Domov ZdravjeZdrave novice Ko se rak pretaka po žilah

Ko se rak pretaka po žilah

Ko je govora o krvi, beseda prej ali slej nanese tudi na krvne bolezni. Tokrat bomo pozornost namenili levkemiji – vrsti raka, pri kateri se krvne celice nenormalno razmnožujejo in se ne razvijajo v zdrave celice. O tem, da gre za temo, ki ji je vsekakor potrebno nameniti več pozornosti, priča podatek, da v Evropi kar osem odstotkov vseh smrti zaradi raka povzročijo maligni krvni raki.

Katarina Kimovec

Levkemija je bolezen, ki prizadene krvne celice in kostni mozeg. Nenormalno razmnoževanje »nezdravih« krvnih celic ima na telo lahko številne negativne učinke, vključno z zmanjšano sposobnostjo telesa, da se bori proti okužbam in drugim boleznim. Seveda pa je ob tem potrebno poudariti, da poznamo več deset vrst levkemij.

Simptomi levkemije se lahko razlikujejo glede na vrsto in stopnjo bolezni. Kljub temu pa so znani tudi simptomi, ki so skupni vsem vrstam te bolezni. Med njimi velja omeniti zlasti izrazito in dlje časa trajajočo utrujenost, slabost in bruhanje, bolečine v kosteh ali sklepih, vročino in nočno potenje, krvavenje in modrice, ki se lahko pojavijo brez vzroka, izgubo teže, ob vsem naštetem pa se poveča tudi tveganje za najrazličnejše okužbe.

Vzroki niso vselej znani

Vzroki za levkemijo so pogosto neznani, obstajajo pa številni dejavniki, ki povečujejo tveganje za razvoj bolezni. Mednje se uvrščajo genetske spremembe, izpostavljenost škodljivemu sevanju, izpostavljenost nekaterim kemikalijam, tveganje za razvoj levkemije pa lahko povečajo tudi nekatere virusne okužbe, na primer HIV.

Ob sumu na levkemijo se lahko tega potrdi ali ovrže s številnimi medicinskimi preiskavami. Že običajni krvni test tako lahko pokaže na nenormalne ravni belih krvnih celic, rdečih krvnih celic ali trombocitov v telesu. Z biopsijo kostnega mozga zdravnik lahko preveri delovanje le-tega, lahko pa se medicinsko osebje odloči tudi za rentgenske posnetke, CT ali magnetno resonanco, ki lahko dajo določene (pomembne) odgovore na odprta vprašanja.

Naporno, a vse bolj uspešno zdravljenje

Če je sum potrjen, seveda sledi zdravljenje, ki pa se razlikuje na vrsto bolezni in na stopnjo njenega razvoja. Eden od načinov je kemoterapija, ki pomaga uničiti rakave celice. Taka terapija se lahko uporablja kot glavno zdravljenje, lahko pa tudi kot dopolnilo k drugim terapijam.

Precej pogosto se zdravniki odločijo tudi za radioterapijo (obsevanje), pri čemer z visokoenergijskimi žarki poskušajo uničiti rakave celice. Obsevanje se običajno uporablja za zdravljenje levkemije v zgodnjih fazah. Možna pa je seveda tudi presaditev kostnega mozga. Gre za postopek, pri katerem se zdravi kostni mozeg vnese v telo bolnika. Ta postopek se običajno uporablja pri zdravljenju napredovalih oblik levkemije.

Prognoza levkemije je odvisna od vrste bolezni, stopnje razvoja in drugih dejavnikov, kot so starost in splošno zdravje. K sreči pa se je zaradi napredka v medicini in zdravljenju prognoza za bolnike z levkemijo v zadnjih letih občutno izboljšala. Kot pri vseh oblikah raka pa velja, da sta zgodnje odkrivanje in zdravljenje bolezni ključnega pomena.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi