Domov ZdravjeZdravo življenje Smrčanje: Za bolj tihe in mirne noči

Smrčanje: Za bolj tihe in mirne noči

 

Med splošno populacijo smrči približno 40 odstotkov moških in 20 odstotkov žensk, približno 4 odstotki populacije pa imajo resnejše motnje zapore dihalnih poti med spanjem in pri njih je smrčanje znak bolezni. David Dovšak, dr. med., maksilofacialni kirurg iz ljubljanskega Dentalnega kirurškega estetskega D centra pojasni, da so bolj ogroženi ljudje s prekomerno telesno težo in ljudje, ki so manj fizično aktivni ter ženske po menopavzi. Težave s smrčanjem med drugim odpravlja tudi z laserskim zdravljenjem, ki je zanimivo predvsem zato, ker je za pacienta popolnoma neboleče, ne potrebuje anestezije in ljudje takoj po posegu lahko nadaljujejo z normalnimi dnevnimi aktivnostmi.

VERONIKA BILBAN

Zakaj pravzaprav ljudje smrčijo?
Smrčanje je običajno simptom nekega stanja, ki je lahko povsem nedolžno, lahko pa predstavlja resno bolezen. Samo smrčanje je posledica vibracij mehkih tkiv dihalnih struktur med dihanjem in spanjem ter lahko poteka na različnih nivojih. Najpogosteje pa se sliši vibracije mehkega neba, ki pritiska na zadnjo steno žrela. Smrčanje je lahko tudi posledica utesnitve dihalnih poti v področju korena jezika, spodnjega dela žrela ali grla. Je pa smrčanje v nivoju mehkega neba prevladujoč tip smrčanja in je prisotno v 90 %. Tudi pacienti, ki imajo utesnitev nižje v dihalnih poteh, smrčijo z mehkim nebom. Običajno lahko že iz pogovora s pacientom določimo tip smrčanja.

Nemalokrat je smrčanje bolj nadležno za okolico in ne toliko za osebo, ki smrči.
Res je. Večina pacientov, ki smrči, nima zaradi tega večjih težav. Zbujajo se spočiti in naspani in je samo smrčanje bolj moteče za partnerje oziroma okolico, kar pa prav tako ni zanemarljivo, kajti dolgoletno in hudo smrčanje lahko prevede do resnih kriz v zakonu. Nekaj drugega pa je, ko je smrčanje samo en od simptomov sicer resne bolezni v ozadju, ko pacienti med spanjem prenehajo z dihanjem in to tudi več kot desetkrat na uro. V tem primeru se zbujajo utrujeni in neprespani in to vpliva tako na njihovo vsakodnevno učinkovitost kot na splošno počutje in zdravje.

Če težave niso prehude, kako jih lahko omilimo, zdravimo? Obstaja kakšna domača lekarna, ki nam lahko pomaga?
Nekih domačih zdravil za zmanjšanje smrčanja ni. Predvsem je pri pacientih potrebno spodbujati zmanjšanje telesne teže in fizično aktivnost, saj oboje bistveno pripomore k zmanjšanju smrčanja.

Kakšne pa so možnosti zdravljenja pri strokovnjakih?
Strokovnjaki moramo predvsem najprej oceniti, kolikšno težavo samo smrčanje predstavlja za pacienta in za kakšen tip smrčanja gre. Pomembno je oceniti in pregledati dihalne poti in omogočiti pacientu, da normalno diha skozi nos, da lahko torej med spanjem drži usta zaprta. Nekateri potrebujejo še testiranje s polisomnografom – gre za napravo, s katero se preko noči meri več parametrov med spanjem, med drugim koncentracija kisika v krvi, glasnost in pogostnost smrčanja, število prekinitev dihanja med spanjem in drugo. Danes zaradi tega ni več potrebno vedno prespati v bolnišnici, ampak obstajajo prenosni aparati, ki si ga pacient sposodi in nato prinese izvide zdravniku. Po vseh zbranih podatkih se nato določi najboljšo možnost zdravljenja. Kot rečeno, se vedno spodbuja fizična aktivnost in zmanjšanje telesne teže. Obstaja več možnosti zdravljenja, od cevk, ki si jih pacient vstavi v nos, da lažje diha skozi nos, do raznih opornic, ki pomaknejo jezik in spodnjo čeljust naprej, da se koren jezika odmakne od zadnje stene žrela in do nekoliko bolj sofisticiranih naprav, ki med vdihom povečajo pritisk v dihalnih poteh in s tem razširijo dihalne poti, da ne prihaja do zapor in vibracij mehkih tkiv dihalnih struktur.
Če čisto nič od tega pacientu ne pomaga, se razmišlja o kirurškem zdravljenju in tudi tukaj obstaja veliko metod zdravljenja. Najbolj klasična operacija je tako imenovana uvulopalatoplastika, s katero se izreže del mehkega neba, ki se ga tako skrajša. Takšno skrajšanje mehkega neba je mogoče doseči včasih tudi z radio frekvenčnimi rezili, ki se lahko uporabijo tudi za zmanjšanje volumna korena jezika. V skrajnem primeru se pri pacientih, ki imajo zelo resne težave z dihanjem ponoči med spanjem, lahko izvede ortognatska operacija, ko se kirurško pomakne celoten kompleks zgornje in spodnje čeljusti naprej in s tem odmakne vsa mehka tkiva od zadnje stene žrela. Gre za dokaj velik in zahteven poseg, ki se ga izvaja v bolnišnicah.

