Domov ZdravjePrehrana Zdravilna goba z breze

Zdravilna goba z breze

Narava je naše bogastvo, česar se (morda nekoliko bolj kot ostali) zaveda tudi Maria Ana Kolman, ki je svojemu sinu pomagala odgnati bolezen s sibirsko čago. Pozanimala se je o njenih prednostih in verjela v zdravilno moč te gobe.

Sara Sočan

Pot vas je že večkrat zanesla v Sibirijo, kjer ste se seznanili z načinom življenja in tudi zdravljenja tamkajšnjih prebivalcev. V čem se razlikuje od našega, takšnega, ki ga poznamo v zahodnem svetu?
V Sibirijo me je leta 2002 povabila ruska zdravnica dr. Valentina Kharlova, ki je z metodami sibirske medicine leto prej pozdravila mojega starejšega sina. Sibirija me je navdušila s svojo skrivnostno lepoto in z izjemnim bogastvom znanja na področju zdravljenja vrste bolezni, pri katerih je uradna medicina pogosto nemočna. Sibirci so poznani po izvrstnem zdravju, čeprav bi bilo glede na težke klimatske pogoje pričakovati prav nasprotno. V vseh letih, ko se vedno znova vračam v Sibirijo, ugotavljam, da je vzrok njihovega dobrega zdravja predvsem njihova prvinska povezanost z naravo in z znanjem svojih prednikov.
Dejstvo je, da jim narava predstavlja odličnega zdravnika. Kaj vse jim ponuja?
Narava prebivalcem Sibirije ponuja hrano in zdravila. V različnih klimatskih pogojih, od visokogorja na jugu do tundre na severu, raste ogromno zdravilnih zelišč, mahov, lišajev, gob in gozdnih plodov, ki so v tradicionalnem ljudskem zdravilstvu zdravila za vse bolezni. Dejstvo je, da v davni preteklosti ljudstva Sibirije pri uporabi posameznega naravnega zdravila niso poznala njegove farmakološke vsebnosti, ampak so znanja o delovanju prenašala iz roda v rod na osnovi izkustva. Danes uporabo in delovanje določene zdravilne rastline dokazujejo analize njenih vsebnosti, pri čemer pa je izkustvo ljudskih zdravilcev in šamanov nesporno vodilo sodobni znanosti pri iskanju zdravil za zdravljenje bolezni sodobnega časa, predvsem rakavih obolenj.
Nam lahko nekaj več poveste o čagi – gobi, ki raste na sibirskih brezah? Za kaj so jo uporabljali v preteklosti in kako jo uporabljamo danes?
Čaga (Ionantus obliquus) je drevesna goba, ki navadno parazitira breze na tistih mestih dreves, kjer je les poškodovan, npr. v raznih razpokah in tam, kjer so drevesa polomljena. Za ustrezen farmakološki učinek so potrebne izredno nizke temperature pod – 40 oC, zato je najbolj zdravilna tista čaga, ki raste v Sibiriji. V Sibiriji ima čaga v ljudskem zdravilstvu izjemno vlogo in zelo širok obseg delovanja. V Rusiji je čaga danes uradno zdravilo proti raku. Klinične študije so namreč potrdile njeno izjemno učinkovito delovanje pri zdravljenju različnih oblik raka, pa tudi pri boleznih srca in ožilja, diabetesu, avtoimunskih boleznih …

Kakšno vlogo ima betulinska kislina v njej?
Leta 1995 so ruski znanstveniki po dolgoletnih kliničnih študijah potrdili, da je prav betulinska kislina selektivni inhibitor (zaviralec) melanoma, torej ene najtežjih oblik raka (kožni tumor iz melanocitov – celic, ki vsebujejo temni pigment), ki je do tedaj veljal za neozdravljivega Prav betulinska kislina deluje na rakave celice tako, da jih uničuje ali zavira njihovo rast, pri čemer ne poškoduje zdravih celic in zato čaga nima nobenih kontraindikacij. Raziskave kažejo, da je betulinska kislina aktivna proti neuroektodermalnim tumorjem (nastanejo iz embrionalnega periferno živčnega tkiva), kot so neuroblastom, medulloblastom, – tumorji embrionalnih, razvojnih živčnih celic, Ewing tumorju (kostni tumor, ki zraste pri otrocih) in pri malignih možganskih tumorjih, raku jajčnikov in maternice, levkemiji , pri ploščatoceličnem raku glave in vratu (celičnih vrst SCC25 in SCC9) …

Omenili ste že, da obstajajo klinične študije, ki naj bi znanstveno dokazovale zdravilen učinek čage na naš organizem …

