Domov Zdravje Glivice na nohtih lahko ustavimo

Glivice na nohtih lahko ustavimo

Katarina Kimovec

Glivice na nohtih – onihomikoze – spreminjajo strukturo nohta, ki se sčasoma začne debeliti, drobiti in lahko povzroča različne deformacije nohtov, kot je vraščenje nohtov, neprijeten vonj in spremenjen izgled nohta. 

Glivične okužbe nohtov sodijo med zelo trdovratna obolenja, zato moramo poskrbeti za takojšnje zdravljenje, s čimer se prepreči razširitev okužbe na druge nohte. V primeru površinske okužbe, ko je noht prizadet le v manjši meri, je zdravljenje največkrat uspešno že s samo uporabo lokalnih antimikotikov.

Glivice na nohtih so pogosta okužba
Onihomikoza pomeni glivično okužbo nohtov ne glede na povzročitelje, ki so lahko dermatofiti, kvasovke ali plesni. Glivične okužbe nohtov so pogoste in po zadnjih podatkih prizadanejo več kot osem odstotkov odrasle populacije, pri čemer pogosteje obolevajo starejši. Pri ljudeh, starih od 40 do 60 let, se ta odstotek poveča na 15 do 20 odstotkov. »Okužbe na stopalih pospešujejo periferna obolenja žilja, poškodbe nohtov, hiperhidroza, ortopedske nepravilnosti stopala in imunska pomanjkljivost, verjetno pa je pomembna tudi dednost,« pojasnjuje zdravnica družinske medicine Marija Vovk.

Zdravljenje je dolgotrajno
Na glivično obolenje nohtov lahko posumimo, ko noht postane rumenkasto-bel in dvignjen s podlage, zdi se, kot da bo odstopil. Sčasoma se zadebeli vsa nohtna plošča, postane rjavkasto-črna in krhka, noht se lomi in kruši. Nezdravljena onihomikoza je nenehen vir okužbe. Čas zdravljenja je odvisen od posameznika – od tega, kako hitro mu rastejo nohti in od njegove starosti. »Nohti na rokah za obnovitev potrebujejo od tri do šest mesecev, na nogah pa od šest do dvanajst mesecev,« pove Vovkova.

Trdovratna in ponavljajoča se okužba
Glivice so mikroorganizmi, ki uspevajo v temnem, toplem in vlažnem okolju. Toplota in znoj v rokavicah in zaprtih čevljih ustvarjata idealno okolje za njihov razvoj. Glivične okužbe nohtov lahko prizadenejo tako nohte rok kakor tudi nohte nog, so izjemno trdovratne in se rade ponavljajo. Kar polovica vseh sprememb na nohtih predstavljajo glivične okužbe in so med najpogostejšimi vzroki za spremembe na nohtih. Ker potekajo zelo počasi, je njihov pričetek največkrat neopazen, zato glivična okužba zlahka napreduje v kronično.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi