Poletje je vsekakor tisti del leta, ko se več gibamo in najrazličnejšim športnim aktivnostim namenimo več svojega časa. Navadno v tem času oživijo tekaške in kolesarske poti, hribi in gore so polne pohodnikov, pa tudi najrazličnejša igrišča so bolj zasedena kot sicer. Se pa kaj hitro lahko zgodi, da nas po športni aktivnosti presenetijo bolečine v mišicah oz. vsem dobro znani »muskelfiber«. Ta ni tuj ne rekreativnim, ne profesionalnim športnikom. A dobra novica je, da tudi to nadlogo lahko omilimo in jo precej hitro odpravimo.
Da bi bolje razumeli, kako bolečine, ki se pojavijo po intenzivni vadbi, omiliti in jih čim hitreje odpraviti, je najprej potrebno razložiti, kaj »muskelfiber« sploh je. Strokovno ga imenujemo zapoznela mišična bolečina, pri čemer je natančen mehanizem, ki jo povzroča, še vedno predmet raziskav. Obstaja pa nekaj glavnih dejavnikov, ki so povezani s to bolečino.
Na prvem mestu vsekakor velja omeniti mikropoškodbe mišičnih vlaken, do katerih pride med intenzivno vadbo. Te sprožijo vnetni odziv telesa, kar povzroči bolečino in oteklino v mišicah. Obenem se med vadbo v mišicah kopiči mlečna kislina, kar prav tako lahko povzroči neprijetne občutke in bolečino. Čeprav mlečna kislina ni glavni vzrok za zapoznelo mišično bolečino, lahko prispeva k nelagodju.
Tu so še vnetni procesi v mišicah in vezeh, ki prav tako sodelujejo pri razvoju »muskelfibra«. Ti procesi so namreč povezani z reakcijami imunskega sistema in vključujejo vnetne mediatorje, kot so citokini in prostaglandini.
Ali lahko bolečine preprečimo?
Neprijetnim bolečinam v mišicah, ki se pojavijo po vadbi, se žal ne moremo povsem izogniti. Lahko pa ji dodobra omilimo. Pri tem moramo upoštevati le par enostavnih nasvetov.
Pomembno je, da se pred začetkom vadbe ogrejemo s pomočjo aerobnih aktivnosti, kot sta, denimo, tek in kolesarjenje. Prav tako je koristno izvajati dinamične vaje raztezanja, ki pripravijo mišice na intenzivno vadbo.
Izjemno pomembno je tudi to, da intenzivnost vadbe prilagodimo svojim zmožnostim in jo stopnjujemo postopoma. Vsak zase mora znati prisluhniti svojemu telesu ter temu ustrezno prilagajati vadbeni program.
Ključna za zdravje mišic je tudi ustrezna hidracija. Med vadbo izgubljamo tekočino s potenjem, zato je pomembno, da redno pijemo vodo in izgubljeno tekočino nadomestimo. Dobra hidracija lahko pomaga zmanjšati vnetje mišic in olajša okrevanje.
Pozabiti pa ne smemo niti na uravnoteženo prehrano, bogato z beljakovinami, ogljikovimi hidrati in antioksidanti, saj ima ta pomembno vlogo pri preprečevanju zapoznele mišične bolečine. Beljakovine so ključne za obnovo in popravilo mišic, ogljikovi hidrati zagotavljajo energijo za vadbo, antioksidanti pa pomagajo zmanjšati vnetje v telesu.
Kako omilimo že razvito bolečino?
Če se je bolečina po vadbi že razvila, je pomembno, da telesu damo dovolj časa za počitek in okrevanje. Smiselno je, da se izognemo vadbi, ki vključuje prizadete mišične skupine. S počitkom mišicam namreč omogočimo, da se regenerirajo in se vrnejo v optimalno stanje.
Prav bodo prišle tudi hladilne obloge, ki jih položimo na prizadete mišice, saj s tem pomagamo zmanjšati vnetje in nelagodje. Ko akutna faza bolečin mine, pa je priporočljivo, da razbolele mišice grejemo, saj s tem izboljšamo pretok krvi in pospešimo okrevanje. V tej fazi pa se že priporoča tudi lahka vadba, ki prav tako pospešuje pretok krvi in pripomore k odstranjevanju odpadnih produktov iz telesa in tako pospeši procesa okrevanja.
Abena pozna še boljšo rešitev!
Neprijetne bolečine v mišicah (in sklepih) pa lahko učinkovito in hitro omilimo ali odpravimo tudi z uporabo hladilnega Abena Activ gela.
Ta s kombinacijo vsebnosti vode in eteričnih olj, kot so poprova meta, evkaliptus in mentol, najprej poskrbi za občutek hlajenja, ki nato preide v blago segrevanje zaradi izboljšane prekrvavitve tkiv. Prav slednja pa je, kot že omenjeno, ključna za hitrejšo odpravo bolečin.
Izdelek lahko uporabimo pred, med in po aktivnosti. Pred aktivnostjo nam pomaga s sproščanjem mišične napetosti in preprečuje krče, po aktivnosti pa pomirja in spodbudi regeneracijo utrujenih mišic. Obenem deluje kot regulator vlažnosti kože in preprečuje njeno izsušitev. Enostavno se nanaša in ne masti kože.
Kaj pa odrgnine?
Pogosto pa med vadbo pride tudi do neprijetnih odrgnin, ki so posledica drgnjenja kože ob kožo ali pa kože ob oblačila. Poleti je naša koža zaradi višjih temperatur namreč še pogosteje izpostavljena vlagi. Vročina, potenje in trenje kože pa pogosto pripeljejo do neprijetnih in bolečih rdečin oz. poškodb kože.
Te lahko preprečimo z zaščitnim mazilom Abena Skincare Ointment, proizvedenim na Danskem. Vsebuje 41 odstotkov maščob ter sestavine, ki kožo pomirjajo in negujejo. Omogoča dobro zračenje in regeneracijo kože, obenem pa na koži ustvari zaščitni sloj, ki naredi mehansko zaščito in tako prepreči trenje. Mazilo Skincare Ointment ne vsebuje barvil in dišav, nanesemo pa ga na suho in čisto kožo na mesto, kjer je prisotno trenje. V primeru že nastale odrgnine se izdelek lahko uporabi le pri suhi in površinski poškodbi kože.
Tako, zdaj ni več razloga, da bi se zaradi neprijetnih bolečin in odrgnin izogibali športnim aktivnostim. Le lotiti se jih moramo pametno in uporabiti prave izdelke, ki bodo našemu telesu pri tem v pomoč in podporo.
Naročnik oglasa je Abena Helpi d.o.o.