Ste med tistimi, katerih koža ob poletni izpostavljenosti soncu hitro pordi in se kaj kmalu lahko soočate z nevarnimi sončnimi opeklinami? Ali pa imate morda srečo, in vaša polt na soncu lepo porjavi? Ne za eno ne za drugo niste krivi sami, pač pa je za to odgovorna genetika.
Sara Sočan
Če bi živeli v srednjem veku, bi vsi verjetno hrepeneli po čim bolj svetlem tenu. V tistih časih je bil ta namreč rezerviran za plemstvo, ki je bilo zaradi zadrževanja v gradovih in dvorcih le redko izpostavljeno sončni svetlobi, če pa so že šli na sonce, so svojo kožo uspešno skrivali pod razkošnimi oblačili. Od tod tudi izvira izraz »modra kri«, saj so žile na beli oz. svetli koži videti kot modre črte.
A časi so s spremenili in če je bilo nekoč tako, je danes povsem drugače. V modi je čim bolj porjavela koža. Da bi si jo zagotovili, se mnogi poslužujejo pretiranega (in škodljivega) izpostavljanja močnemu soncu, če pa to še ne zadostuje, na vrsto pridejo še solariji in samoporjavitvene kreme. O tem, kako smiselno je tako početje, pa presodite sami.
Še zmeraj pa se poraja vprašanje, zakaj določeni ljudje na soncu lepo porjavijo, medtem ko pri drugih koža postane le neestetsko rdeča ali bolje rečeno opečena. Različna reakcija ljudi na sončno izpostavljenost je lahko posledica več dejavnikov, vključno z genetiko, tipom kože in ravnjo zaščite pred soncem.
Različni tipi kože
Ljudje imajo različne tipe kože, ki se razlikujejo glede na količino pigmenta melanina, ki ga vsebujejo. Melanin je pigment, ki daje koži barvo in nudi določeno stopnjo zaščite pred UV-žarki. Ljudje s temnejšo kožo imajo več melanina, kar jim daje naravno zaščito pred sončnimi opeklinami. Imajo večjo sposobnost porjavitve, saj se melanin aktivira kot odziv na UV-izpostavljenost in se porazdeli po koži, kar prispeva k temu, da koža dobi temnejši odtenek.
Občutljivost kože na sončno izpostavljenost je lahko odvisna tudi od posameznikove genetike. Nekateri ljudje so bolj občutljivi na UV-žarke in imajo večjo verjetnost za razvoj sončnih opeklin. To je lahko posledica genetskih variant, ki vplivajo na sposobnost kože zaščititi se pred poškodbami zaradi UV-žarkov.
Pomembna je zaščita
Uporaba zaščitnih sredstev pred soncem, kot so sončna krema, oblačila in pokrivala, igra pomembno vlogo pri zaščiti pred sončnimi opeklinami. Ljudje, ki se ustrezno zaščitijo pred škodljivim sevanjem in redno uporabljajo sončno kremo z ustreznim zaščitnim faktorjem, imajo manjšo verjetnost za nastanek sončnih opeklin.
Po drugi strani pa je pomembno upoštevati tudi dejstvo, da izpostavljenost soncu v zmernih količinah lahko spodbuja tvorbo vitamina D v telesu, kar je ključno za zdravje kosti in splošno dobro počutje. Vendar moramo pri tem biti previdni in se izogibati pretirani izpostavljenosti soncu, še posebej sredi dneva, ko so UV-žarki najintenzivnejši.
Če povzamemo – v vsakem primeru je priporočljivo, da se pred soncem ustrezno zaščitite, ne glede na to, kakšen tip kože imete. Privlačnost svetle oz. temne polti je zgolj stvar mode in okusa, za kar zagotovo ni vredno tvegati svojega zdravja.