Kakšen laser uporabljate pri vašem delu?
Sam že 15 let uporabljam Fotonin laser pri svojem delu in, če se ne motim, mislim, da trenutno v svetu ni drugega laserja, ki bi omogočal takšne nastavitve, ki so potrebne za zdravljenje smrčačev. Gre za zelo zapleteno napravo in seveda ni vsak laser primeren za takšno vrsto zdravljenja. Na splošno opažam, da se ime laser pogosto zlorablja v ordinacijah. Podobne nastavitve se z istim laserjem uporabljajo tudi za zdravljenje inkontinence pri ginekoloških pacientkah, za povečanje napetosti vaginalnih mišic in v zadnjem času tudi zatezanje mišic in kolagena na obrazu. Sicer pa so nastavitve laserskega žarka nastavljene tako, da omogočajo segrevanje tkiva v globini in s tem pride do krčenja mišic in tkiv mehkega neba, povečanja napetosti in skrajšanja mehkega neba. Paciente operiramo trikrat v razmaku dveh tednov, sam poseg pa traja približno trideset minut in je, kot rečeno, za pacienta popolnoma neboleč.

Ali kdo za to operacijo ni primeren ? Jo komu odsvetujete?
Študije, ki smo jih napravili, so pokazale, da pacienti, ki imajo indeks telesne mase višji od 28 (indeks telesne mase se izračuna na podlagi pacientove višine in teže) niso dobri kandidati za lasersko terapijo, prav tako ne pacienti, ki imajo obseg vratu večji od 47 cm. Pacienti, ki jim v mirovanju jezik prekriva celotno mehko nebo, tudi niso najbolj primerni za takšno vrsto zdravljenja, običajno pa vsi občutijo izboljšanje. Gre v glavnem za ljudi, ki imajo resne težave z dihanjem med spanjem in večkrat na uro prenehajo z dihanjem, se zbujajo neprespani in imajo zaporo dihalnih poti v področju korena jezika ali nižje. Pri njih predstavlja smrčanje simptom bolezni in ne samo socialni problem.

So učinki pričakovani?
Večina pacientov pove, da ponoči lažje diha skozi nos in manj smrči. Uspehi seveda niso 100% in z laserskim zdravljenjem pri izbranih pacientih pomagamo v približno 70 odstotkih. Morda se ne sliši veliko, vendar je potrebno povedati, da tudi s klasičnimi kirurškimi metodami, s katerimi se krajša mehko nebo, učinki niso večji. Glede na izkušnje, ki smo si jih nabrali, lahko že pri prvem pregledu ocenimo, pri katerih pacientih je večja verjetnost, da bo zdravljenje učinkovito oziroma kateri pacienti so manj primerni za lasersko zdravljenje smrčanja. S temi pacienti se običajno dogovorimo, da opravimo prvo terapijo in če ne bo nobenega izboljšanja, potem z zdravljenjem niti ne nadaljujemo. Med pacienti, ki so prišli k nam na zdravljenje smrčanja, je takih manj kot desetina. Vsi pacienti, ki jim je lasersko zdravljenje koristilo, so namreč že po prvi terapiji zaznali izboljšanje in vsi so se vrnili, da smo opravili še dva posega. Pri vseh pacientih se skorajda razpolovi čas smrčanja (to smo dokazali s študijo na pacientih, pri katerih smo merili parametre v spalnem laboratoriju v bolnišnici). Danes pacientov po zdravljenju ne pošiljamo več v laboratorij za objektivno merjenje zmanjšanja smrčanja, ampak uspeh merimo tako, da pacient ali njegov partner povesta, da se je smrčanje močno zmanjšalo ali ustavilo, oziroma, da lahko partner in pacient ponovno normalno spita.

Koliko stane operacija?
Vsak poseg pri nas stane 200 €, kot rečeno, pa potrebujejo pacienti tri posege v razmaku štirinajstih dni. Zaenkrat se zdi, da je učinek vsekakor daljši od enega leta ali pa je trajen, a v tem trenutku še ne moremo z zagotovostjo reči, saj gre za novo vrsto zdravljenja in pacientov še ne spremljamo dovolj dolgo.

Se pojavijo kakšni stranski učinki operacije?
Kot stranski učinek se je pojavilo zmanjšanje slabega zadaha, kar gre v sklop laserske terapije, ki učinkuje baktericidno.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi