O aidsu (sindromu pridobljene imunske pomanjkljivosti) govorimo, kadar virus HIV tako oslabi bolnikov imunski (obrambni) sistem, da se število posebnih obrambnih celic v krvi zmanjša od normalnih 800­1050/mililiter na manj kot 200/mililiter. Oboleli nato postanejo hudo bolni in nazadnje umrejo zaradi bolezni, ki jih njihov imunski sistem ne more premagati.

Bolezen poteka v več fazah. Akutni HIV­sindrom se pojavi približno po dveh tednih ali šestih tednih po okužbi. To je blaga, kratkotrajna bolezen, ki je podobna gripi. Pogosti klinični znaki so zvišana telesna temperatura z močnim znojenjem, povečane bezgavke, vnetje žrela, bolečine v mišicah in sklepih, driska, glavobol. Okuženi lahko že v tej fazi s spolnimi odnosi okuži druge ljudi!

Zgodnja simptomatska faza okužbe s HIV nekateri bolniki razvijejo že kmalu po okužbi nespecifične splošne bolezenske znake, ki trajajo od nekaj tednov do enega leta. Med te simptome štejemo: utrujenost, subfibrilno stanje, glavobol, nočno potenje, lažje ponavljajoče se driske, izguba apetita in hujšanje.

V napredujoči simptomatski faze okužbe s HIV so okuženi že zboleli za aidsom. Imunski sistem hitro slabi, bolniki postanejo zelo dovzetni za oportunistične okužbe in AIDS­demence, ki pa jih spremljajo tudi huje izraženi splošni simptomi: visoka temperatura, bruhanje, izguba apetita, driske …

Okužba s HIV se praviloma konča s smrtjo. Bolniku odpove eden od vitalnih organov. Človek, okužen s HIV, praviloma ne umre zaradi HIV, temveč zaradi drugih okužb, ki napadajo s HIV oslabljeno telo. HIV je v tem primeru le posrednik smrti.

Do okužbe lahko pride z neposrednim stikom sluznice ali krvi telesnimi tekočinami (kri, spermo, predsemensko tekočino in materinim mlekom) pri analnem, vaginalnem ali oralnem spolnem občevanju, transfuzijah krvi, med nosečnostjo, rojstvom ali z dojenjem.

Do okužbe pa ne more priti pri pitju iz iste skodelice, na straniščih, v bazenih, pri pikih komarjev in klopov, s poljubljanjem ali objemanjem, z dotikanjem, pri darovanju krvi.

Vsi, ki menite, da bi lahko bili izpostavljeni tveganju za okužbo z virusom HIV, se odpravite na testiranje. Zdravila ali cepiva proti virusu HIV še ni. Bolezen lahko preprečimo z izobraževanjem in pridobivanjem
znanja o varni spolnosti. Kadar se predajate posteljnim užitkom nikar ne pozabite na kondome.

Vir: www.dijaski.net

Mladi in spolnost

Pogovori o spolnosti so postali del vsakdanjika v življenjih mladostnikov. Vseeno pa mladostniki o varnosti v spolnosti ne dobijo veliko informacij. Raziskava, ki jo je omogočilo podjetje Durex, je preučevala, kako se mladostniki pogovarjajo o varni spolnosti in problemih povezanih s to temo. Z uporabo poglobljenih kvalitativnih intervjujev, s tridesetimi ljudmi v starosti 16 – 25 iz celotnega področja Anglije, je raziskava pokazala, da formalna spolna vzgoja mladim ni v zadostno pomoč in se zato za informacije o varni spolnosti pogosto obrnejo na internet. Večina sodelujočih je dejala, da se ‘naučijo iz prakse’, hkrati pa so poudarili problematiko pogovorov o varni spolnosti s spolnimi partnerji. Medtem, ko jih večina prosto govori o svoji spolni aktivnosti, najpogosteje
prek telefona in aplikacij socialnih omrežij, je bilo pogovorov o varnosti v spolnosti znatno manj.

Intervjuvancem je bila predstavljena ideja o izdelavi uradnega kondom Emoji-ja. Predlog so označili kot zelo vreden, samo idejo je pozdravilo več kot tri četrtine mladostnikov. Le ti bi ga uporabljali v svojih profilih v aplikacijah za parčkanje, partnerje bi z njim spomnili na kondome/varno spolnost, predvsem pa bi uporaba simbola pogovor o varni spolnosti naredila privlačnejši in bolj zabaven.

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi