Odločitev za družino je vsekakor velik in izjemno pomemben korak v življenju slehernega para. Vendar pa sama odločitev še ni dovolj. Pri zanositvi mora s partnerjema sodelovati tudi »narava«. Prav zaradi tega se mnogokrat zgodi, da do spočetja enostavno ne pride. Če se težava ob rednih nezaščitenih spolnih odnosih nadaljuje 12 mesecev ali več, pa že govorimo o težavah z neplodnostjo. Vzrokov zanjo je mnogo, med njimi pa najdemo tudi stres.
Tia Kemperle
Verjetno smo si lahko enotni, da je sodoben način življenja precej stresen. Naši urniki so večinoma precej natrpani, z željo po čim večji finančni neodvisnosti se borimo za boljši zaslužek, tu so še vsakodnevni opravki, pa želja po doseganju normativa popolnosti, kakšnega nam postavljajo mediji… Vse to lahko privede do močno povečanega stresa in drugih psihičnih težav, ki pa so lahko tudi vzrok za težave pri zanositvi.
Porušeno ravnovesje hormonov
Stres negativno vpliva na delovanje hipotalamusa, ki nadzoruje čustva in uravnava hormone, ki so posredno odgovorni za sprostitev jajčeca iz jajčnikov. Pod stresom se namreč poveča raven hormonov, kot so adrenalin, kortizol in kateholamini. Ti hormoni preprečijo sproščanje gonadotropinov v hipotalamusu, kar posledično vpliva na sproščanje spolnih hormonov. Seveda pa niso na udaru le ženske. Prav tako se v takem primeru pri moškem zmanjša število semenčic.
Naša telesa enostavno delujejo na način, da preprečujejo zanositev v času povečanega stresa. Ko je telo pod stresom, preide v obrambni način, zato odreagira s sproščanjem večje količine stresnih hormonov. Lahko bi rekli, da si na ta način prizadeva ohraniti življenje, zmožnost reprodukcije pa je v takem primeru praktično onemogočena.
Stres pa obenem povzroča tudi nekatere bolj očitne okoliščine, ki preprečujejo spočetje otroka. V stresnem obdobju se namreč močno zmanjša libido, kar pomeni, da do spolnega odnosa med partnerjema pride precej redko ali pa sploh ne. Obenem je močno okrnjena tudi zmožnost erekcije pri moškem, daljša izpostavljenost stresu pa lahko vodi celo v erektilno disfunkcijo.
Kaj storiti?
Seveda je v takem primeru naša prva naloga, da skušamo stres omejiti, kolikor je to mogoče. To sicer ni enostavno, lahko pa si pomagamo s posebnimi vajami, ki so namenjene prav temu. Poleg tega je dobro, če s odrečemo nezdravim razvadam, eno boljših zdravil pa je tudi sprehod v naravi, ki nas sprosti in umiri.
Če se torej soočate z opisanimi težavami, poskusite najti predah in si vzeti čas zase. Le na tak način boste namreč lahko našli pravo ravnovesje, pomirjena um in telo pa bosta nato morda dala prostor tudi novemu življenju.