Sluh je eden ključnih čutov, ki omogoča kakovostno življenje in povezovanje z ljudmi ter zaznavanje zvokov iz okolja. Več kot 500 milijonov ljudi po celem svetu ima vsaj blago izgubo sluha.
Za osebe, ki se soočajo z izgubo sluha, so slušni aparati lahko izjemno pomemben pripomoček za izboljšanje kakovosti življenja. V tem članku bomo izpostavili pomen kakovosti slušnih aparatov in strokovnih prilagoditev na individualne potrebe, predstavili različne vrste slušnih aparatov in koristi za uporabnika.
Strokovnjaki preko različnih raziskav potrjujejo vse več dokazov, ki kažejo na povezavo med izgubo sluha in razvojem demence. Več študij je pokazalo, da so starejši z izgubo sluha izpostavljeni večjemu tveganju za razvoj kognitivnega upada in demence kot tisti z normalnim sluhom. Izguba sluha ne pomeni samo glasneje nastavljenega radijskega sprejemnika ali televizije, ampak je okvara, ki močno vpliva na kakovost življenja in zdravje oseb, če ne ukrepamo.
Kdaj ste nazadnje preverili sluh?
Kot občasno preverimo vid, krvni tlak, holesterol, sladkor in težo, je koristno občasno opraviti tudi test sluha. Le tako lahko ugotovimo, kakšno je stanje našega sluha.
Nekateri trdijo, da dobro slišijo, pa vendar slabo razumejo. Ste med njimi tudi vi? Preverite sluh. V vseh AUDIO BM slušnih centrih nudijo brezplačno testiranje sluha (pražni tonski avdiogram), kjer vam usposobljeni slušni akustiki z najsodobnejšo opremo natančno izmerijo sluh in tudi pojasnijo dobljene rezultate.
Test sluha je prvi korak k boljšemu sluhu. Je neboleč, hiter in varen. Potrebna je rezervacija prostega termina. Napotnica ni potrebna. Naročite se na prosti termin za brezplačni posvet in test sluha: https://www.audiobm.si/kontakt-slusni-centri-audio-bm/
Pražna tonska avdiometrija je najpogostejša subjektivna preiskovalna metoda za ugotavljanje stanja sluha. Pražni tonski avdiogram je grafični prikaz slušnega praga pri posameznih frekvencah.
Znaki za izgubo sluha
Izguba sluha se običajno pojavlja postopoma, zato je sprva niti ne opazi. Nekateri najpogostejši znaki izgube sluha so:
• Težave pri razumevanju govora
• Občutek, da drugi govorijo nerazločno ali tiho
• Pogoste prošnje sogovorniku, da ponovi besede
• Težave pri sledenju pogovoru v skupini
• Umik iz pogovorov in družabnim dogodkom
• Nastavljanje televizije, radia ali telefona na večjo glasnost
• Zvonenje ali šumenje v ušesih (tinitus)
• Težave pri slišnosti zvokov višjih frekvenc, kot so zvonci, ptičje petje ali glasovi žensk in otrok
• Občasne motnje ravnotežja
Če se pojavijo le nekateri omenjeni znaki, je priporočljivo čim prej opraviti testiranje sluha pri strokovnjaku, kot so slušni akustiki v AUDIO BM centrih, kjer lahko vaš sluh natančno izmerijo in svetujejo o nadaljnjih ukrepih.
Vrste izgube sluha
• Prevodna ali konduktivna izguba sluha
Mesto okvare sluha je v zunanjem ali srednjem ušesu. V primerih prevodne naglušnosti se zvočni valovi ne prenašajo ali slabo prenašajo v notranje uho zaradi motenj v sluhovodu, bobniču, slušnih koščicah, ovalnemu ali okroglemu okencu.
• Zaznavna ali senzorinevralna izguba sluha
To je napogostejša vrsta izgube sluha. Mesto okvare je v notranjem ušesu ali pa gre za okvaro slušnega živca. Teh naglušnosti ne moremo pozdraviti, v poštev pa pridejo slušni pripomočki, najpogosteje slušni aparati. Vzroki za to vrsto naglušnosti so najpogosteje starost, hrup in dedni faktorji.
• Mešana ali kombinirana izguba sluha
Istočasno obstajata prevodna in zaznavna okvara sluha.
