Človek ima razvite mehanizme, ki ohranjajo optimalno delovanje telesa, pa vendar naše telo sčasoma ne deluje več kot bi moralo, zaradi kopičenja poškodb v našem DNK.
Dnevno smo izpostavljeni kisikovim radikalom, ki lahko poškodujejo DNK zaradi normalnega celičnega metabolizma ali okolijskih dejavnikov. DNK lahko poškodujejo tudi sevanja, kemikalije in spontane napake pri podvajanju. Vsak dan lahko v celici nastane do 10.000 napak v DNK. Te napake naši popravljalni mehanizmi večinoma popravijio, vendar pa s starostjo postajajo vse manj učinkoviti, kar povzroča nepravilno delovanje celic, tkiv in organov. S staranjem se povečuje tudi tveganje za razvoj kroničnih bolezni (srčno-žilne bolezni, artritis, demenca, rak, itd.).
Ali lahko vplivamo na staranje?
Na kronološko starost, to je starost ki označuje število let, ki so minila od rojstva, nimamo vpliva. Imamo pa velik vpliv na biološko starost našega organizma. Biološka starost je fiziološko stanje organizma in stopnja, do katere se je oseba postarala na celični ravni. Kdor se biološko stara hitreje ima krajšo pričakovano življenjsko dobo in večjo verjetnost za predčasen razvoj kroničnih, starostnih bolezni. Biološko staranje lahko upočasnimo z zdravim načinom življenja in z uživanjem snovi, ki spodbujajo delovanje sirtuinov.
Koencim NAD in Q10 za preprečevanje biološkega staranja
Sirtuini za delovanje potrebujejo posebno molekulo – NAD (nikotinamid adenin dinukleotid). NAD je ena izmed najpomembnejših molekul v človeškem telesu, ki je med drugim nujen kofaktor za encime, ki sodelujejo pri popravljanju poškodb v DNK. NAD v našem telesu s staranjem upada. Do 50. leta starosti ima povprečna oseba le polovico NAD, ki ga je imela v mladosti. Do 80. leta pa se NAD zmanjša na samo 1 – 10 % raven. Tako kot NAD v telesu s starostjo upada, upada tudi raven koencima Q10. Koencim Q10 je nujen kofaktor, ki skupaj z NAD sodeluje pri proizvodnji celične energije ATP v mitohondrijih. Poleg tega deluje kot antioksidant, ki preprečuje oksidativne poškodbe celičnih membran in regenerira ostale celične antioksidante ter je pomemben za podvajanje in popravljanje DNK.
Daljša življenjska doba zaradi matičnega mlečka?
Znano je, da je čebelja matica zaradi matičnega mlečka najdlje živeča čebela v panju, ki preživi tudi do 15 rodov čebel delavk. Raziskave pa so pokazale, da matični mleček daljša življenjsko dobo tudi nekaterim drugim živalskim vrstam za 10 – 20 %. Raziskave prav tako potrjujejo koristne učinke matičnega mlečka na procese, ki so posredno povezani s staranjem organizma. Matični mleček preprečuje staranje celic in spodbuja njihovo regeneracijo, aktivira sirtuine, zavira škodljive vnetne procese v telesu, ki prispevajo k staranju in razvoju kroničnih bolezni, spodbudi lastne mehanizme za boj proti škodljivim učinkom prostih radikalov, katerim smo vsakodnevno izpostavljeni in tako poveča odpornost organizma na stres.
Beelixir™ – revolucionarna ANTI-AGEING podpora na celični ravni
Beelixir™ je naravno anti-aging prehransko dopolnilo za upočasnitev biološkega staranja organizma, ki prispeva k normalni delitvi celic, normalni sintezi DNK, sproščanju energije v celici in zaščiti celic pred oksidativnim stresom. Sestavlja ga matični mleček, koencim NAD in Q10 ter cink, vitamin D3 in B1. Namenjen je vsem po 30. letu starosti, ki želijo podaljšati obdobje zdravega življenja v kar se da pozno starost, upočasniti biološko staranje celic in zdrav življenjski slog dopolniti z anti-aging podporo na celični ravni in zares »živeti« do konca življenja.