Običajno se ženske po 50. letu soočijo s spremembami v telesu in navzven, ki so lahko vse prej kot prijetne. Ginekologi so tisti specialisti, ki so ženski v pomoč in oporo v tem obdobju, dermatologi pa jim lahko pomagamo, da so vizualne spremembe manj moteče in prehod lažji. Najpogosteje se v naših ordinacijah oglasijo zaradi rasti dlak na nenavadnih mestih, izpadanja las, rdečice, zadebeljene in suhe kože.
Sandi Luft, dr. med., spec. dermatolog
Vsaka ženska se prej ali slej sooči s hormonskim spremembami, ki jih povzroči upad spolnih hormonov, od katerih najbolj upade nivo estrogena. Menopavza se ponavadi zgodi sredi petega desetletja. Obdobje, ki nastopi pred menopavzo, poznamo kot klimakterij ali perimenopavzo, zanjo pa so značilne spremembe mesečnega ciklusa, motnje razpoloženja, nespečnost, vročinski valovi in nočno potenje, manjša vlažnostjo vaginalne sluznice, spremembe kože, zmanjšanje poraščenosti na telesu, redčenje lasišča in suha koža.
Spremembe v in zunaj telesa
Hormon estrogen ima svoje receptorje v vsakem organu telesa, tudi v koži. Največ receptorjev se nahaja na koži v okolici spolnih organov, obrazu in nogah. Ta področja so še posebej občutljiva na estrogen, zato se v klimakteriju in menopavzi tukaj pogosteje pojavljajo spremembe. Dermatologi kot kožne spremembe, ki spremljajo klimakterij in menopavzo, opažamo pojav dlak na neobičajnih mestih, izgubo las, navale rdečine v obraz, vrat in dekolte, pojav zadebeljene kože na dlaneh in suhe kože.
Nezaželene dlake
Zelo pogost pojav je rast dlak na neobičajnih mestih. Vedno je gentsko pogojen in povezan z androgenimi hormoni, ki v razmerju nadvladajo estrogen. Dlake, ki so sprva kratke, tanke in svetle, hitro zrasejo. Pojavijo se na zgornji ustnici, bradi, licih, tudi prsih, spodnjem delu trebuha in stegnih. Prekomerno poraščenost dermatologi uspešno odpravljamo z lasersko epilacijo, IPL ali tehnologijo ELOS.
Izguba las
Redčenje lasišča se zgodi približno pri tretjini žensk po menopavzi. Pojavi se na sprednjem delu lasišča, ob robu čela in na temenu. Plešavost, ki je značilna za moške, je pri ženskah izredno redka, saj lasje ob robu čela nikoli popolnoma ne izpadejo, se pa razredčijo in stanjšajo tako, da skoznje proseva koža. Redčenje ni trajno, ampak se dogaja v krajšem obdobju treh mesecev, čemur sledi stabilno obdobje, ki lahko traja pol leta, do leta in pol. Dermatologi za zdravljenje pojava v začetni fazi svetujemo uporabo losjona, ki vsebuje minoxidil in sistemsko terapijo z antiandrogeni.
Rdeč obraz in zadebeljena koža
Navali rdečine v obraz, vrat in dekolte se pojavljajo pri treh četrtinah žensk v obdobju menopavze. Trajajo 3-5 minut, lahko so povezani s potenjem, pospešenim bitjem srca, motnjami spanja. Pojav teh motenj lahko zmanjša hormonska nadomestna terapija. Zadebeljena koža na dlaneh in stopalih, se pojavlja velikokrat po menopavzi, še posebej pri ženskah s preveliko telesno težo. Koža lahko srbi, pojavijo se globoke razpoke, ki bolijo po stiku, posebej po stiku z vodo in detergenti ali dražečimi snovmi. Težave se lahko izboljšajo z uporabo krem, ki vsebujejo salicilno kislino, ureo, retinoide, včasih pa stanje zahteva, da predpišemo sistemsko terapijo z retinoidi.
Neprijetna suha koža
Zunanjemu sloje kože v obdobjih klimakterija ali menopavze primanjkuje vlage, zato razpoka. Dražeče snovi ali alergeni lažje prodrejo skozi in lahko povzročijo vnetje, ki zelo srbi. Velikokrat se pojavi na nogah, srbenje se pojavi tudi na drugih delih telesa. Stanje se poslabša v kurilni sezoni, po uporabi mila, kopanju v vroči vodi in drgnjenju z brisačo po kopanju ali tuširanju. Suho kožo moramo ščititi pred mrazom, suhim zrakom, vročimi kopelmi, drgnjenjem z brisačo, pred milom, detergenti in topili. Število tuširanj je treba omejiti na enkrat dnevno, uporabiti mlačno vodo, pri čemer naj ima tuširanje prednost pred kopanjem. Ženskam svetujem uporabo olja za tuširanje ali oljne kopeli ter vsaj enkrat dnevno uporabo večje količine kreme za telo, ki vsebuje ureo, mlečno kislino ali glicerol.