Zunanje uho, ki ga sestavljata uhelj in sluhovod, usmeri zvok do bobniča in srednjega ušesa, srednje uho pa v nadaljevanju poskrbi za to, da se valovanje zraka prenese na valovanje tekočine. Ker je tekočino težje vzbuditi k valovanju kot zrak, se mora valovanje okrepiti; za to poskrbijo bobnič in slušne koščice, ki so sestavni deli srednjega ušesa. Okrepljeno valovanje se nato prenese v notranje uho, ki ga tvorita ravnotežnostni del in polž, ki je najpomembnejši del ušesa, saj spremeni valovanje tekočine v električne impulze. Ti impulzi se nato po slušnem živcu prek nevronskih povezav prevedejo do možganske skorje, kjer nastane zaznava zvoka.
Več o izgubi sluha: https://www.audiobm.si/naglusnost-slaboslisnost/
Osnovne informacije o slušnih aparatih
Slušni aparati so danes tehnološko zelo napredni, saj se je njihova kakovost skozi leta izjemno izboljšala. Sodobni aparati priznanih blagovnih znamk iz ponudbe AUDIO BM slušnih centrov uporabnikom omogočajo, da se zvoki samodejno prilagajajo okolici, v kateri se nahajajo.
Najnovejša tehnologija omogoča zmanjšanje šumov in poudarjanje govora, kar omogoča boljše razumevanje govora tudi v zahtevnejših okoljih. Sodobna tehnologija omogoča tudi brezžično povezovanje z drugimi napravami.
Slušni aparati se delijo v dve glavni oblikovni kategoriji: vušesni (ITE) in zaušesni (BTE). Vsaka oblika ima svoje prednosti in slabosti.
Vušesni aparati so prilagojeni individualni obliki sluhovoda, medtem ko so zaušesni aparati običajno bolj zmogljivi in primerni tudi za večje stopnje izgube sluha. Med zaušesne vrste sodijo tudi izvedbe s slušalko v sluhovodu (RIC), ki združujejo prednosti vušesnih in klasičnih zaušesnih oblik, vendar so mnogo manjši.
Izbira oblike in pravega tehnološkega modela je odvisna od stopnje izgube sluha, anatomije ušesa in potreb posameznika. Pomemben dejavnik pri izbiri vrste slušnih aparatov je namreč tudi življenjski slog uporabnika, saj so aparati na voljo z različnimi funkcijami.
Izbirate lahko med modeli z baterijami za enkratno uporabo ali takimi, ki jih preko noči preprosto napolnite.
Sodobni slušni aparati so majhni, diskretni in izjemno napredni v tehnologiji. Opremljeni so z brezžično povezljivostjo, kar omogoča povezovanje z mobilnimi telefoni, televizorji in drugimi napravami. Nekateri delujejo na baterije za enkratno uporabo, medtem ko drugi ponujajo možnost ponovnega polnjenja.
Miti o slušnih aparatih
• Slušni aparati so dragi
Ne drži. Za vsako naglušnost so na razpolago osnovni slušni aparati, ki ne presegajo cenovnega standarda ZZZS, torej so brez vsakršnega doplačila in z zagotovljenim brezplačnim testiranjem v domačem okolju, vsaj 2 letno garancijo ter brezplačnimi prilagoditvami v celotni trajnostni dobi. Z doplačili za naprednejše izvedbe lahko dodatno izboljšate uspeh pri poslušanju, še posebej v zahtevnejših slušnih situacijah.
• Slušni aparati so grdi, veliki in neudobni
Ne drži. Slušni aparati sedanjega časa so diskretni in se jih komaj opazi. Nekateri so tako majhni, da se povsem skrijejo v uho ali za uhelj. Oblikovani so tako, da med uporabo na njih enostavno pozabite in se zlahka osredotočite na druge stvari.
• Piskajo in šumijo
Ne drži. Tehnologija v procesiranju zvokov je tako napredovala, da računalniški procesorji vgrajeni v slušne aparate poskrbijo za naraven zvok, da ni piskanja, šumov, govor pa je poudarjen.
• Baterije so drage
Ne drži. V ponudbi AUDIO BM slušnih centrov lahko izbirate med kvalitetnimi baterijami po najnižjih cenah. Brezplačna dostava na vaš naslov, če naročilo oddate v AUDIO BM spletni trgovini: https://www.audiobm.si/trgovina/kategorija-izdelka/baterije-za-slusne-aparate/
Namesto slušnih aparatov, ki za napajanje uporabljajo baterije za enkratno uporabo lahko pri nakupu slušnih aparatov izberete tudi polnilne slušne aparate, v katerih je vgrajena trajna akumulatorska baterija in se jih tekom noči preprosto napolni.
