Domov Odnosi in družinaDružba Naša prehrana je odvisna od čebel

Naša prehrana je odvisna od čebel

Leta 2017 je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) na pobudo Čebelarske zveze Slovenije, s pomočjo Republike Slovenije, Organizacije Združenih narodov za hrano in kmetijstvo (FAO) ter široke mednarodne podpore razglasila 20. maj za svetovni dan čebel. Pred nami je tako že šesto leto zapored dan, ko se po vsem svetu pozornost še posebej usmeri na čebele in druge opraševalce.

Sara Sočan

Razglasitev svetovnega dneva čebel predstavlja nekakšno simbolno zmago – priznanje, da so čebele ogrožene, obenem pa je to tudi obveznost. Zavedanje, kako pomembno je varovanje čebel in drugih opraševalcev, mora doseči slehernega posameznika. Prav to bo tudi osrednja rdeča nit letošnjih dogodkov v okviru Svetovnega dneva čebel. Najširšo javnost ja namreč potrebno opozoriti na dejstvo, da so čebele in drugi opraševalci za naše preživetje na tem planetu izredno pomembni, če ne kar nepogrešljivi.

Slovenija je zelo ponosna na svojo avtohtono kranjsko čebelo, ki velja za eno najbolj razširjenih medonosnih čebel na svetu. Njene lastnosti v mnogočem odražajo slovenski nacionalni karakter, saj gre za žival, ki je delavna, skromna, odporna in ima odličen smisel za orientacijo. Kranjska čebela je sicer zaščitena na podlagi Zakona o živinoreji, Slovenija pa je svoje ozemlje zavarovala kot izvorno območje kranjske čebele, s čimer se je zavezala, da bo storila vse za njeno ohranitev.

Kako pomembno in prepoznavno je slovensko čebelarstvo, dokazuje tudi vpis čebelarstva na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Obenem je to tudi zahvala vsem čebelarjem, ki s svojim načinom življenja negujejo tradicijo, svoja znanja in veščine prenašajo iz roda v rod, s svojo ljubeznijo do narave in čebel pa skrbijo za občutljivo ekološko ravnovesje in trajnostni razvoj.

Zakaj so čebele pomembne?

Čebele so ključni opraševalci v naravi in so nepogrešljive pri pridelavi hrane. Z opraševanjem rastlin pomagajo pri tvorbi semen in sadja, kar vpliva na količino in kakovost pridelka. Brez čebel bi se proizvodnja hrane dramatično zmanjšala, kar bi imelo negativne posledice za svetovno gospodarstvo in prehransko varnost.

Poleg tega so čebele pomembne tudi za ohranjanje biotske raznovrstnosti. Opraševanje je ključen proces pri razmnoževanju rastlin, ki pa je neposredno povezan z ohranjanjem in obnavljanjem naravnih habitatov. Čebele in druge vrste opraševalcev pomagajo pri ohranjanju ravnovesja v naravnih ekosistemih ter prispevajo k ohranjanju genetske raznovrstnosti.

Kaj ogroža čebele?

Čeprav so čebele izjemno pomembne za naš planet, so danes zaradi različnih dejavnikov tudi ogrožene. Glavni dejavniki, ki prispevajo k ogroženosti, so spremembe v kmetijstvu, uporaba pesticidov in drugih kemikalij, uničevanje naravnih habitatov ter podnebne spremembe. Vse to vpliva na zmanjšanje števila čebel in drugih opraševalcev ter ogroža njihovo preživetje.

Kaj lahko storimo za ohranitev čebel?

Vsak od nas lahko k ohranitvi čebel prispeva na svoj način.  Veliko bomo naredili že, če bomo podpirali lokalne pridelovalce hrane, ki uporabljajo trajnostne prakse in ne uporabljajo pesticidov in drugih kemikalij. Če imamo to možnost, lahko na vrtu ali balkonu tudi posadimo rastline, ki privabljajo čebele. Predvsem pa se na svojem vrtu oz. dvorišču poskusite izogniti uporabi pesticidov in drugih kemikalij.

Svetovni dan čebel nam ponuja priložnost, da se zavemo pomena čebel in drugih opraševalcev ter sprejmemo ukrepe za njihovo ohranitev. S svojimi majhnimi dejanji lahko vsak od nas prispeva k ohranitvi teh ključnih vrst in poskrbi za bolj trajnosten in zdrav planet za vse nas.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi