Peter Motnik
Prehlad je virusna okužba zgornjih dihal. Kaže se lahko s slabšim počutjem, z blago povišano telesno temperaturo, s kihanjem, solzenjem, z bolečinami v žrelu – najpogosteje pa z nahodom oziroma zamašenim nosom, kar sta znaka, da je nosna sluznica vneta.
Vnejte pomeni, da se žile v nosni sluznici razširijo in postanejo bolj prepustne za tekočino. Zato sluznica oteče, kar občutimo kot nahod in zamašen nos.
Izpiranje nosu
Proti zamašenem nosu lahko ukrepamo z izpiranjem nosu s fiziološko raztopino. »Kadar to ni dovolj, lahko uporabimo pripravke za anemizacijo nosne sluznice, tako imenovanih nosnih dekongestivov,« pojasnjuje specializantka družinske medicine Barbara Mazej Poredoš iz ZD Ljubljana. To so pršila za nos, ki jih vkapamo ali vpršimo v nosnico in učinkujejo zelo hitro, že v nekaj minutah. Na voljo so brez recepta v lekarnah. Povzročijo hitro zoženje žil v nosni sluznici in posledično zmanjšajo njeno oteklino. Tako lahko spet lažje zadihamo skozi nos.
Bodite dosledni
Barbara Mazej Poredoš: »To vrsto pršil lahko uporabljamo največ pet do sedem dni zapored. Ob daljši uporabi imajo namreč povraten učinek – torej ponovno in stalno zamašen nos. V primeru prehlada je nekajdnevna uporaba varna, razen za nosečnice, ki jim uporabo teh pršil odsvetujemo. Pomembno je tudi, da pršil ne pršimo na nosni pretin, saj lahko v tem primeru povzročijo manjšo krvavitev iz nosu,« je pogovor zaključila sogovornica.