Domov Ostalo Pogajajte se za cene

Pogajajte se za cene

V prejšnjih blogih sem pisal o tem, da ne smemo porabiti več, kot ustvarimo in o dejstvu, da naj vplivamo na svoje želje. Danes bom pisal o tem, kako naj znižamo nujne življenjske stroške. V družini imamo nujne življenjske potrebe, kot so potrebe po elektriki, toploti, stanovanju (hiši), hrani itn., ki pomenijo tudi stroške za družinski proračun.

Stroške lahko znižamo na dva osnovna načina: s pogajanji za nižje cene ali s spremembo dobavitelja. Dobra stran tržnega gospodarstva je, da ponuja prosto izbiro tistih, ki ponujajo blago in storitve. In to je potrebno izkoristiti. Pogajajte se za vse cene pri vsakem dobavitelju. Tako boste znižali stroške družinskega proračuna. Kako?

 

Za posamično storitev najprej poiščite različne ponudnike. Primerno je kar z uporabo interneta. Na primer stroške elektrike. Ponudnikov je vsaj 5. Storitev dajte na isti imenovalec tako, da boste lahko ponudnika vprašali za ceno. Pri eletkriki to pomeni koliko EUR na kWh za VT in MT. Primerjajte ceno vsakega dobavitelja in tisto, ki jo imate na računu. Če je na računu cena višja od konkurenčne, potem najprej pokličite dobavitelja, naj vam ceno zniža. Recite mu, da so njegove cene višje od tiste, ki jo lahko dobite pri drugem ponudniku. Povejte mu tudi, da če cene ne bo znižal, ga boste zamenjali. Če cene kljub temu ne bo hotel znižati, potem preprosto zamenjajte dobavitelja. Zamenjava dobavitelja vas praviloma nič ne stane.

 

Po internetu preverite vsakega dobavitelja, če sploh posluje, če nima blokiranega računa, koliko let že posluje in podobne informacije, kdo zastopa podjetje ipd. Pri vsakem nakupu vnaprej vprašajte, koliko vas bo storitev stala. Zahtevajte pisno ponudbo. Tako si boste zagotovili, da ne bo prišlo kasneje do povišanj cene. Če je le možno, ne plačujte vnaprej. Ponudbo primerjajte z drugimi dobavitelji. Vsakega dobavitelja kontaktirajte in vprašajte, koliko je pripravljen znižati cene za posamezne postavke v ponudbi. Bodite trdi pogajalci, ne popuščajte pri cenah. Gre za vaš težko prislužen denar in pri pogajanjih je vedno vprašanje, koliko svojega denarja boste dali dobavitelju. Boljši kot ste pogajalci, več denarja bo ostalo vam. To pa je tudi namen mojega pisanja.

 

Kadar se pogajate o naprimer gradbenih delih ipd., je nujno, da vprašate dobavitelja, naj vam napiše seznam in kvaliteto materiala ter količino, ki jo bo porabil pri projektu. Posebej  naj vam opredeli število ur, ki jih bo porabil pri delih ter ceno na uro dela, ki vam jo bo zaračunal. Tako lahko med različnimi ponudniki preverite, koliko materiala bo porabil in koliko ur bo za dela potreboval. Verjemite, presenečeni boste nad primerjavo cen in ceno ure dela različnih dobaviteljev. Pogajajte se in izberite najboljšega. Preberite vsako ponudbo in pogodbo.

 

Pomnite: Dobavitelj je naš poslovni partner. V poslovnem in partnerskem odnosu pa mi kot kupci pričakujemo, da nam bo ponudnik ponudil blago in storitve po tržni ceni, to pomeni po ceni, ki je primerljiva z drugimi ponudniki in ne višja, predvsem pa ne višja z ekstra profiti. Zato vam svetujem, da predno plačate, vedno preverite, komu, kaj in koliko. Ko gre enkrat denar iz vaših rok, je za vse prepozno.

Gregor Pajić

 

 

hrastnik.gregor.pajic@gmail.com

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi