Med potovanjem po Evropi evropska kartica zdravstvenega zavarovanja predstavlja tako rekoč osebno higieno. Vsem, ki imamo urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji, omogoča uveljavljanje pravice do brezplačne nujne oziroma potrebne zdravstvene oskrbe pri zdravnikih in v zdravstvenih ustanovah, ki so del javnega, državnega zdravstvenega sistema v vrsti držav.
Vendar pa pogosto ne zadošča. Zato, da boste na poti ohranili mirno kri, poglejmo, v katerih primerih vas evropska kartica lahko reši dodatnih tegob, kdaj pa ne bo dovolj. Takrat vas iz zagate lahko reši Turistično zavarovanje z asistenco v tujini.
V katerih državah kartica sploh velja?
Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja vam bo prišla prav v vseh državah Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora (Islandiji, Lihtenštajnu in Norveški brez Spitsbergna ter Medvedjega otoka) in v Švici, Makedoniji, Srbiji, Črni gori in Avstraliji.
Kaj omogoča evropska kartica?
V državah EU, EGP in v Švici ste z evropsko kartico upravičeni do nujnih oziroma potrebnih zdravstvenih storitev v ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže. Pri zasebnikih, ki nimajo pogodbe s tujo zdravstveno zavarovalnico, boste stroške zdravljenja torej morali nositi sami. Vendar pa tudi oskrba v javnih zdravstvenih ustanovah ne bo nujno brezplačna. Če je v skladu s predpisi države, kjer ste, pri določeni storitvi potrebno doplačilo, boste ta strošek morali poravnati sami.
Katerih storitev kartica ne pokriva?
Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne omogoča:
Ob nezgodi v tujini si ponavadi zaželimo predvsem, da bi se lahko čim prej vrnili domov. Vendar stroškov prevoza iz tujine v domovino evropska kartica ne pokriva.
V večini držav evropska kartica ne bo v pomoč, če se poškodujete na smučišču in je potreben prevoz s helikopterjem ali reševalnimi sanmi.
Če dopustujete na Hrvaškem, imejte v mislih, da evropska kartica ne pokriva stroškov zdravstvenih storitev, ki jih nudijo turistične ambulante.
Če ste se v tujino napotili z namenom zdravljenja ali poroda, evropska kartica zdravstvenega zavarovanja prav tako ne bo dovolj.
Kako je z zdravstvenim zavarovanjem v državah, kjer evropska kartica (oz. certifikat) ne velja?
Če potrebujete zdravnika v drugih državah sveta, si boste zdravstvene storitve morali plačati sami, če nimate urejenega komercialnega turističnega zavarovanja. Ko se boste vrnili domov, vam bodo na ZZZS sicer ob predložitvi potrebne dokumentacije povrnili stroške nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči v tujini, vendar le v višini cene teh storitev v Sloveniji. Dobro je vedeti, da so v nekaterih državah sveta ti stroški mnogo višji kot pri nas.
Če ugotavljate, da evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne bo dovolj, sklenite še Turistično zavarovanje z asistenco v tujini.
V članku so navedene pravice imetnikov kartice, kot so jih predstavili na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Na njihovi spletni strani najdete dodatne informacije in vse morebitne spremembe.