Domov BivanjeDom Poskrbeti tudi za zdravje osebnih financ

Poskrbeti tudi za zdravje osebnih financ

32 ogledov

Veliko časa smo pripravljeni posvetiti svojemu zdravju – in ko zbolimo, nam druga tudi ne preostane. Zakaj smo pri osebnih financah zadovoljni s starim znanjem? 30 let je minilo od takrat, ko se je tudi v Sloveniji razvil finančni trg, ki je ob bančnih depozitih ponudil tudi delnice, obveznice, sklade. Različne oblike naložb s skupnim izrazom imenujemo finančni instrumenti. Pa kljub desetletjem prakse javnomnenjske raziskave kažejo, da izmed finančnih instrumentov še zmeraj najbolj poznamo bančni račun in bančni depozit. To kaže slabo finančno pismenost.

Osnovni elementi finančne pismenosti

    • Razumeti, kako inflacija vpliva na osebne prihranke
    • Razumeti obrestni in obrestno-obrestni račun
    • Spoznati lastnosti ter tveganja in potencialne donose različnih finančnih instrumentov

Dolgoletne raziskave v svetu kažejo, da finančno pismeni ljudje živijo in se upokojijo bolj premoženi. Imajo več prihrankov, manj kreditov in višjo donosnost izbranih naložb. Kar je najpomembneje, so skeptični do vseh, ki ponujajo donose, ki presegajo razumno mejo. Vedo, da, kar zveni predobro, da bi bilo res, zelo verjetno ni res.

Piramida naložb – osnova osebnih financ

Prihranke je smiselno razpršiti v več različnih naložb. Naložba je dobrina ali premoženje, kupljeno s ciljem, da se ga bo kasneje dražje prodalo. Vsaka naložba nosi s seboj specifična tveganja. V piramidi na sliki se finančni instrumenti dvigujejo glede na pričakovano tveganje in (z njim povezan) donos. Na bančnem računu, ki je prva stopnica, je denar varen, donos pa ne dosega niti inflacije. Z višjim tveganjem raste tudi možnost večjega donosa. A pozor – nihanje deluje v obe smeri. Naložba lahko zasluži ali izgubi. Zato so vse naložben namenjene samo finančnim presežkom.

Tri ključne odločitve v življenju

  • Koliko varčevati in koliko potrošiti
  • Koliko prihrankov razporediti v višjetvegane in koliko v nižjetvegane naložbe
  • Na kakšen način razporediti prihranke v višjetvegane naložbe

Kratkoročno trge premikajo čustva, dolgoročno poslovna uspešnost

Borzni trgi zmeraj nihajo, saj se cene oblikujejo glede na ponudbo in povpraševanje. Če je prodajalcev na primer delnice več kot kupcev, bo cene padala. Če je več kupcev kot prodajalcev, bo rasla. Na dolgi rok je gibanje cene delnic podobno gibanju poslovanja družbe izdajateljice. Na kratek rok pa imajo glavni vpliv čustva vlagateljev. Kratkoročno nihanje trgov poganjata na eni strani strah in na drugi pohlep.

Kaj nam preprečuje biti gospodaren človek?

Zakaj nas vodita strah in pohlep? Kaj nam preprečuje, da nismo gospodaren človek, ki reagira na osnovi izračunov? Ker smo, ne glede na to, kakšni poznavalci finančnega trga smo, tudi čustveni ljudje. Imamo predsodke, čustva nas zanesejo in sledimo vzgledu ljudi, katerih mnenje spoštujemo.

Kako omiliti tveganja?

    • Z znanjem. Če ne razumemo, ne kupujemo.
    • S časom. »Finančni trg je zasnovan tako, da prenaša denar od nepotrpežljivih k potrpežljivim,« je nekoč dejal Warren Buffett, eden najbolj znanih vlagateljev v svetu. Dolgoročnost v svetu finančnih instrumentov velikokrat ne pomeni, da finančnega instrumenta ni mogoče kadarkoli unovčiti, vendar je morda s potrpežljivostjo mogoče doseči bolj ugoden trenutek z boljšo ceno.
    • Z razpršitvijo. Pregovor pravi Ne nosi vseh jajc v eni košari, in enako velja v svetu financ.

6 nasvetov za investiranje

    • Ne kupujmo, česar ne poznamo. Zanesljive informacije o naložbah so v dokumentih in pri finančnih svetovalcih.
    • Vsi donosi, o katerih slišimo in beremo, so že zamujeni.
    • Tveganje in donos sta sorazmerna.
    • Tveganje blažita čas in razpršitev.
    • Kratkoročna nihanja na trgih na kakovost naložbe nimajo vpliva.
    • Vse naložbe so za denarne presežke.

Sava Infond, družba za upravljanje, je članica Zavarovalne skupine Sava. Upravlja več kot milijardo in pol evrov premoženja v 19 podskladih Krovnega sklada Infond in v okviru individualnega upravljanja premoženja.

To je tržno sporočilo. Pred sprejemom katerekoli naložbene odločitve za Infond sklade glejte Prospekt Krovnega sklada Infond in dokumente s ključnimi informacijami izbranega sklada. Na spletni strani www.infond.si so na podstraneh vsakega podsklada vse informacije in dokumenti, na osnovi katerih lahko opravite informirano odločitev. Podatki o gibanju vrednosti enot premoženja podskladov so objavljeni na www.infond.si. Pretekla uspešnost ne napoveduje prihodnjih donosov. Na ustvarjen donos vpliva gibanje trgov, vstopni in izstopni stroški ter obdavčitev, ki je odvisna od osebnega stanja vlagateljev. Skladi nimajo vzpostavljenih jamstev za kapital, tako da ni garancije donosa. Za pridobitev informacij o primernosti posamezne naložbe se obrnite na svojega finančnega svetovalca ali na vpisno mesto.

Naročnik oglasa je SAVA RE

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi