Ko je govora o debelosti, beseda prej ali slej nanese tudi na hujšanje. Strokovnjaki sicer v en glas poudarjajo, da boja z debelostjo ni mogoče dobiti z instant hujšanjem in z raznimi kratkotrajnimi dietami. Rado se namreč zgodi, da le-te sicer dajo določene rezultate, ko jih opustimo, pa se kazalec na tehtnici rad zelo hitro vrne do prvotne vrednosti in jo celo preseže. Za uspešen boj s kilogrami je potrebno korenito spremeniti življenjski slog, vse pa se začne s spremembo v razmišljanju.
Sara Sočan
Ljudje smo sicer nagnjeni k temu, da radi ubiramo najrazličnejše bližnjice, kjerkoli je to mogoče. Brezglavo hujšanje in v določenih primerih celo stradanje zgolj zato, da bi se, na primer, na nekem točno določenem dogodku pokazali v svoji najboljši podobi, je postalo precej pogosta praksa. Vendarle pa gre za početje, ki se nam utegne maščevati z obrestmi. Prav zato smo se tokrat odločili, da nekaj več pozornosti namenimo hujšanju oz. skrbi za svojo postavo.
Če ste morda mislili, da vam bomo natrosili nekaj čudežnih receptov, kako v kratkem času priti do izklesanega telesa, ste se zmotili. Tokrat se bomo namreč osredotočili predvsem na psihološki vidik hujšanja. Brez spremembe miselnosti namreč nobena vadba in nobena še tako preizkušena dieta ne bosta prinesli želenih rezultatov.
Predanost in pozitivno razmišljanje
Bistvenega pomena je, da si v procesu hujšanja najprej zastavimo ambiciozne cilje, ki jim moramo nato biti predani. Verjeti moramo, da te cilje lahko dosežemo, obenem pa si ne smemo dovoliti, da na tej poti popuščamo in iščemo take ali drugačne izgovore. Če nam to uspe doseči, je to že dober znak, da smo na dobri poti.
Sledi sprememba v razmišljanju. Pomembno je, da sami sebe prepričamo, da določen cilj lahko dosežemo, obenem pa je po mnenju strokovnjakov ključnega pomena tudi, da si dnevno pomagamo s potrditvami. Prigovarjati si moramo, da določen napor ali nalogo zmoremo, da za nas ni predaje in da bomo izzivu kos. Seveda se čez noč ne bo kaj dosti spremenilo, če pa boste s takim razmišljanjem »tekli na dolge proge«, rezultat nikakor ne more izostati.
Naslednji vrlina, ki jo moramo v celotnem procesu pridobiti, je močna volja. Enostavno si moramo dopovedati, da besedna zveza »ne zmorem« za nas ne obstaja. Vsekakor moramo pri tem začeti z manjšimi cilji, zlasti zato, da si znova in znova lahko dokažemo, da jih zmoremo doseči. Če ste telesno aktivnost v preteklosti nekoliko zapostavili, je torej vaš cilj lahko že to, da temu vsak dan namenite vsaj nekaj minut. Če se boste tega držali in cilj dosegli, boste deležni določene mere zadovoljstva, obenem pa bo že vaš naslednji cilj avtomatsko bolj ambiciozen.
Nagrada naj ne bo hrana
Nikakor pa ne smete pozabiti, da se je za uspešno dosežen cilj potrebno tudi ustrezno nagraditi. Na tem mestu je potrebno poudariti, da se bistvo skriva v besedici »ustrezno«. Ko je govora o tovrstnem nagrajevanju, je namreč v naši navadi, da najraje posežemo po hrani. Seveda pa to ni primerno, sploh, če je govora o hujšanju. Namesto hrane si raje privoščite nekaj, kar vas osrečuje in izpolnjuje. Morda je to sproščanje v savni ali pa klepet s prijateljem.
Tako. Če vam je uspelo doseči vse navedeno, utegne to že biti vaša prva zmaga. Miselnost ste namreč uspeli spremeniti do te mere, da se bodo stvari od tu dalje v pravo smer začele razvijati kar same od sebe. Z miselnostjo in tempom, ki ste si ga zastavili, bo rezultat viden že kmalu. In nikar ne pozabite: Vi to zmorete!