V Sloveniji vsako leto približno 80 otrok in mladostnikov zboli za rakavo boleznijo, pri čemer jih približno 20 odstotkov boj z zahrbtno boleznijo izgubi. V tej luči je ozaveščanje o otroškem raku izjemnega pomena, saj lahko s kolektivno zavestjo in razumevanjem junakom 3. nadstropja Pediatrične klinike v Ljubljani pomagamo v njihovem boju (za življenje).
Sara Sočan
V Sloveniji je rak še vedno tretji najpogostejši vzrok smrti pri osebah mlajših od 15 let. Kljub temu, da s pomočjo medicine iz leta v leto narašča odstotek otrok, ki v bitki z rakom zmagajo, pa se povečuje skupno število tistih, ki zbolijo. Najpogostejša med rakavimi obolenji otrok je levkemija, ki predstavlja kar 30 odstotkov vseh rakov pri otrocih.
September je zato mesec ozaveščanja o raku pri otrocih, na kar nas takoj spomni zlata pentlja kot simbol otroškega raka. Tudi vsak od nas ima priložnost, da po svojih močeh pomaga tako otrokom v njihovem boju z zahrbtnimi boleznimi kot tudi njihovim staršem, ki jih spremljajo pri zdravljenju.
Zbiranje sredstev za nujen pripomoček
Iz neprofitnega društva Junaki 3. nadstropja, ki združuje starše otrok z rakavimi obolenji, ob tem sporočajo, da si bodo v tem mesecu prizadevali zbrati sredstva za prenosno infuzijsko črpalko, ki bo pomagala pri zdravljenju otrok z rakom v pediatrični kliniki. Pomoč junakom lahko izkaže vsak, in sicer z donacijo na spletni strani društva ali SMS sporočilom JUNAKI5 na 1919, s čimer za otroke z rakom prispevamo pet evrov.
Društvo sicer septembra pripravlja več dogodkov in aktivnosti, ki bodo otrokom in mladostnikom polepšale vsakdan ter jim ponudili neprecenljive izkušnje, obenem pa v širši javnosti zbudili sočutje ter s tem pomagali vsem, ki se z boleznimi soočajo, da se čim uspešneje vrnejo v družbeno življenje.
Od Eminega pohoda do junaškega vikenda
Že 1. septembra je tako potekal Emin pohod od Škofje Loke do Pediatrične klinike v Ljubljani. Gre za tradicionalni, približno 36 kilometrov dolg pohod v spomin na Emo, ki je boj z rakom žal izgubila, a še vedno motivira, da v Društvu poskrbijo za tiste, ki se z rakavimi obolenji borijo danes.
Poleg tega junake 3. nadstropja čaka še nepozaben vikend na Gorenjskem, kjer bodo s svojimi družinami plezali na ferati, obiskali Planinski muzej in Kekčevo deželo, morda poleteli s toplozračnim balonom, se spustili po najdaljšem zip-lineu v Sloveniji, se preizkusili na mini olimpijadi ter spoznali nekatere zimske športe. Zanje pa bodo navijali in se z njimi družili slovenski vrhunski športniki. Konec meseca pa jih čaka tudi kulturni dan s koncertom v Cerkljah na Gorenjskem.
Naj bo september mesec, ko poskrbimo, da bodo junaki 3. nadstropja slišani, razumljeni in oskrbljeni ves čas, njihov boj z boleznimi pa zato lažji ter zmaga še bolj prepričljiva.