Pozdravljeni!
Danes prvič pišem na to stran in mislim, da je prav, da se najprej predstavim. Moja velika ljubezen je narava in vse kar je povezano z njo. V vsej široki paleti področij, ki jih ponuja, so meni najbližja zelišča. Z njimi sem se začela srečevati, ko sem iskala naravne pripomočke za zdravje otrok. In potem me je neskončna širina in moč zeliščarskega sveta posrkala vase. Z leti sem nabrala mnogo znanja, za katerega mislim, da je prav, da ga delim dalje. Iščem in zbiram stara znanja s tega področja. Preizkušam stare recepte, po njih pripravljam različne pripravke. Vse nabrano zanje sem tudi uradno preverila, saj imam med drugim tudi poklic zeliščarja. Doma, na Domačiji Pivec imamo vzorčni zeliščni vrt, ki ga z veseljem pokažem udeležencem delavnic, ki jih organiziramo v lastnih prostorih. Veselim se vsakega obiska, še posebej, če lahko komu pomagam.
Ko se odločimo, da se bomo ukvarjali z zeliščarstvom, se kar naenkrat pred nami pojavi kup dilem in vprašanj. Mislim, da se moramo zadeve lotiti po nekem sistemu. Zato sem se odločila, da začnem z osnovnimi znanji – navodili. Razdelila sem jih v nekaj sklopov. Danes nekaj uvodnih razmišljanj in ŠEST ZLATIH PRAVIL ZA NABIRALCE ZELIŠČ.
Uporaba rastlin je stara kot človeštvo. Sprva jih je človek nabiral in uporabljal takšne, kakršne je pač našel v naravi. Z razvojem v mnogih tisočletjih se je hkrati s spreminjanjem človeka tudi rastlinstvo razvijalo v mnoge požlahtnjene vrste. Z razvojem so se razvijale tudi človeške izkušnje pri ločevanju rastlin na koristne, strupene, neužitne in neuporabne.
Zdravilne rastline, kot že samo ime pove, potrebujemo za pripravo zdravil, bodisi doma, v lekarnah, farmacevtski industriji in drugih sorodnih industrijah, ki uporabljajo dišavnice in aromatične rastline. Kljub naglemu in velikemu razvoju farmacevtske industrije, se uporaba naravnih zdravilnih rastlin ni zanemarila.
V mnogih primerih je naravno zdravilo vsaj toliko cenjeno kot sintetično. Vendar uporaba zdravilnih rastlin ne more nadomestiti uporabo zdravil v mnogih primerih, zato je vedno potreben posvet z zdravnikom.
Če se odločimo za nabiranje zdravilnih rastlin, moramo rastline poznati in vedeti, kateri del rastline je zdravilen, kdaj in kje jih nabirati, kako jih sušiti in shranjevati, ter kako jih pripraviti.
ŠEST ZLATIH PRAVIL ZA NABIRALCE ZDRAVILNIH ZELIŠČ
Ta pravila nam pomagajo, da zase naberemo tisto, kar rabimo in ohranjamo naravo za naše naslednike. Z upoštevanje teh pravil bomo dobro poskrbeli za ohranjanje raznolikosti našega bogatega rastlinskega sveta.
Pravila so povzeta po Richardu Willfortu:
Preden greš, dragi zeliščar v prelepo naravo, si vtisni v spomin naslednjih šest zlatih pravil za zeliščarje:
1. Nabirajmo samo v prosti naravi rastoče rastline!
Vsaka rastlina ima svoje rastišče in samo tam je najbolj zdrava in zdravilna. Mnoge lahko gojimo na vrtu, vendar zahteva to delo veliko skrbi, potrpljenja in izkušenj, da se vsaj približamo pogojem rastišča v naravi.
2. Varujmo naravo!
Ne delajmo škode pri nabiranju in nikoli ne potrgajmo vseh zdravilnih rastlin. Pustimo jih, da ohranimo vrsto in rastišče. In jih prihranimo za nekoga, ki pride za nami in prav tako potrebuje zdravilne učinke rastlin. Ne nabirajmo zaščitenih rastlin, saj je v naravi nešteto drugih, ki nam jih lahko nadomestijo. Lepoto cveta na travniku, ki ga ni več, pa ne more nadomestiti nihče.
3. Naučimo se rastline natančno spoznati!
Pri nabiranju zdravilnih rastlin je veliko možnosti zamenjave s strupenimi rastlinami, zato moramo biti še posebej previdni! Naj nas ne bo sram vprašati nekoga bolj izkušenega. Prav tako si lahko pomagamo s številnimi priročniki za nabiranje zdravilnih zelišč, ki vsebujejo kvalitetne fotografije in opise rastlin.
4. Zdravilne rastline nabiramo praviloma samo za eno leto!
Ne nabirajmo zdravilnih rastlin za več let. Tudi najskrbneje nabrana, pripravljena in shranjena zdravilna zelišča sčasoma izgubijo zdravilnost. Narava nam vsako leto znova da sveža, zakaj bi si jih torej kopičili za več let.
5. Bodimo previdni pri strupenih rastlinah!
Ne nabirajmo strupenih rastlin, to prepustimo strokovnjakom!
6. Nobenega polovičarstva!
Kdor nima potrpljenja za nabiranje, kdor rastlin dobro ne pozna ali jih suši in spravlja brez potrebnega potrpljenja in skrbnosti, naj raje prepusti to delo drugim in kupi potrebno drogo pri zeliščarju ali v lekarni. Zeliščarstvo ni stroka, ki jo obvladaš mimogrede in kar tako. Sprijazniti se je potrebno, da se znanje in izkušnje nabirajo postopoma. Le-to se pridobi z redno, pozorno in zbrano hojo v naravo, iskanjem zelišč in njihovim proučevanjem.
Čeprav so samo lepe in zanimive zdravilne rastline, je njihova moč zelo velika. In z njimi moramo ravnati spoštljivo. Samo spomnimo se neštetih zastrupitev s čemažem. Pa tako sigurno ga poznamo. Vendar se mu na njegovem rastišču tako rada pridruži še kakšna strupena rastlina. Nam se pa vedno tako mudi in nimamo časa še enkrat list po list pregledati, kaj smo prinesli domov. In potem … včasih tudi zdravnik ne more več pomagati.
Zato je prav, da se držimo pravil. S tem bomo zase naredili največ.
Toliko za danes. Naslednjič pa si bomo pogledali, kje najdemo posamezne zdravilne rastline.
Vse dobro vam želim!