V samem središču naše prestolnice je na mali terasi Gimnazije Jožeta Plečnika Ljubljana več mesecev nastajal urbani šolski vrt, ki že postaja prava učilnica na prostem. Zeleni vrt, na katerem so po ekoloških principih in na temeljih permakulture dijaki prvič zasejali začimbe, dišavnice in vrtnine, posadili jagodičevje ter nekaj okrasnih rastlin, je plod odličnega sodelovanja med izobraževalno ustanovo in v zeleno prihodnost usmerjenih podjetij, krajinskih arhitektov in posameznikov, ki so podprli izvedbo tega pilotnega projekta, ki ga skozi program Ekošola izvajajo na tej ljubljanski gimnaziji.
Ravnatelj Anton Grosek in profesorica biologije Darja Silan, ki je tudi pobudnica vzpostavitve tega vrta, skupaj z dijaki ne moreta skriti navdušenja: »Veseli smo, da vam lahko danes pokažemo našo novo pridobitev, saj smo o vrtu na tej terasi razmišljali že kar nekaj let. Zdaj bodo lahko naši dijaki v neposrednem stiku z naravo spoznavali tudi pomen samooskrbe, opazovali rastline in spremljali njihovo rast, se poučili o tem, kako se pravilno in v sozvočju zaseje ali posadi rastlinske sosede, obenem pa se bodo na prostem tudi družili. Ker smo pridobili kar nekaj izkušenj in smo veseli rezultatov, v prihodnosti načrtujemo vzpostavitev vrta tudi na naši zgornji, precej razsežnejši terasi, ki bo sredi mestnega utripa in le korak od učilnic dijakom na dlani ponujala še večji košček narave.«
V projekt sta se kot mentorici vključili tudi Helena Kregar, profesorica kemije, ter Maja Pavčič, profesorica biologije, ki poudarjata: »Šolski vrt nam bo služil tudi kot zeleni laboratorij, saj nam bo poleg bolj privlačnega učenja na prostem omogočal tudi izvajanje raznih meritev v naravi, obenem pa bo dijake spodbujal k bolj učinkovitemu in poglobljenemu timskemu delu ob praktični okoljski vzgoji, ki nam jo med zidovi naših šol žal v veliki meri primanjkuje.«
Darja Silan, ki je hkrati tudi koordinatorica za srednje šole v programu Ekošola, je z idejo o šolskem vrtu na terasi, ki se nahaja tik ob učilnici za biologijo, navdušila tako dijake kot vodstvo šole in svoje sodelavce: »Ko sem v roke dobila knjigo Ivana Esenka Vrt, učilnica življenja, sem vedela, da nam lahko uspe. A od ideje do realizacije je kar dolga pot. Naša terasa je sončna, zato nas je skrbelo, kako bi uredili problem z zalivanjem rastlin, saj se je nekaj poskusov zasaditev v preteklosti klavrno končalo. Potem pa se je zgodilo – konec septembra lani smo na letni konferenci programa Ekošola izvedeli za slovensko inovacijo – Zelene kocke Urbanscape, ki nam jih je predstavilo škofjeloško podjetje Knauf Insulation. Te zelene kocke, ki so vmešane v zemljo in ji dajejo večjo zračnost, so izjemno vpojne, zato je potrebno vrt občutno manj zalivati, rastlinam pa zagotavljajo tudi boljšo rast. Že več let sta kot partnerja v program Ekošola vključeni tudi podjetji Semenarna Ljubljana in logaški Unicommerce z vrtnim orodjem Fiskars, tako da smo se hitro povezali in združili moči. A brez načrta ureditve ni šlo. Zasnovo ureditve terase so nam pripravili krajinski arhitekti Društva Pazi!park, tako da smo po več sestankih že sredi marca dobili končni ureditveni načrt. Semenarna Ljubljana nam je izdatno pomagala pri vseh fazah priprave vrta, saj nam je zagotovila slovenska semena in sadike, zemljo in vse zasaditvene posode, njihovi strokovnjaki pa so nas poučili tudi o terminih zasajevanj in tudi o uporabnosti ter vzdrževanju posameznih rastlin. Z nami so – pogosto tudi do poznih večernih ur- ves čas bedeli tudi prijazni krajinski arhitekti, ki so kot dobri poznavalci vseh zasajenih kultur dijake usmerjali k delu praktično na vseh naših delavnicah. Lesarski mojster Uroš Centa je naše dijake vključil v izdelavo visokih in nizkih gred, s krajinskim arhitektom Luko Vidicem pa so iz odvečnih palet, ki nam jih je tudi podarila Semenarna Ljubljana, izdelali še dve priročni klopi. Za obdelavo vrta nam je ročno vrtno orodje Fiskars podarilo še logaško podjetje Unicommerce, v dar pa smo dobili tudi nekaj okrasnih rastlin iz naših drevesnic. Lahko vam povem, da je ekipa vseh, ki smo vrt soustvarjali več mesecev, res enkratna. Brez njih nam vrta ne bi uspelo urediti, zato se vsem in vsakemu posebej v imenu naše ustanove in programa Ekošola še enkrat res toplo zahvaljujemo.«
Fotografije: Luka Vidic, Pazi!park