, kakor ob iskanju zaposlitve. Vendar za tem je še nekaj več. Antropologi so ugotovili da s svojimi lasmi, z načinom kako jih negujemo in kako skrbimo za naše telo, pošiljamo v okolico signale o našem družbenem statusu ali o naši pripadnosti določeni socialni skupini. Študent ima navadno dolge lase, menedžer prečko na strani, dirigent ima kodre, poklicni retorik konjski rep, nekateri pa vojaške frizure. Vsi s svojimi lasmi govorijo: »Tak sem!« In okolica razume njihova poslanstva brez razlag.
Vanja Slobodnik