• Dodatno poslabšajo sluh
Ne drži. Ker so slušni aparati natančno prilagojeni slušnim potrebam uporabnika je skrb za poslabšanje sluha zaradi njihove uporabe povsem odveč. Drži prav nasprotno. Številne študije so pokazale, da uporaba slušnih aparatov pomaga ohranjati slušne sposobnosti.
• Uporabljajo jih samo starejše osebe
Ne drži. Poslušanje je osnova za razvoj govorjenega jezika. Poslušanje je proces, v katerem se otrok uči prepoznavati in razumevati zvočne signale, starejša oseba pa s poslušanje te sposobnosti ohranja. Vsakršna, tudi najmanjša izguba sluha v zgodnjem otroštvu, se lahko odraža na govorno-jezikovnem razvoju, zato tudi otroci z izgubo sluha uporabljajo slušne aparate.
Koristi slušnih aparatov za uporabnika
Slušni aparati imajo za uporabnika številne koristi. Izboljšujejo komunikacijo, zmanjšujejo občutek osamljenosti in depresije ter pozitivno vplivajo na kognitivne funkcije.
Raziskave kažejo, da redna uporaba slušnih aparatov zmanjšuje tveganje za razvoj demence in izboljšuje ravnotežje ter orientacijo v prostoru. Prav tako omogočajo aktivnejše sodelovanje v družbenem življenju in samostojnost.
Z boljšim sluhom boste ponovno bolje povezani s svojimi najdražjimi.
Prava izbira modela in strokovna prilagoditev slušnih aparatov je ključ do uspeha
Prava izbira modela in strokovna prilagoditev slušnih aparatov sta ključna za uspeh. Le pravilno izbrani in primerno prilagojeni slušni aparati zagotavljajo dolgoročno zadovoljstvo uporabnika.
Izkušen slušni akustik s pomočjo sodelovanja uporabnika in natančnih nastavitev zagotovi, da uporabnik sliši zvoke naravno, jasno in brez motenj.
Poleg strokovno visoko usposobljenih slušnih akustikov, ki za boljši sluh poskrbijo na najboljši način, v AUDIO BM centrih lahko izbirate tudi med različnimi dodatki, ki v zahtevnih situacijah ali tudi pri običajnem gledanju televizije še dodatno izboljšajo slušno izkušnjo uporabnika. Ste na primer vedeli, da televizor lahko poslušate neposredno v slušnih aparatih in da telefonirate lahko povsem prostoročno ter, da sogovornika poslušate preko dveh slušnih aparatov kar v obeh ušesih?
Slušni aparati z bluetooth povezavo omogočajo prostoročno telefoniranje, kristalno jasno poslušanje televizije, upravljanje in nadzor preko pametnega telefona …
Slušni aparati ne morejo nadomestiti normalnega sluha, lahko pa bistveno izboljšajo slušne zmožnosti in omogočijo razločevanje glasov v različnih slušnih okoljih. Vsem slušni aparati ne pomagajo enako.
Pomoč je odvisna od narave in stopnje izgube sluha, ali mogoče še pomembneje, od motivacije uporabnika, da bi nosil slušni aparat in se navadil nanj.
Zelo pomemben dejavnik za uspeh je tudi pravočasno odkrita izguba sluha in pravočasno ukrepanje. Na poti do uspešne uporabe in tudi kasneje se lahko zanesete na zavzeto podporo AUDIO BM slušnih akustikov.
Več o slušnih aparatih iz ponudbe AUDIO BM slušnih centrov: https://www.audiobm.si/slusni-aparati/
Kakšen je postopek za pridobitev slušnih aparatov?
V AUDIO BM slušnih centrih vam z veseljem svetujejo in pomagajo na vsakem koraku do boljšega sluha? Če še nimate informacije, kako je z vašim sluhom, lahko pri njih najprej opravite brezplačni test sluha. Kaj pa potem, ko je izguba sluha ugotovljena? Kateri so koraki za pridobitev slušnih aparatov?
1. Z napotnico osebnega zdravnika obiščite specialista ORL, kjer boste opravili vse potrebne preiskave sluha.
2. Če so izpolnjenje indikacije vam bo specialist ORL izdal Naročilnico za izposojo slušnih aparatov (če so to vaši prvi slušni aparati). Na naročilnici so označene šifre za ušesne vložke. S to naročilnico vam je omogočeno testiranje (preizkus) slušnih aparatov.
Obiščite dobavitelja, ki si ga izberete sami, saj je to vaša pravica in dolžnost.
