Temperatura, ki prepozna bolezensko stanje
Po podatkih iz leta 2011 v Sloveniji za rakom dojke, ki šteje pri ženskah za najbolj pogosto rakavo obolenje, vsako leto zboli več kot 1.100 žensk, stopnja umrljivosti pa je zastrašujoča. Zato je zgodnje odkrivanje bolezni ena izmed najpomembnejših nalog, s katero se ukvarja sodobna medicina.
PETRA MAUER
Pritegnilo nas je obvestilo
Preko elektronske pošte se že nekaj časa (pre)pošilja besedilo, ki ga je napisala dr. Manca Košir, znana publicistka. V njej opozarja na sodobno metodo preventivnega pregleda dojk, in sicer z besedami “Na preglede z metodo BreastScan prihajam redno že sedem let, pa še prijateljice hodijo z menoj, vsako leto kakšna več. Saj gre za prijazno metodo, brez stiskanja ali sevanja, ki z merjenjem temperaturnih razlik občutljivo zaznava spremembe. Mnogim ženskam so jih s to metodo odkrili in jih napotili na nadaljnje preglede. Te spremembe so nato potrdili z ultrazvokom ali mamografijo in jih glede na zgodnje odkritje tudi brez večjih posegov odpravili. Zato BreastScan srčno priporočam vsem ženskam kot prvi preventivni korak. Pred tem pa ne smemo pozabiti na samopregledovanje dojk, to je pa itak zakon!” Spodbudila je naše zanimanje in zato smo se odločili, da bomo zbrali nekaj več informacij o tej metodi.
Bolezni dojk
Bolezni dojk so lahko nerakave (benigne) ali rakave (maligne). Med benigne bolezni dojk uvrščamo bolečine v dojkah, ciste, fibrocistično bolezen dojk, vezivne vozliče, izcedek iz bradavice, okužbe, ginekomastijo in drugo. Med maligne bolezni pa sodijo različne vrste raka dojke. Rak dojke najpogosteje nastane v mlečnih žlezah in mlečnih vodih (približno 90 %), maščobnem ali vezivnem tkivu, dejstvo pa je, da različne vrste raka napredujejo različno hitro. »Zgodnje odkrivanje bolezni je bistvenega pomena. Priporoča se zlasti rutinsko mesečno samopregledovanje dojk, vendar to ugotovi bolezen šele, ko je sprememba v tkivu dovolj velika, da jo lahko otipamo,« nam pojasni inženirka radiologije in specialistka BreastScan diagnostike, Andreja Rajh.
»S preventivnimi metodami v povprečju še vedno odkrijemo le okoli 15 % raka dojke (85 % ga odkrijejo ženske same z otipavanjem), kar odraža dejstvo, da tovrstni preventivi ne posvečamo dovolj pozornosti,« nam pove inženirka radiologije in specialistka BreastScan diagnostike, Andreja Rajh. »Zaskrbljujoča je posledično tudi izredno visoka stopnja umrljivosti. V povprečju 25 %, torej vsaka četrta ženska izgubi boj. Nepredstavljiv pa je podatek, da za ženske, mlajše od 40 let, do nedavnega ni obstojala metoda preventivne diagnostike dojk, z izjemo samopregleda. Metoda BreastScan tu predstavlja pomembno novost na področju zgodnjega odkrivanja bolezni dojk in je primerna za ženske vseh starosti,« doda.
BreastScan metoda
Metoda BreastScan temelji na merjenju spremembe temperature na površini, kot tudi v globini tkiva dojke. Rezultati kliničnih preizkusov kažejo bistveno višjo natančnost zgodnjega odkrivanja bolezni dojk (okoli 90 %), v kombinaciji z mamografijo pa celo preko 95 % natančnost. Metoda BreastScan odlično dopolnjuje obstoječe diagnostične metode. Mamografija na primer zazna tumor, ki je v povprečju velik več kot 0,8 cm, tak pa nastane približno 3-4 leta po pričetku bolezni. Metoda BreastScan po drugi strani odkriva že najzgodnejše spremembe v procesu tkiva. Poleg tega je metoda BreastScan primerna tudi za mlajše ženske, pomembna pa je tudi sama neinvazivnost metode. Na podlagi izkušenj je ekipa MO-GY strokovnjakov pripravila tudi preventivni program, v katerem ženske redno obveščajo, kdaj je čas za nov kontrolni pregled. »Prav tako, kot je pomembno prvo merjenje temperature oz. prvi pregled, je namreč tudi zelo pomembno izvajanje rednih kontrol. Z rednimi kontrolami lahko spremljamo nihanje temperature in tako opazujemo obnašanje celic v tkivu dojke daljše časovno obdobje. Za ženske do 35. leta starosti priporočamo kontrole na 2 leti, za ženske od 35. leta starosti pa na eno leto,« sklene Andreja Rajh.
Najpogostejši dejavniki tveganja za raka dojke so: starost nad 50 let, družinska anamneza , predhodne nerakave bolezni dojk, prva menstruacija pred 12. letom, menopavza po 55. letu, prva nosečnost po 30. letu ali brez nosečnosti, dolgotrajna uporaba hormonskih kontracepcijskih sredstev in/ali nadomestnega zdravljenja z estrogenom.
Znaki, ki lahko kažejo na obolenje raka dojke: zatrdlina oziroma oteklina v dojki, ki ne izgine, nagubana ali uvlečena koža, luskava koža ob prsni bradavici, spremenjena oblika dojk ali prsnih bradavic, izcedek iz prsne bradavice