Zaradi izjemnih rezultatov kliničnih študij ruskih znanstvenikov so delovanje čage pričeli proučevati tudi na ameriškem Nacionalnem inštitutu za raka, kjer v tej smeri poteka poseben razvojni program.
Raziskovanje zdravilnosti sibirske čage sodi med prednostne naloge znanosti v Ruski federaciji na področju raziskovanja živih sistemov, nanosistemov in biomedicinske tehnologije. Prioriteta raziskav biološko aktivnih snovi v sibirski čagi je v času izjemnega porasta različnih bolezni in vzporedno s tem pogoste neučinkovitosti sintetičnih zdravil in spornih stranskih učinkov le-teh zelo razumljiva Raziskave so namreč pokazale, da je ta olesenela goba polna dragocenih bioloških sestavin, ki jih ni moč najti v nobeni drugi rastlini ali gobi. Izjemnost tej sestavi dajejo poleg fenolnih spojin in melaninov še triterpenoidi in betulinska kislina..

Kot ste omenili, ima presenetljive učinke na zmanjšanje tumornih celic.
Klinične študije so pokazale, da je ta čudežna goba sposobna povzročiti apoptozo – programirano celično smrt v človeškem melanomu tako in vitro (v laboratoriju) kot in vivo (na živih bitjih). Ugotovitev je bila fascinantna, saj je do tedaj veljalo, da rakava celica nima sposobnosti apoptoze ali celične smrti, kot jo ima vsaka zdrava celica.
Se čaga dobro obnese pri zdravljenju vseh ali le določenih vrst raka?
Čaga po ugotovitvah ruskih znanstvenikov normalizira metabolizem in vzpostavlja v organizmu homeostazo tako, da sproži zdravljenje vseh organov in tkiv v organizmu. V uradni medicini se zato uporablja samostojno ali v kombinaciji z drugimi metodami pri zdravljenju raka dojk, jajčnikov, materničnega vratu, prostate, pljuč, želodca, sluznice, možganov, timusa, levkemije, melanoma in limfoma. Čaga zavzema prvo mesto na lestvici ORAC, ki klasificira rastline in gobe po antioksidativni vrednosti. S svojim močnim protivnetnim delovanjem in sprožanjem mehanizmov apoptoze uničuje poškodovane ali deformirane celice.

Ali čaga raste tudi pri nas v Sloveniji?

Čaga raste tudi pri nas. V Beli krajini v ljudskem zdravilstvu čago še vedno uporabljajo kot čaj in tinkturo. Zdravilni učinki čage, ki raste pri nas, sicer ne dosegajo uspehov kot jih dokazujejo klinične študije o delovanju sibirske čage, ki svojo izjemno zdravilno sposobnost razvije pri sibirskih nizkih temperaturah, pa vendar so s čaginimi zvarki tudi pri nas uspešno zdravili vrsto bolezni. Med najstarejša ljudska zdravila sodijo tudi pri nas zdravilne gobe. Razlog o bogatem znanju o zdravilnem delovanju gob in o njihovi široki uporabi je zelo enostaven: narava je ljudem te rastline dala v velikem številu v vseh letnih časih. Bogato izkustvo in znanja ljudskega zdravilstva so bila zato v Rusiji trdna osnova sodobne fitomedicine in pobuda za znanstvene oz. klinične študije o zdravilnem delovanju različnih gob pri zdravljenju vrste bolezni, pri čemer so seveda najbolj zanimivi izsledki študij o zdravljenju raka. Že v preteklosti so zato gobe iz družine Albatrellus, Phellinus, Trametes (gre za gobe, ki parazitirajo predvsem listavce), predvsem pa svetlikavo pološčenko (Ganoderma lucidum) in čago (Inonotus obliquus), uporabljali za zdravljenje.
Kako jo je najbolje uživati in v kakšni količini?
Čaga je topna v olju, vodi in alkoholu. V Sibiriji čago uživajo kot t.i. kvas (vodna raztopina) ali pa jo dodajo hladno stiskanem olju iz oreškov sibirske cedre. Ta oblika je idealna, ker poleg čaginih sestavin vsebuje tudi veliko vitaminov in mikroelemetov, ki so značilni za oreščke sibirske cedre, iz katerih po metodi hladnega stiskanja v Sibiriji delajo to olje. V preventivne namene in v podporo organizmu se priporoča 1 mala žlička tega olja, pri bolezenskih težavah pa 3 x dnevno po 1 mala žlička pol ure pred jedjo.

Več info na: stirias.si

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi