Že mnogo raziskav je potrdilo, da živali izjemno dobro vplivajo na zdravje človeka. Največkrat se govori o terapevtskih psih, čeprav je tudi terapija s pomočjo konja, prav tako uspešna in priljubljena. Konji namreč že vrsto let s pomočjo terapevtov – strokovnjakov različnih profilov (pedagogov, psihologov, fizioterapevtov, delovnih terapevtov, psihoterapevtov z dodatno specializacijo …) pomagajo otrokom in odraslim ki se soočajo z duševnimi in drugimi psihosocialnimi stiskami ali fizičnimi težavami ter jim lajšajo življenje.
Petra Mauer
Foto: Arhiv Ustanove-Fundacije NAZAJ NA KONJA
Še posebej otroci so zelo dovzetni za njihovo energijo in z njimi mnogokrat stkejo neprecenljivo prijateljsko vez, ki jih navdihuje, navdušuje, osrečuje in tudi zdravi.Tega se zavedajo tudi mnogi strokovnjaki, ki so se pred kratkim odločili pripraviti mednarodno konferenco Otroci in drugačni otroci, v katero so bili vključeni starši, učitelji, strokovni delavci, ki se ukvarjajo s tistimi, ki trpijo za cerebralno paralizo, avtizmom, Downovim sindromom, anoreksijo, bulimijo ter tistimi, ki se soočajo s socialno stisko. Med drugim so poudarili pomen terapije s pomočjo konja pri otrocih, svojo izkušnjo s konjem je predstavila tudi Eva Pirnat, deklica z Downovim sindromom. Izbira kraja konference je bila torej več kot primerna, saj se je odvijala v prečudovitem okolju Kobilarne Lipica.
Duša v dveh telesih
Prav posebne občutke v vseh prisotnih je prebudila edinstvena točka Ena duša v dveh telesih, v kateri je Eva Pirnat, deklica v Downovim sindromom, podelila z udeleženci konference svoje občutke ob prvem stiku z lipicanko 325 Graciosa XIII, nato je pod vodstvom Andreja Žnidaršiča predstavila učenje jahanja in za zaključek izrazila svoja doživetje s plesom.»Eva je prišla v stik s konji že pred leti, ker ima naš sosed konja.Vedno ga je občudovala in si želela, da bi tudi sama jahala. Prijatelj jo je povabil in prvi stik je bil zelo pozitiven. Seveda konja ni kar zajahala,prve ure ga je samo krtačila,božala,hranila, tako da se ga ni bala.Potem pa je prišel čas, da ga je tudi zajahala,« je povedala Evina mamica ter dodala, da konj pozitivno vpliva na otroka, da dobi občutek dolžnosti in samozavesti ob tako veliki živali, ki jo lahko sam vodi. »Ta pristen kontakt s konjem, ki ga lahko nežno boža,jaha in se z njim nežno pogovarja je nekaj najlepšega, kajti konji so izredno občutljive živali!« Evin stik z lipicancem si je z zanimanjem ogledala tudi varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, ki je v pozdravnem nagovoru dejala, da otroci »potrebujejo posebnega živalskega ‘sogovornika’, saj ob njem začutijo posebno ‘govorico’, ki odpira in zapira rane otroštva, zaznamovanost in drugačnost«.
Konji – čudežni zdravniki
Konj, ki opravlja terapevtsko delo je umirjenega ter stabilnega značaja, biti mora dobro ujahan, potrpežljiv, vodljiv, prilagodljiv, ubogljiv, zanesljiv, dobro socializiran, navajen na ljudi, nenavadne gibe, glasove in pripomočke (invalidske vozičke, opornice …), zaželeno je, da je nekoliko manjše rasti, da nudi večji občutek varnosti, domačnosti, zaupanja, terapevtu pa omogoča lažje nadzorovanje jahača. »Potrebno se je zavedati, da terapevtski učinki ne izhajajo le iz jahanja konja, ampak se veliko terapevtskih ciljev lahko dosega tudi ob konju – z opazovanjem in negovanjem konja ter druženjem s konjem,« je pojasnila Metka Demšar Goljevšček iz Ustanove – Fundacija Nazaj na konja (nevladna organizacija, ki se že od ustanovitve v letu 2005 profesionalno ukvarja z razvojem področja aktivnosti in terapije s pomočjo konja). Sogovornica, ki deluje v Konjeniškem parku Starošince, kjer se je mogoče v čudovitem okolju pobližje spoznati s konji in uživati v prelepi naravi s celo družino, je med drugim tudi razložila, da terapija s pomočjo konja zajema področja, kot so:
Hipoterapija– temelji na nevrofizioterapevtski metodi oz. medicinsko-terapevtskem postopku na nevrološki osnovi. Cilj hipoterapije je predvsem izboljševanje in stimulacija nevro- in senzo-motoričnega področja (izboljšanje drže, koordinacije, telesne simetrije, ravnotežja, reguliranje mišičnega tonusa, povečevanje gibljivosti in stabilizacije medenice…), zato so njeni učinki primerni predvsem za osebe z boleznimi centralnega in perifernega živčnega sistema (npr. spastičnost, ataksija, diskinezija, multipla skleroza,…), osebe z boleznimi gibalnega aparata, osebe, ki potrebujejo rehabilitacijo po nesrečah ali po možganski kapi.V hipoterapijo je vključen hipoterapevtski tim, v katerega poleg pacienta sodijo še fizioterapevt – hipoterapevt, vodič konja, spremljevalec in terapevtski konj.
