Domov Odnosi in družinaPsihologija Ko se zdravje upira premiku ure

Ko se zdravje upira premiku ure

46 ogledov

Zdaj smo že vajeni, da smo vsak zadnji vikend v oktobru in zadnji vikend v marcu priča premiku ure na zimski oz. poletni čas. Za večino izmed nas gre za precej neprijetno spremembo, ki sama po sebi sicer deluje precej nedolžno. Pa je res tako nedolžna?

Tia Kemperle

Letos bo 26. marec tisti dan, ki ga bomo skrajšali, saj bomo sredi noči kazalce pomaknili za eno uro naprej in tako prešli na poletni čas. Čeprav se zdi, da to ni nič posebnega, ima vse skupaj lahko velik vpliv na naše življenje, čemur prikimavajo tudi strokovnjaki. Medtem ko je namen te spremembe zagotoviti več svetlobe čez dan, ima lahko premikanje ure tudi neželene učinke na naš spanec, razpoloženje, produktivnost in celo zdravje.

Ena od najbolj očitnih posledic premikanja ure je vpliv na naš spanec. Ko se ura premakne naprej za eno uro, namreč izgubimo eno uro spanja. To lahko povzroči utrujenost, zaspanost, težave s koncentracijo in celo nesreče na delovnem mestu ali v prometu. Dejstvo pa je tudi, da premik ure (v katero koli smer) zmoti naš naravni bioritem in povzroči težave s spanjem.

Poleg vpliva na spanec lahko premikanje ure vpliva tudi na naše razpoloženje. Nekateri ljudje se ob tem počutijo celo depresivno ali tesnobno, medtem ko večina zazna vsaj rahlo nihanje razpoloženja. Razlog za to je  med drugim lahko sprememba cirkadianega ritma, ki uravnava naše notranji bioritem in se prilagaja spremembam v svetlobi.

Premikanje ure lahko vpliva tudi na našo produktivnost. Študije so pokazale, da lahko utrujenost in zaspanost, ki sta posledica prehajanja na poletni čas, vplivata na našo učinkovitost in kreativnost. Prav tako lahko pride do motenj v delovnem ritmu, saj ljudje pač potrebujemo nekaj časa, da se navadimo na spremembo.

Raziskave medtem še kažejo, da lahko premik ure povzroči težave s srcem in ožiljem, vključno z večjim tveganjem za srčni infarkt in možgansko kap. Poleg tega se lahko spremeni raven hormonov, vključno s kortizolom, ki je povezan z našim stresnim odzivom.

Čeprav se v večini držav premikanje ure izvaja že več desetletij, pa se zadnja leta vendarle pojavljajo razprave o možnosti opustitve te prakse. Nekatere države so premikanje ure že opustile, medtem ko drugod (tudi v EU) odločitev o tem še ni sprejeta. Žal na vse to sami neposrednega vpliva nimamo, lahko pa kljub vsemu omilimo šok, ki ob premiku ure nastane.

Priporočamo vam, da se ne glede na vse poskušate držati svojega naravnega bioritma in se spremembi ure prilagodite postopoma. Na primer, nekaj dni pred premikom ure lahko postopoma spreminjate svoj urnik, zlasti kar se tiče spanja in prehrane. Prepričani smo, da boste, ne glede na vse, spremembo uspeli hitro izničiti in na vas ne bo pustila pretiranih posledic.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi