Feniletilamin (PEA) vsakodnevno nastaja v našem organizmu. Kadar smo zaljubljeni in srečni ga v možganih nastaja več. Aktivira glavne nevrotransmitorje, predvsem dopamin in noradrenalin. Feniletilamin se zaradi svoje sposobnosti spodbujanja empatije in dobre volje imenuje »molekula ljubezni«.
Prirejeno
Njegovo delovanje se med drugim čuti tudi na izboljšanju spolnih funkcij, saj predstavlja skupaj z dopaminom, s katerim je feniletilamin tesno povezan, biokemično podlago za nastanek libida.
Vendar je PEA molekula ljubezni tudi v širšem smislu: naš organizem jih veliko proizvaja, kadar smo zaljubljeni, ne samo v drugo osebo, ampak tudi v delo, pokrajino, sliko, kadar nas prežema navdušenje ipd. Je torej tudi molekula empatije, sposobnosti socializacije in sočutja in je povezana s čustvi simpatije.
Zaradi močnega delovanja dopamina ima PEA velik vpliv na razpoloženje.
Pogoste so, denimo, ugotovitve, da imajo depresivni pacienti znatno nižje količine PEA v urinu.
Prof. Sabelli iz Chicaga, ki se je dolgo posvečal raziskavi PEA, je pogosto ugotavljal, da dodatek PEA znatno izboljša motnje razpoloženja in depresije. Tudi razne druge raziskave potrjujejo vpliv PEA na razpoloženje.
Pomembno je, da PEA izboljšuje razpoloženje enako hitro kot amfetamini, ampak ne ustvarja odvisnosti. Zakaj, je jasno: PEA je endogena molekula, ki jo proizvaja naš organizem in je dejansko prisotna v nekaterih živilih, od čokolade do rdečega vina, od stročnic do zrelih sirov, predvsem pa je s študijami dokazana prisotnost v mikroalgi iz jezera Klamath (alge KlamathRW®max, krajše AFA alge), ki predstavlja njen absolutno najbogatejši vir.
Ni naključje, da je PEA, razen da vzdržuje in izboljšuje razpoloženje, tudi zelo dober stimulator pozornosti in koncentracije. V resnici je močna povezava med pozornostjo/koncentracijo in presnovo dopamina. Poleg tega ima splošno funkcijo energijske stimulacije, bodisi fizične kot čustvene in psihične. Videti je, da je PEA eden od modulatorjev možganskih procesov, ki vzdržujejo fizično, čustveno in psihično energijo.
2-4 mg PEA je vsebnost, ki jo lahko prejmemo s povprečnimi obroki, sestavljenimi iz virov, ki jo vsebujejo. Na primer, lahko zaužijemo cca. 2-4 mg PEA s tem, da pripravimo jed na osnovi stročnic in zrelih sirov, popijemo kozarec rdečega vina, za sladico pa si privoščimo kos čokoladne torte. Z načrtovano prehrano lahko zadostimo dnevno potrebo po PEA, vendar pa je izbor živil, ki vsebujejo PEA skromen.
Na srečo nam prihaja v pomoč alga Klamath. En gram alge AFA, predelane po hladnem refrakcijeskem postopku (Refractance Window – RW®), vsebuje cca. 3 mg PEA. Gre za fiziološko dozo, pri kateri se lahko, če se jemlje dan za dnem, obnovijo rezerve PEA, ima pa istočasno neposredne energetske učinke in pomaga pri pozornosti in koncentraciji. Prejemanje PEA s pomočjo alge Klamath KlamathRW®max nudi to prednost, da je ta v močni sinergiji s prehranskimi in nutricevtskimi dejavniki, ki so skrajno koristni za premagovanje simptomov stresa.
Feniletilamin (PEA) je endogena molekula, ki se proizvaja v našem organizmu, še posebno v naših možganih.
Izjemnost alge Klamath se skriva v dejstvu, da je njena koncentracija feniletilamina
znatno večja kot pri čokoladi, ki vsebuje samo 100 ng/100 g. Feniletilamin se navaja kot eden glavnih dejavnikov, zaradi katerih je čokolada »vir sreče«! Poudarimo pa naj, da ga s klamatsko algo prejmete celo 2-3 mg/g.