Sandi Luft, dr. med., spec. dermatologije iz Derma centra Maribor in Rogaška, nam je pojasnil, kako naj negujemo kožo, da nam bo v ponos. Prilagoditi se moramo njenemu tipu, pa tudi letnemu času.
TIA KEMPERLE
Pri skrbi za našo kožo se ni dobro zanašati zgolj na dobro genetiko, temveč moramo koži nameniti posebno skrb, kajne? Vendarle je naš največji organ …
Seveda, čeprav imajo genetsko določene lastnosti, kot je barva in debelina kože, aktivnost lojnic, nagnjenost k vnetju, že same po sebi velik vpliv na hitrost procesa staranja kože, ne smemo pozabiti, da večinoma živimo v urbanem okolju, kjer je prisoten mikrofini prah iz prometa in industrije. Ta se ves dan useda na površino kože in prodira do zarodne plasti vrhnjice, kjer sproži procese oksidacije. To je poleg zaščite pred soncem tudi razlog, zakaj potrebujemo dnevno kremo, ki prepreči ta proces. Sonce je sicer daleč največji dejavnik, ki vpliva na staranje kože, zato mora biti v dnevni kremi še zaščitni faktor. Raje imam višje faktorje, zato svetujem tiste dnevne kreme, ki imajo 20 ali višji faktor. Zunanji dejavniki močno pospešujejo proces staranja kože, na kar lahko vplivamo z načinom življenja in uporabo krem.
Ali se struktura kože spreminja glede na sezono? Je pozimi drugačna kot poleti?
Koža se spremni, če je je osončena in porjavela. Eden koži lastnih mehanizmov zaščite pred UV žarki je poleg porjavitve še zadebelitev vrhnje plasti kože. To morda niti ne opazimo, razen pri pacientih z aknami, kjer pride zaradi podaljšanja izvodil lojnic po poletju do poslabšanja aken in pojava številnih ogrcev. Pozimi se zaradi zadrževanja v suhih in toplih prostorih površina kože posuši, pojavijo se luske in srbenje. Pogosto se te težave najprej pojavijo na mestih, kjer je malo lojnic, kot so goleni in podlahti. Sušenje kože poslabša kronične kožne bolezni, kot sta luskavica in atopijski dermatitis. Bolezni se tipično izboljšata v delu leta, ko je visoka zračna vlažnost. Slednji proces moramo upoštevati tudi pri izbiri krem. Hidratantne kreme marsikomu pozimi zelo izsušijo kožo in povzročijo vnetja, med tem ko jih poleti lahko dobro prenašajo.
Kaj koža potrebuje pozimi in kako moramo zanjo skrbeti v najtoplejših mesecih leta?
Koža vedno potrebuje vlago. Poznamo dva principa vlaženja kože, z okluzivnimi vlažilci in vlažilnimi kremami. Okluzivni vlažilci so mastne mazilne podlage, ki vsebujejo določen odstotek olja ali parafina. Naredijo parno zaporo na površini kože in jo mehčajo. Vlaga se nabira pod njihovim slojem in so primerne za začetno uporabo, ko potrebujemo hiter in močan učinek. Dolgoročno jih je neprijetno uporabljati, saj so lepljive in lahko povzročajo vnetja znojnic in lojnic. Za vsakodnevno in dolgotrajno uporabo svetujem kopeli z dodatki olj in oljne gele za tuširanje. Pri obeh je treba upoštevati čas namakanja in temperaturo vode, po uporabi pa čim manj ali pa sploh ne brisati kože z brisačo. Nato je potrebno na še vlažno umito kožo nanesti vlažilec, to je losjon ali kremo, ki vsebuje bodisi ureo, mlečno kislino, glicerol ali ekstrakte ovsa. Vsi omenjeni imajo sposobnost zadrževanje vlage v vrhnji plasti kože.
Kakšen lepotni oziroma negovalni dnevni tretman bi priporočili vsem, ki bi rade imele čim lepšo, čim bolj zdravo in gladko kožo?
Od marca do oktobra naj ima dnevna krema zaščitni faktor 30, prav tako ga naj ima krema za okolico oči. Uporabljajte pokrivala in se izogibajte soncu v času najmočnejšega obsevanja. Zvečer uporabite kremo z antioksidanti, hialuronsko kislino ali peptidi.
Kadar doma nimamo kupljenih izdelkov za nego, kaj si lahko pripravimo? Če imamo na primer poln hladilnik …
Za takšen pristop morate zelo dobro poznati tip svoje kože. Limonin sok lahko koristi zelo mastni koži, sveže kumarice ali obkladek iz črnega čaja so lahko koristni na koži obraza z žilicami, vendar tu ni standardnih količin in koncentracij, kar je pogost razlog za neuspeh oziroma poslabšanje stanja. Držim se pravila, da kar sodi v usta, gre v usta, ne pa na kožo.
Ali je treba kožo na obrazu negovati drugače kot kožo na ostalih delih telesa?
Vsak del kože potrebuje svojo nego. Nikakor pa tudi tukaj ne smemo pozabiti, da prav vsa koža, ki je izpostavljena soncu, potrebuje vsakodnevno zaščito pred škodljivimi UV žarki.