Kljub temu da nas že razveseljujejo toplejši dnevi, nekateri otroci še vedno kašljajo in smrkajo. Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med., spec. ped., spec. šol. med., zaposlena v ZD Ljubljana-Center (kjer vodi Zdravstveno varstvo predšolskih, šolskih otrok in mladine ter Pediatrično nujno medicinsko pomoč) nam je pojasnila nekaj več o prehladnih obolenjih naših najmlajših.
Sara Sočan
Kaj povečuje tveganje, da na primer naš malček zboli za prehladom?
Kolektivi, kjer je na manjšem prostoru veliko otrok za odlično kotišče za prenos okužb. Prišteti moramo še otroke, ki se v vrtec vrnejo na pol zdravi (ali na pol bolni), ki še izrazito kašljajo in smrkajo in s tem širijo povzročitelje. Otroci, predvsem manjši, si med seboj »posojajo« tudi dudice, predmete, okužene s slino, se dotikajo z okuženimi rokami … Razumljivo je, da ena ali dve osebi ne moreta redno čistiti in brisati smrkavih noskov, kot to lahko naredijo matere doma. Vendar so to vse dejavniki, ki pripomorejo k hitrejšemu širjenju okužb med majhnimi otroci.
Ali lahko prehlad preraste v nevarno zdravstveno težavo, ki zakomplicira zdravstveno stanje otroka? Verjetno, ker je imunski sistem oslabljen, je telo bolj dovzetno za viruse in bakterije?
Vsako prehladno obolenje se lahko zaplete. Pri majhnih otrocih je najpogostejši zaplet prehladnega obolenja vnetje srednjega ušesa. Pljučnica lahko poteka kot tipična pljučnica, že od začetka bolezni, lahko pa je zaplet prehladne viroze. Gripa je samostojna viroza, ne zaplet prehlada, razen v primeru, da otrok sočasno preboleva obe virozi. Angina je pri malem otroku redkejši zaplet oz. sočasno obolenje.
Seveda pa je po preboleli bolezni otrok dovzetnejši za druge okužbe. Dandanašnji ni časa za obdobje rekonvalescence in otroci morajo žal v vrtec takoj po preboleli okužbi.
Običajno se s prehladom pogosteje soočajo otroci, ki hodijo v vrtec, še posebej prvo leto… Nekateri pravijo, da je naslednje leto potem ponavadi že nekoliko bolje. Je to zato, ker je otrok »prekužen«?
Običajno je res tako. Otrok se prvo vrtčevsko leto sreča z mnogimi novimi povzročitelji, zato pogosto oboleva. Vendar njegov imunski sistem dozoreva in vsako leto je obolevanja manj. Prekužena je tudi skupina, v kateri ne kroži več toliko različnih virusov.
Pomagajo tudi inhalacije s fiziološko raztopino, kajne? Ali lahko z njo pretiravamo ali ne more škodovati?
Inhalacija fiziološke raztopine deluje blagodejno na dihala, jih ovlaži, omehča sluznico in sluz in otrok lažje izkašlja. Vendar lahko inhalacija pri otrocih sproži poslabšanje dihanja, predvsem pri otrocih z astmo. Izjemnega pomena je tudi vzdrževanje aparata za inhalacijo, saj se v njem lahko zaredijo plesni, s čimer bi močno škodili otroku, ko inhalira.
Obstaja kakšen način, s katerim bi lahko spodbudili majhnega otroka, da začne čim prej pihati iz noska?
Na hitro se tega naučiti ne da. Pomembna je pravilna tehnika izpihovanja nosu, da ne naredimo več škode kot koristi. Zapremo eno nosnico in na drugo izpihamo, nato zapremo drugo nosnico in skozi prvo pihamo. Otroka lahko tega naučimo skozi igro, morda, ko je zdrav.
Rekli ste, da se ob prehladu pogosto vnamejo tudi ušeska …
Vnetje srednjega ušesa je najpogostejši zaplet otroškega prehlada. Nastane zaradi nepravilnega in nezadostnega čiščenja nosu in anatomskih posebnosti. Majhen otrok je, kar se tiče čiščenja nosu, popolnoma odvisen od naše pomoči. Z nežnim izpiranjem nosu s fiziološko raztopino in pihanjem (oz. aspiracijo nosne sluzi pri dojenčkih) nos očistimo. Vendar se spomnimo, kolikokrat to naredimo, ko smo sami prehlajeni. Najverjetneje vsaj 100x dnevno, otroku pa očistimo nos, recimo 10x, če smo najbolj pridni. K zapletu prispevajo tudi anatomske posebnosti otrokovega nosno žrelnega prostora – ravno položeni in kratki nosni hodniki, kratka ušesna troblja, velika žrelnica.
Zakaj se včasih svetuje, da otrokom operativno odstranite žrelnico, včasih tudi mandlje? Je to vedno učinkovito?
Če ima otrok povečano žrelnico zaradi pogostih vnetij v nosno žrelnem prostoru in ima zaradi tega tudi druge težave, ponavljajoča vnetja srednjega ušesa, kronično izlivno vnetje srednjega ušesa, slabši sluh, zaradi tega moten govorni razvoj, ponoči smrči ali ima dihalne premore v spanju, bo specialist otorinolaringolog predlagal odstranitev žrelnice ali tudi mandljev.
V večini primerov odstranitev velike žrelnice, ki zapira ušesno trobljo in s tem preprečuje normalno prezračevanje ušesne troblje in izenačevanje pritiska v ušesu ter s tem olajšuje pot okužbam, deluje ugodno. Pri nekaterih otrocih pa se vnetja še vedno pojavljajo, sicer redkeje in manj hudo, pa vendar.
12