Domov ZdravjeZdravo življenje Tihi kradljivec kosti

Tihi kradljivec kosti

Katarina Kimovec

Osteoporoza je pogosta, a pogosto spregledana bolezen, ki prizadene milijone ljudi po vsem svetu, predvsem starejše ženske. Kljub temu, da bolezen pogosto nima očitnih simptomov, lahko privede do hudih posledic, kot so zlomi kosti, ki bistveno zmanjšajo kakovost življenja. Svetovni dan osteoporoze, ki ga vsako leto obeležujemo 20. oktobra, je tako priložnost za ozaveščanje o tej bolezni, njenem preprečevanju, zgodnjem odkrivanju in zdravljenju.

Osteoporoza, kar dobesedno pomeni “porozne kosti”, je bolezen, pri kateri se zmanjša gostota kosti, kar povzroči večjo krhkost in dovzetnost za zlome. Kosti postanejo šibke in bolj nagnjene k poškodbam, tudi pri minimalnih obremenitvah, kot so padci ali celo rahli udarci. Zlomi, povezani z osteoporozo, se najpogosteje pojavljajo v kolku, hrbtenici in zapestju.

V zgodnjih fazah bolezni je težko opaziti kakršne koli simptome. Osteoporozo pogosto imenujemo “tihi kradljivec kosti”, saj napreduje neopazno, dokler ne pride do zloma. Navadno ljudje Šele po zlomu ugotovijo, da imajo oslabljene kosti.

Dejavniki tveganja za osteoporozo

Med dejavniki tveganja se na prvo mesto uvršča spol. Ženske so namreč bistveno bolj dovzetne za osteoporozo kot moški, zlasti po menopavzi. Takrat pride do zmanjšanja ravni estrogena, ki igra ključno vlogo pri ohranjanju kostne mase. Eden od pomembnih dejavnikov tveganja je tudi starost. Kostna gostota se običajno začne zmanjševati po 30. letu, pospešeno pa po 50. letu starosti.

Osteoporoza je do določene mere tudi dedna, zato je tveganje zanjo večje, če so se z njo spopadali že sorodniki. Izpostaviti pa je potrebno tudi motnje v delovanju nekaterih hormonov, kot so težave s ščitnico ali nizka raven testosterona pri moških.

Povečano tveganje lahko povzroči tudi pomanjkanje kalcija in vitamina D. Kalcij je ključna sestavina za gradnjo in vzdrževanje kosti, vitamin D pa je potreben za njegovo absorpcijo v telesu. Tu so še sedeči način življenja ali premalo telesne aktivnosti, pa kajenje in prekomerno uživanje alkohola. Slednja poslabšata zdravje kosti, saj zmanjšujeta sposobnost telesa za obnovo kosti in absorpcijo ključnih hranil.

Preprečevanje nastanka osteoporoze

Osteoporoza je torej bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti z ustreznim življenjskim slogom in zgodnjo skrbjo za zdravje kosti. Pri tem je ključna prehrana, bogata s kalcijem in vitaminom D. V vsakodnevno rutino je potrebno vključiti redno vadbo, še posebej aktivnosti, ki obremenjujejo kosti, kot so hoja, tek, dvigovanje uteži ali ples. Zelo koristno pa bo tudi, če se boste odrekli kajenju in prekomernemu uživanju alkohola.

Zdravljenje osteoporoze

Zdravljenje osteoporoze je usmerjeno v preprečevanje nadaljnje izgube kostne mase in zmanjšanje tveganja za zlome. Zdravniki običajno predpišejo zdravila za krepitev kosti, prehranska dopolnila za dodaten vnos kalcija in vitamina D, ženske v menopavzi pa običajno prejmejo hormonsko terapijo za vzdrževanje ravni estrogena.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi