Dojenčkova koža je običajno lepa, gladka, mehka, a prav tako tudi delikatna. Zanjo je treba dosledno skrbeti in jo negovati, še posebej, če se pojavijo plenični izpuščaj, mozolji, suha koža in podobno.
Novorojenčki so še posebej dovzetni za izpuščaje. Večina med njimi ne predstavlja večje težave, saj le-ti tudi sami po sebi sčasoma izginejo. Pomembno je le vedeti, katera stanja je mogoče odpraviti v domači oskrbi, katera potrebujejo zdravniško oskrbo, še najbolje pa je poskrbeti za učinkovito preventivo.
Če opazite nekoliko bolj izrazite rdeče izpuščaje pod pleničko, potem gre verjetno za plenični izpuščaj. Pojavi se lahko zaradi pretesno povite pleničke, ker mokre pleničke predolgo niste zamenjalo ali ker otroku ne ustreza določena blagovna znamka robčkov, plenic ali krem. Potrudite se in poskrbite, da koža na predelu ritke ne bo dlje časa vlažna, otroku pogosteje menjajte pleničke, po umivanju in povijanju kožo pod pleničko temeljito osušite ter dojenčku omogočite, da bo njegova ritka po previjanju vsaj nekaj časa gola.
Mozoljčki na otrokovem nosku ali ličkih običajno izginejo, ne da bi potrebovali posebno nego. Precej otrok ima tudi materina znamenja, ki se lahko pojavijo ob rojstvu ali celo nekaj tednov po njem. Tudi zaradi njih si ni treba beliti glave, saj ne potrebujejo posebnega zdravljenja, če pa ste zaradi njega nekoliko bolj zaskrbljeni, pa obiščite pediatra.
Ekcem je srbeč, rdeč izpuščaj, ki je pogosto posledica dednega prenosa. Pojavlja se najpogosteje pri otroku, katerega družina je že imela težave z astmo, alergijami ali atopičnim dermatitisom. Pojavi se nekoliko debelejši izpuščaj, ki je suh, grob in luskast, in sicer na obrazu, komolcu, prsih, rokah ali za koleni. Izogibajte se vsemu, kar jih lahko povzroča, uporabljajte nežna in blaga kozmetična sredstva (najbolje povsem naravna), kožo vlažite, če pa so težave resnejše, morate obiskati zdravnika, ki vam bo dal zdravilo na recept.
Tudi pojav suhe kože ni znak za alarm, še posebej pri novorojenčkih. Pogosteje se pojaviti pri tistih dojenčkih, ki se rodijo nekoliko po roku, kadar pa suha koža dlje časa ne izgine, se posvetujte z zdravnikom.
Nelagodne so tudi temenice, ki se pojavijo med otrokovim prvim ali drugim mesecem, izginejo pa običajno po prvem letu. Pojavijo se zaradi odvečnega sebuma na lasišču, lahko tudi na obrveh, vekah, ob straneh nosu in za ušesi. Običajno zdravniki priporočajo poseben šampon, otroško olje ali posebne kreme ali losjon.
Posebno pozornost morate dojenčkovi koži nameniti, kadar greste z njim na prosto, zunaj pa sije sonce. Obvezno nanesite sončno kremo, prav tako mu nadenite klobuk in pripravite senčnik. Še najboljša zaščita pred soncem pa je, da se v najbolj vročem delu dneva z njim zadržujete doma ali nekje v senci.
Večina kožnih bolezni ne zahteva pretirane pozornosti, toda mnoge med njimi so lahko znak za infekcije in potrebujejo strokovnejši pregled. Če se vam zdi, da je karkoli nenavadnega, da neko stanje traja dlje časa ali pa, če ima otrok ob tem še slučajno povišano temperaturo, potem je čas, da obiščete pediatra. Vsekakor pa svojemu otroku privoščite najboljšo in najbolj kakovostno nego s kvalitetnimi izdelki že od trenutka, ko bo privekal na svet in razveselil vaše življenje.