Specialno-pedagoška in psihosocialna obravnava s pomočjo konja,pri katerih so cilji urjenje zaznavanja, koordinacije in orientacije, krepitev spomina, pozornosti in koncentracije, sprejemanje, priznanje in premagovanje strahov, krepitev občutka samozavesti in zaupanja v lastne zmogljivosti, izgradnja občutka odgovornosti, zvišanje frustracijske tolerance, prepoznavanje in upoštevanje skupno postavljenih pravil, izgradnja discipline, prepoznavanje, dajanje in prejemanje pomoči, prilagajanje na skupinsko dinamiko, zmanjševanje agresivnih načinov vedenja, sprostitev, izgradnja stikov in zaupanja…
Psihoterapija s pomočjo konja temelji na odnosu in neverbalni komunikaciji med konjem in osebo. Terapevt pri tem opazuje razvoj tega odnosa in vzajemne reakcije, ki izražajo nezavedna notranja stanja, strahove in težave pacienta. Na podlagi tega posreduje in usmerja odnos tako, da pacient prihaja do prepoznavanja in razumevanja svojih in konjevih reakcij, odkriva vzroke in razrešuje notranje konflikte. Pomemben učinek psihoterapije s pomočjo konja je tudi pozitivni vpliv na razpoloženje, premagovanje strahov, povečanje občutka sprejetosti, varnosti in socialne vključenosti, povečanje samozavesti in spoznavanje lastne osebnosti preko opazovanja osebnosti konja.
Delovna terapija s pomočjo konja izkorišča vse dejavnosti iz konjevega življenja in okolja, da se posameznik iz izkušenj s konjem uči skrbi zase, kvalitetnega delovanja v skupnosti, zmanjšuje svojo odvisnost od okolja, izboljšuje svojo pozornost, strategije učenja, pomnjenja, koncentracije. Konjevo okolje nudi veliko možnosti za razvoj vseh čutil (senzorna integracija).
Logopedska obravnava s pomočjo konja je sorazmerno nov pristop. Cilji logopedske obravnave s pomočjo konja so spodbujanje neverbalne in verbalne komunikacije, razvoj govora, pravilna izgovorjava, tvorba zlogov, besed in stavkov. Pri izgovorjavi enega zloga namreč sodeluje šest do osem delov telesa in več kot sedemdeset različnih mišic. Preko konjevega gibanja dosegamo aktiviranje mišic, kar posledično omogoča lažji razvoj govora.
Področje aktivnosti s pomočjo konja
Aktivnosti s pomočjo konja so za razliko od terapij bolj spontane in manj formalizirane, cilji se posebej ne opredeljujejo ali ocenjujejo, temveč so splošni: občutek ugodja, sproščanje, druženje, prijateljevanje, razvedrilo… Vodijo jih lahko ustrezno usposobljeni posamezniki. To področje zajema športno – rekreativno jahanje za osebe s posebnimi potrebami ter psihosocialne in pedagoške aktivnosti s pomočjo konja.
Za izboljšanje kakovosti življenja
»Terapija s pomočjo konja v Sloveniji je v zadnjih letih dosegla skokovit razvoj in se počasi postavlja ob bok razvitim državam na tem področju. Imamo kvaliteten izobraževalni sistem, v okviru katerega se lahko izobražujejo strokovnjaki različnih profilov, kar omogoča dobro vključevanje in interdisciplinarno sodelovanje po načelih celostnega pristopa do uporabnika.
Pravi razcvet področja bo omogočila tudi uveljavitev standardov v bližnji prihodnosti, ki bodo osnova za vstop terapij v sistem javnega sofinanciranja za določene ciljne skupine uporabnikov. Vse to je podrejeno enemu samemu cilju; izboljšanju kakovosti življenja za vse uporabnike ter skrb za dobrobit konja – našega nepogrešljivega prijatelja in sodelavca v terapevtskem timu.« je poudarila Metka.