Domov Odnosi in družinaPsihologija Ko vam nekaj gre na jetra

Ko vam nekaj gre na jetra

Miha Anžur

V tradicionalnih sistemih zdravljenja, kot sta kitajska medicina in ajurveda, se čustva že dolgo povezujejo z delovanjem različnih organov. Jeza naj bi bila tako tesno povezana z zdravjem jeter. Sodobna znanost začenja razkrivati, kako čustveno stanje lahko vpliva na fizično zdravje, kar potrjuje nekatere izmed teh starodavnih prepričanj.

Jeza je naravno čustvo, ki samo po sebi ni škodljivo; problem nastane, ko postane kronična ali se ne izrazi na zdrav način. Stres in negativna čustva, kar jeza zagotovo je, lahko povzročijo sproščanje stresnih hormonov, kot sta adrenalin in kortizol, ki imajo številne učinke na telo, vključno z zvišanjem krvnega tlaka in nastankom različnih vnetij.

Pri dolgotrajnem stresu ali neobvladani jezi, lahko ta stanja prispevajo k obremenitvi jeter. Le-ta so ključna za razstrupljanje telesa, vključno z razgradnjo in izločanjem hormonov, ki se proizvajajo med stresom. Prevelika količina teh hormonov lahko preobremeni jetra, kar moti njihovo normalno delovanje in lahko prispeva k razvoju jetrnih bolezni.

Vse več študij sicer razkriva, kako zelo povezana sta naše čustveno stanje in fizično zdravje. Kronični stres in negativna čustva lahko med drugim prispevajo k razvoju vnetnih stanj v telesu, ki so povezana z različnimi boleznimi, vključno s srčno-žilnimi boleznimi, diabetesom tipa 2 in avtoimunskimi boleznimi, kot tudi z jetrnimi obolenji.

Obvladajte svojo jezo

Prvi korak k obvladovanju jeze je razumevanje, kaj jo sproži in kako se odzovemo na te sprožilce. Zavedanje lastnih čustvenih odzivov je ključno za razvoj zdravih strategij soočanja. Šele po soočenju z jezo pa se lahko lotimo zmanjševanja tega negativnega čustva. Pri tem vam utegnejo pomagati različne tehnike, med najbolj učinkovite pa sodijo globoko dihanje, meditacija in joga. Tudi redna telesna vadba je eden od učinkovitih načinov, s katerim boste lahko zmanjšali raven stresa.

Ne glede na vse navedeno, pa je včasih za obvladovanje jeze in učenje zdravih načinov izražanja čustev potrebna tudi pomoč strokovnjaka. Tega se nikakor ne smete sramovati. Zavedati se je namreč potrebno, da terapija lahko ponudi varno okolje za raziskovanje vzrokov za jezo in razvoj strategij za njeno učinkovito obvladovanje.

Čeprav je povezava med jezo in zdravjem jeter kompleksna in zahteva nadaljnje raziskave, je jasno, da negativna čustva lahko vplivajo tudi na naše fizično zdravje. Z razvojem zdravih strategij za obvladovanje stresa in jeze lahko izboljšamo svoje čustveno počutje in podpiramo splošno zdravje, s tem pa tudi zdravje jeter. Pomembno pa je, da se posvetujemo z zdravnikom, če ugotovimo, da svojih čustev ne moremo obvladati in da je morda prav to že povzročilo določene težave na fizičnem zdravju.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi