Mitja Pric
prepoznava njene številne prednosti. Nakup in uživanje lokalno pridelane hrane ni le okolju prijazna izbira, temveč tudi odločitev, ki pozitivno vpliva na naše zdravje. Morda ste pomislili, da gre pri promoviranju lokalno pridelane sezonske prehrane le za modno muho ali pa zvit marketinški trik, a dejstva, ki vam jih predstavljamo tokrat, govorijo sama zase.
Ena od glavnih prednosti lokalno pridelane sezonske hrane je njena svežina. Ker je hrana pridelana bližje krajem, kjer se prodaja, je čas med obiranjem in prodajo krajši. To pomeni, da hrana pride do nas sveža in ohrani več hranilnih snovi. Sveža hrana, ki ni bila dolgo skladiščena ali prepeljana na dolge razdalje, ohranja višjo vsebnost vitaminov in mineralov. Na primer, špinača lahko izgubi do 90 odstotkov vsebnosti vitamina C v prvih 24 urah po obiranju, če ni pravilno skladiščena. Mnoge sezonske vrste sadja in zelenjave vsebujejo tudi visoke koncentracije antioksidantov, ki se z dolgotrajnim skladiščenjem zmanjšujejo.
Manj pesticidov in kemikalij
Lokalni pridelovalci pogosto uporabljajo manj pesticidov in kemikalij, saj so njihovi pridelki namenjeni lokalnemu trgu in ne zahtevajo dolgotrajnega skladiščenja ali prevoza. Poleg tega mnogi lokalni kmetje uporabljajo organske metode pridelave, kar še dodatno zmanjša izpostavljenost škodljivim kemikalijam.
Nakup lokalno pridelane hrane obenem podpira lokalne kmete in gospodarstvo. To ne vpliva neposredno na naše zdravje, vendar ima dolgoročne pozitivne učinke na kakovost življenja v naši skupnosti. Z nakupom lokalno pridelane hrane prispevamo k razvoju lokalnega gospodarstva, kar povečuje stabilnost in odpornost skupnosti. Na drugi strani pa povezovanje z lokalnimi pridelovalci hrane krepi občutek skupnosti in medsebojno podporo, kar pozitivno vpliva na naše psihično zdravje.
Okolje bo hvaležno
Lokalno pridelana sezonska hrana ima manjši ogljični odtis v primerjavi s hrano, ki je prepeljana na dolge razdalje. S transportom se namreč ustvarjajo dodatne emisije ogljikovega dioksida. Manjši vpliv na okolje pomeni tudi boljše življenjske pogoje za nas in prihodnje generacije.
Zanemarljivo pa ni niti dejstvo, da lokalni kmetje pogosto uporabljajo trajnostne metode kmetovanja, ki ohranjajo kakovost tal in zmanjšujejo erozijo. To prispeva k dolgoročni ohranitvi naravnih virov in zdravja našega okolja.
Raznolikost prehrane
Uživanje sezonske hrane nas spodbuja k raznolikosti v prehrani, kar je ključnega pomena, če se želimo prehranjevati uravnoteženo. Vsak letni čas namreč prinaša različne vrste sadja in zelenjave, kar zagotavlja širok spekter hranilnih snovi skozi vse leto.
Sezonska hrana vsebuje specifične hranilne snovi, ki so pomembne za naše zdravje. Na primer, poleti lahko uživamo jagode, bogate z vitaminom C in antioksidanti, medtem ko jeseni uživamo buče, bogate z vlakninami in vitaminom A. Sezonskost prehrane tako preprečuje prehransko
monotonost in nas spodbuja k odkrivanju novih okusov in jedi, kar prispeva k večji prehranski pestrosti in s tem k boljšemu zdravju.
Okus in kvaliteta hrane
Lokalno pridelana sezonska hrana v okusu in kakovosti pogosto prekaša hrano, ki je pridelana za množični trg in dolgotrajno skladiščenje. Hrana, ki je pridelana in prodana v svoji naravni sezoni, je polnejšega okusa in bolj hranljiva. Lokalni pridelovalci lahko pustijo pridelke zoreti na rastlini do optimalne zrelosti, kar izboljša okus in hranilno vrednost. Sezonska hrana obenem zahteva manjšo obdelavo in manj konzerviranja, kar ohranja njeno naravno strukturo in okus.
Z nakupom lokalno pridelane sezonske hrane tako podpiramo trajnostno prehransko verigo, ki temelji na lokalnih virih in zmanjšuje odvisnost od globalnih dobavnih verig. S tem se zmanjšuje potrebo po uvozu hrane iz oddaljenih krajev, kar zmanjšuje tveganja, povezana s prekinitvami v globalnih dobavnih verigah.
Lokalni pridelovalci pogosto uporabljajo trajnostne prakse, ki so prilagojene lokalnim razmeram in zagotavljajo dolgoročno ohranitev virov.
Povezava z naravo in letnimi časi
Uživanje sezonske hrane nas opominja na letne čase in naravne cikle, kar povečuje naše zavedanje o naravi in njenem pomenu. Ko razumemo, koliko truda je vloženega v pridelavo hrane, jo tudi bolj cenimo in spoštujemo, kar pozitivno vpliva na naš odnos do prehranjevanja.
Dejstvo je torej, da lokalno pridelana sezonska hrana ponuja številne prednosti za naše zdravje, okolje in skupnost. Svežina, višja hranilna vrednost, manj pesticidov, podpora lokalnemu gospodarstvu, zmanjšanje okoljskega vpliva, raznolikost prehrane, boljši okus in trajnostna prehranska veriga so le nekateri od razlogov, zakaj je taka hrana najboljša odločitev tudi, ko gre za naše zdravje. S podporo lokalnim pridelovalcem in uživanjem hrane v njeni naravni sezoni pa prispevamo tudi k bolj zdravemu in trajnostnemu življenjskemu slogu.
Dejstvo je, da smo se navadili, da lahko katerokoli sadje ali zelenjavo na policah trgovin najdemo v kateremkoli letnem času. Ne zavedamo pa se, da je taka hrana zares osiromašena in smo že skoraj povsem pozabili, kakšen je njen pravi okus, če dozori na soncu in na rastlini. Kot da smo v sodobnem času povsem spustili svoje standarde in ne okušamo več, kaj je dobro in kaj ne. Žal pa s tem spuščamo tudi standarde, ko gre za naše telo in s tem za naše zdravje. Če vam ni vseeno, vas spodbujamo, da o zapisanem malce razmislite in morda vsaj kdaj raje kot v supermarket zavijete k lokalnemu pridelovalcu ter preverite, kaj vam lahko ponudi. Zna se zgoditi, da boste presenečeni.