Vsi si prizadevamo za kakovosten zrak v bivalnem okolju, kjer preživimo največ časa, ne le posamezniki, ki trpijo za alergijami ali kroničnimi obolenji dihal. Seveda, vendar to pomeni vsakodnevno sesanje, za kar v natrpanem urniku pogosto zmanjka časa. A tudi za to »bolezen« se najde »zdravilo«. Natančneje, robotski sesalnik Roomba, ki nikoli ne bo rekel, da nima časa ali da se mu tisti trenutek ravno ne ljubi vstati s kavča!
Pogosto slišimo o pomenu velike sesalne moči, kajti ta jamči, da sesalniki, ročni ali robotski, s tal in preprog poberejo majhne delce, ki nekaterim povzročajo velike težave. Podatek je slišati smiselno in marsikoga prepriča, saj radi razmišljamo po domače. Če pod krtačami dobro »vleče«, potem nič ne bo ostalo na tleh. To drži, vendar le do neke mere. Kar curek zraka ujame, mora pristati v košku ali vrečki za smeti. Si predstavljate, da prah, prej ležeč na tleh, ali ujet v vlaknih preprog, spet lebdi v zraku in še lažje najde pot v dihalne poti? Ne ravno najboljši rezultat čiščenja. O tem ni dvoma. Vendar to ni nemogoče, kajti pred tem nas ščiti majhen element, na katerega pogosto pozabimo – filter. Če ta ne zadrži velike večine posesanega, lahko pozabite na visoke obljube o učinkovitem čiščenju.
Večina robotskih in kombiniranih sesalnikov Roomba uporablja visoko-učinkovit filter kot pomemben del filtrirnega sistema, ki zadržuje delce, večje od 0,3 mikrometra (milijoninka metra), s čimer se uvrščajo v zgornji razred učinkovitosti. Verjetno vam ti podatki ne povedo veliko. Težko si je predstavljati, kako majhni so delci, ki jim filter ne dovoli, da se vrnejo v zrak. Kaj če bi nanje pogledali drugače, na bolj razumljiv način? Ujame pršice, cvetni prah, delce v dimu in podobne »škodljivce«, kar pomeni veliko olajšanje za osebe z različnimi alergijami in astmo.
Ampak to je samo del zgodbe. Zaradi nakopičenega prahu se filter sčasoma umaže in ga je potrebno redno čistiti ter po potrebi zamenjati, če želite, da bo sesalnik Roomba optimalno deloval. Kdaj je čas za čiščenje oziroma menjavo, je odvisno od pogostosti sesanja. Na srečo vam ni treba razmišljati o tem, saj vas, ko je čas za čiščenje, opozori aplikacija iRobot Home. Še ena manjša funkcija, ki je obenem nepogrešljiva pomoč. Ko pride čas, filter odstranite iz ležišča v košku ter ga dobro stresete ali spihate, da iz njegovih reber pade čim več ujete umazanije. Občasno pa boste prisiljeni filter zamenjati, kar je vsekakor priporočljivo, kajti le z rednim vzdrževanjem bo robotski sesalnik Roomba sposoben ohranjati neprekosljivo čistočo doma.
Vse pogosteje se odločamo za robotske sesalnike s samočistilno postajo; primer takšnega je Roomba Combo j7+ z vgrajenim »običajnim« sesalnikom. Po zaslugi te postaje imamo z robotskim sesalnikom manj dela, saj po vsakem sesanju prenese smeti iz koška v vrečko v postaji. Priročna zadeva, a sistem mora biti dovolj zanesljiv, da prahu ne vrne nazaj v prostor — podrobnost, ki ji podjetje iRobot namenja veliko pozornosti!
Ko se odločamo za nakup robotskega sesalnika z ali brez samočistilne postaje, ne bi smeli zanemariti pomena filtrirnega sistema, saj ta neposredno vpliva na učinkovitost sesanja. Robot ne bo pomagal oziroma ne bo izpolnil pričakovanj, če bo bodisi njegov filter ali filter v polnilni postaji vračal umazanijo nazaj v zrak!