3. Če boste obiskali AUDIO BM slušni center boste v strokovnih rokah. Skupaj z vami bodo skrbno izbrali najprimernejšo izvedbo slušnih aparatov, jih izdelali in prilagodili za vaš sluh in življenjski slog – ter vam seveda omogočili tudi brezplačno testiranje v domačem okolju.
Med postopkom privajanja vam bodo stali ob strani in vam z veseljem nudili dodatne prilagoditve in preizkušanje različnih možnosti.
4. Po uspešnem zaključku testiranja boste v slušnem centru prejeli Potrdilo o opravljenem testiranju in ponovno obiskali specialista ORL. Ta vam bo ob zadovoljivem rezultatu izdal Naročilnico za izdajo slušnih aparatov.
5. To naročilnico nato izročite slušnemu centru, kjer ste slušne aparate prejeli na testiranje.
Če ste izbrali osnovne slušne aparate (v cenovnem standardu), ne plačate ničesar, sicer pa le razliko do polne cene, saj ostalo krije zdravstvena zavarovalnica (ZZZS). Slušni akustiki v AUDIO BM slušnih centrih vam bodo tudi po prejemu slušnih aparatov še naprej na razpolago za brezplačno svetovanje in brezplačne prilagoditve.
Več o postopkih za pridobitev slušnih aparatov preko naročilnice iz ORL ambulante: https://www.audiobm.si/postopek-pridobitve-slusnega-aparata/
Slušni akustiki iz AUDIO BM, vaši partnerji, ko gre za boljši sluh in boljše življenje.
Zakaj za slušne aparate izbrati AUDIO BM slušne centre?
• Brezplačne storitve: test sluha s profesionalnim avdiometrom, testiranje slušnih aparatov, kontrolni servisni pregledi, posveti, naknadne prilagoditve slušnih aparatov
• Za vas poskrbijo strokovno usposobljeni in izkušeni slušni akustiki
• Zagotavljajo vrhunske storitve s področja slušne akustike
• Sprejemajo naročilnice za slušne aparate in ušesne vložke iz vseh ORL ambulant
• Velika ponudba vrhunskih slušnih aparatov v cenovnem standardu (0€ doplačila) in tudi v nadstandardu (doplačila od 150€ dalje)
• 16 slušnih centrov po vsej Sloveniji
• 2 – 5 letna garancija na nove slušne aparate in dodatne ugodnosti za velike prihranke
1 leto garancije na popravilo, če se ista napaka ponovi
• Možnost obročnega brezobrestnega odplačevanja na do 84 obrokov
• Lasten servis in lastna proizvodnja ušesnih vložkov z najnaprednejšo tehnologijo 3D tiskanja
• Priznane svetovne blagovne znamke slušnih aparatov s tradicijo in preverjeno kakovostjo
• Baterije zagotavljajo po super ugodnih cenah, tudi v spletni trgovini
• Največja ponudba izdelkov za nego in vzdrževanje ter drugih tehničnih pripomočkov za naglušne in gluhe
• Imajo najvišje in najbolj številne ocene strank (preverite Google mnenja)
• So pogodbeni dobavitelj ZZZS (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije)
• Zagotavljajo izdelke za zaščito sluha, kot so čepki za ušesa (standardni ali izdelane po meri)
AUDIO BM slušni centri so vam na voljo po vsej Sloveniji. Z ljubeznijo in strokovno bodo poskrbeli za vaš boljši sluh.
Slušni aparati so izjemno dragoceni pripomočki, ki pomembno izboljšajo kakovost življenja. Za optimalne rezultate s slušnimi aparati je pomembno pravočasno testiranje sluha in da skrb za boljši sluh zaupate izkušenim, strokovno usposobljenim slušnim akustikom. V AUDIO BM slušnih centrih vam strokovnjaki pomagajo najti najboljšo rešitev, ki bo ustrezala vašim potrebam in življenjskemu slogu. V celotni trajnostni dobi slušnih aparatov je poskrbljeno tudi za vzdrževanje in servis. Poslanstvo AUDIO BM je zadovoljna stranka, strokovno delo in konstantno izobraževanje. Slušni aparati iz AUDIO BM so dostopni vsem.
Pregled AUDIO BM slušnih centrov s kontaktnimi podatki: https://www.audiobm.si/kontakt-slusni-centri-audio-bm/
Več informacij o AUDIO BM slušnih centrih: https://www.audiobm.si/
Naročnik oglasa je AUDIO BM d.o.o.