Letošnje leto si bomo zagotovo zapomnili po zares dolgem, vročem in sušnem poletju. Četudi nam je vreme za tem naklonilo še izjemno lepo in toplo jesen, pa je dejstvo, da je v deželo že prišla zima, z njo pa tudi veter, letnemu času primerne zunanje temperature, posledično pa je v polnem zamahu tudi kurilna sezona. Prav zaradi kombinacije vsega naštetega je še posebej na udaru naš največji organ – koža. Pomembno je, da ji v zimskem času namenimo dodatno skrb in ji ponudimo pravilno nego ter jo tako še dodatno zaščitimo pred zunanjimi vplivi.
Abena-Helpi
Čeprav bi morda pomislili, da kožo v zimskem času pred mrazom oz. zunanjimi vplivi zaščitimo z oblačili, obstajajo deli telesa, ki običajno, ne glede na vse, ostanejo izpostavljeni. Navadno so to predvsem roke in obraz. Pordela lica, nos in ušesa sicer včasih izgledajo prav simpatično, a dejstvo je, da je pordelost odraz izsušenosti kože. Nemalokrat pordelost spremljajo še skelenje, srbečica, zlasti na rokah in ustnicah pa tudi boleče razpoke.
Za hitrejšo izsušitev kože je »kriva« prav kombinacija suhega zraka v ogrevanih prostorih, ter hladnega zraka zunaj, svoje pa doda še zimski veter, ki kožo še dodatno izsuši. Prav zato je pomembno, da deli telesa, ki jih ne skrijemo oz. jih ne moremo skriti pod toplo obleko, dobijo dodatno zaščito v obliki krem in losjonov.
Kako si lahko pomagamo?
Seveda lahko za to, da bo naša koža tudi v hladnejšem delu leta ostala zaščitena, prožna in voljna, veliko naredimo tudi sami. Začnemo lahko pri najosnovnejšem opravilu – umivanju oz. tuširanju. Pomembno je, da za umivanje uporabljamo nežna mila ter toplo, a nikakor pretoplo vodo. Že res, da je dolgotrajno pranje z vročo vodo v zimskem času morda prijetno, a to še ne pomeni, da je dobro tudi za našo kožo. Vroča voda v kombinaciji z agresivnimi mili namreč odlušči lipide in proteine, ki tvorijo zaščitno plast naše kože, posledica pa je suha, srbeča in razpokana koža, ki je s tem dovzetnejša tudi za vdor najrazličnejših bakterij.
Kot smo že omenili, moramo biti pozorni tudi na (pre)suh zrak v zaprtih prostorih, ki je v zimskem času zaradi ogrevanja precej pogost pojav. Ustrezna relativna zračna vlažnost, pri kateri se bo dobro počutila tudi koža, se giblje med 40 in 60 odstotki. Če torej ugotovite, da je zrak v vašem stanovanju oz. pisarni presuh, velja razmisliti o namestitvi vlažilnika zraka, lahko pa si pomagate tudi s plitkimi koriti z vodo, ki jih položite na radiatorje. Vsekakor pa ne dovolite, da bi zaradi presuhega zraka trpel vaš največji organ.
Nega »od znotraj«
Za kožo oz. zdravje kože je pomembno tudi to, kaj vnesemo v svoje telo. Če želimo, da bo koža kar se da sijoča in voljna, moramo poskrbeti, da jo negujemo še od znotraj. Priporočeno je uživanje svežega sadja in zelenjave, svežih zelenjavnih sokov, druge raznovrstne hrane, pripravljene z manj maščobami, ter žit v čim manj predelani obliki. Nikar pa ob vsem naštetem ne pozabite za ustrezno hidracijo. Najboljša izbira bo kar voda, pri čemer imejte v mislih, da naj bi jo zaužili približno liter in pol dnevno.
Kvarno utegne na zdravje kože vplivati tudi stres, zato je dobro, če ga omejite, kolikor je to pač mogoče. Pri tem se lahko poslužujete joge, meditacije, plesa, teka, hoje v naravi oz. česarkoli, kar vas veseli, sprošča in se pri tem počutite dobro.
Ustrezna kozmetika – dodatna zaščita
Če želite kožo poleg vsega naštetega dodatno zaščititi in ji ponuditi le najboljše, pa svetujemo uporabo ustrezne kozmetike. Odlična rešitev je uporaba izdelkov Abenine rumene negovalne linije.
Losjon za nego celega telesa Abena vsebuje 14 odstotkov rastlinskih maščob (lipidov) in koži dodaja vlago in jo hkrati ščiti pred zunanjimi vplivi. Primeren je za vsakodnevno uporabo, koža pa bo ob njegovi uporabi ohranila prožnost in ohranjala svoje naravne funkcije. Če je vaša koža izrazito suha, pa sta tu še zaščitni losjon za telo s 16 odstotki oz. Abena krema za telo s 25 odstotki lipidov. Oba bosta poskrbela za maksimalno zaščito kože in jo ohranjala prožno in voljno.
Kot smo že zapisali, je v zimskem času posebej izpostavljena koža na rokah. Prava izbira v tem primeru bo zaščitna krema za roke Abena z 21% rastlinske maščobe, ki se enostavno vpije v kožo, ne maši por in je izredno učinkovita pri suhi koži. Kožo navlaži in zaščiti ter pomaga ohranjati njene naravne funkcije, ima pH 6–7, karitejevo maslo pa koži dovaja še vitamina A in E.
Če se spopadate s suhimi in razpokanimi ustnicami, pri Abeni poznajo rešitev tudi za to težavo. Svetujejo namreč uporabo balzama za ustnice, ki razpokane in suhe ustnice pomiri. Izdelek je izjemno enostaven za nanašanje, poleg tega pa ne vsebuje dišav.
Seveda pa si lahko pomagate tudi z izdelki iz ostalih Abeninih linij. Omeniti velja predvsem mazilo Skincare Ointment, ki je posebej izdelano za nego suhe, občutljive in razdražene kože. Z nanosom boste koži dali zaščito pred vetrom in mrazom.
Ko pa si boste po napornem dnevu privoščili prho ali kopel, velja uporabiti milo za tuširanje in kopel Abena, pri čemer lahko izberete tudi milo z dodatkom olja. Gre za izredno nežni mili, katerih pH vrednost je 4-5, enaka pa je tudi pH vrednost mila za roke oz. kremnega mila za roke Abena.
Možnosti je torej veliko, zato je predvsem na vas, da izberete, kako se boste vi počutili v svoji koži in kako se bo vaša koža počutila na vas. In nikar ne pozabite – kože ne morete zamenjati, zato je prav, da nanjo pazite in ji nudite le najboljše.