Domov Priporočamo Probiotični zeliščni napitek za živali

Probiotični zeliščni napitek za živali

41 ogledov

V Nemčiji leta 2005 je med ljubitelji živali odjeknila novica, ki so jo najprej objavili v glasilu Društva ekoloških kmetovalcev in vrtnarjev iz Meine. Na ekološki kmetiji Langerholz so vse krave dobile drisko in druga obolenja, pa so v kratkem ozdravele s pomočjo naravnega sredstva.

Začeli so jim dajati za živali pripravljen bio probiotični napitek EM Erika Nielsena. Ta vsebuje 8 vrst koristnih bakterij in izvlečke 19 vrst zdravilnih zelišč. Ker so ugotovili, da je voda v napajališču onesnažena, so ga vsak dan zlili vanj več litrov.

S probiotikom so škropili krmo in ga dodajali v pitno vodo – nekako 1 dl na kravo na dan. Z njim so škropili tudi hlev in živali same. Voda v napajališču je postala v dveh tednih pitna, neprijetne vonjave, ki so se širile iz gnoja, so se unesle, vse živali so kmalu ozdravele, mleko pa je bilo višje kakovosti kot pred obolenjem.

Vloga probiotikov v prehrani psov in mačk

Dr. Iztok Ostan

V črevesju živali so za gostitelja koristne bakterije in škodljivi mikrobi. Večinoma so v debelem črevesju. Normalna hrana koristnih bakterij so surove vlaknine. Črevesje rastlinojedih živalih je idealno okolje zanje. A tudi pri njih se, kot smo videli, ravnotežje črevesne biote lahko poruši in ga je potrebno vzpostaviti s probiotiki. Pa ti koristijo tudi živalim, ki imajo pretežno mešano hrano ali pa so celo mesojede?

Leta 2021 je v znanstveni reviji Applied Science izšel članek skupine tajskih strokovnjakov z univerze Chiang Mai. Povzeli so dotedanje raziskave o učinkih uživanja probiotikov pri psih. Te pogosto mučijo težave prebavnega trakta, ki nastanejo zaradi neustrezne prehrane, okužb, alergij ali prehranskih intolerantnosti. Ugotovili so, da je za pse koristno uživanje probiotikov, pa naj gre za zdravljenje prebavnih težav ali pa za njihovo prevencijo.

Mačke so še bolj kot psi prilagojene na pretežno mesno hrano. Tudi pri njih dopolnjevanje hrane s probiotiki izkazalo kot zelo učinkovito, kot je v znanstvenem članku iz leta 2022 ugotavlja skupina strokovnjakov z univerze v Seulu. Dodajanje probiotikov hrani namreč zmanjšuje težave prebavnega trakta mačk. Koristno je tudi preventivno dopolnjevanje hrane s probiotiki, saj se s tem zmanjša tveganje obolenj.

Podobne so izkušnje z živalskim bio probiotikom EM Erika Nielsna. Dnevno ga dajemo ljubljenčkom od 0,5 do 1 ml na kg telesne teže. Ker je kisel, ga primešamo hrani ali pitni vodi.

Probiotki kot dober odziv na uporabo antibiotikov v pridelavi hrane

Že desetletja pred letom 2003, ko je Evropska unija regulirala uporabo antibiotikov v živinoreji, so živinorejci intenzivno uporabljali antibiotike. Z njimi so zdravili okužbe pri živalih in povečevali njihovo težo. Tudi po tej regulaciji je ostala uporaba antibiotikov v živinoreji intenzivna. Posledica je razmnoževanje vrst mikrobov, ki so odporni na antibiotike. Poleg tega pa ostajajo v hrani živalskega izvora toksični ostanki antibiotikov. Ti prehajajo tudi v prst, iz nje pa v rastline, ki so hrana ljudi in krma.

Veliko je bilo opravljenih znanstvenih študij zlasti na perutnini, govedu in vzgojenih ribah, ki dokazujejo, da s probiotiki lahko učinkovito zmanjšujemo negativni stranske učinke uporabe antiobiotikov in da njihova uporaba varna.

Če vemo, da uživanje probiotikov ne škodi, je smiselno obogatiti običajno človeško prehrano in hrano svojih ljubljenčkov, tudi če ni prebavnih težav. S tem nevtraliziramo ostanke antibiotikov v hrani, pa naj bo živalskega ali rastlinskega izvora ter okrepimo zaščito pred drugimi okoljskimi strupi.

Dr. Iztok Ostan, za Bogastvo zdravja, april 2023

 

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi