Domov Odnosi in družinaLjubezen in spolnost HIV je bolje preprečti, kot zdraviti

HIV je bolje preprečti, kot zdraviti

34 ogledov

Miha Anžur

Kot vsako leto, tudi letos 1. decembra obeležujemo Svetovni dan boja proti Aidsu. Slednjega je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) razglasila leta 1988, od takrat pa se število novih okužb vztrajno zmanjšuje, obenem pa je tudi smrti zaradi učinkovitih zdravil in usmerjenega ozaveščanja vse manj. Dejstvo pa je, da se število novih okužb med mlajšimi odraslimi ni zmanjšalo po vsem svetu enakomerno, saj je tudi dostopnost do zdravil med državami zelo različna. Ponekod je upad števila novih okužb precej nižji od pričakovanj.

Če se omejimo na Slovenijo, lahko izpostavimo dve dejstvi. Naša država se zagotovo uvršča med države z nizko stopnjo incidence, kar je vsekakor dober podatek. Osebe, okužene z virusom HIV , imajo pri nas zelo dobro zdravstveno oskrbo, z zdravili, ki so dostopna, pa je okužbo mogoče dokaj enostavno obvladovati. Bolj pa skrbi podatek, da po ocenah zdravstvene stroke pri nas kar tretjina okuženih s HIV ne ve, da so okuženi.

Okužba z virusom HIV za okuženo osebo pomeni večjo dovzetnost za okužbe z drugimi spolno prenosljivimi okužbami, zaradi česar je pomembno redno testiranje (1- do 2-krat letno). Z zgodnjim zdravljenjem pomembno vplivamo na zmanjšanje virusnega bremena in s tem možnosti za prenos virusa na partnerja. Bolnik, ki redno prejema terapijo, praviloma ni kužen za druge, nasprotno pa lahko oseba, ki ne pozna svojega statusa, nenamerno okuži še koga drugega.

Sodobna zdravila omogočajo zaščito pred virusom HIV že pred samo izpostavitvijo. Priporočajo jih predvsem osebam s tveganim spolnim vedenjem. Do okužbe najpogosteje pride pri nezaščitenih spolnih odnosih z okuženo osebo in ob izpostavljenosti okuženi krvi, predvsem pri souporabi pribora pri intravenskih uživalcih drog. Možen je tudi prenos z okužene matere na otroka med nosečnostjo in porodom ali z dojenjem.

V zahodni in osrednji Afriki ima do antiretrovirusne terapije, s katero se preprečuje razvoj aidsa, dostop samo 40 odstotkov okuženih z virusom HIV. Pri tem so še posebej skrb vzbujajoče razmere v Nigeriji, kjer so po podatkih organizacije UNAIDS zabeležili skoraj polovico novih okužb v regiji. V državah članicah EU pa je število novo okuženih močno upadlo, predvsem v najbolj izpostavljeni skupini, to je med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi.

Ključna dejavnika pri zajezitvi svetovne pandemije aidsa ostajata varna spolnost in redna uporaba kondomov, kar učinkovito ščiti tudi pred drugimi spolno prenosljivimi okužbami, kot so gonoreja, sifilis ter hepatitisa B in C.

Ne glede na vse se je glede obravnave okužbe s HIV v zadnjih 30 letih spremenilo veliko. Če je ta okužba nekoč veljala za smrtno obsodbo, danes temu ni več tako. Res da medicina virusa HIV danes (še) ne zna odstraniti iz telesa, so pa na voljo zdravila, s katerimi je okužba s HIV postala nadzorovana kronična okužba. Okuženi v ogromni večini s pomočjo teh zdravil lahko živijo povsem normalno in brez težav, obenem pa se ne spremeni niti pričakovana življenjska doba.

Seveda pa je še vedno bolje živeti brez HIV-a, kot z njim. Zato nikar ne pozabite na preventivo, ki je tudi v tem primeru boljša izbira kot kurativa.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi