Domov Odnosi in družinaOtroci Manj kilogramov – več zdravja!

Manj kilogramov – več zdravja!

Veliko otrok in mladostnikov se nepravilno prehranjuje. Tako rekoč vsakdanji pojav je, da gredo otroci v šolo brez zajtrka, kasneje pa si tešijo lakoto s hamburgerji, sendviči, coca-colo ter sladkimi ali gaziranimi pijačami. Večina se tudi zelo malo giblje. Statistični podatki kažejo, da se s športom pri nas redno ukvarja le 13 odstotkov mladih. Če seštejemo nepravilno prehrano in premalo gibanje, dobimo rezultat: debelost.

 

Posledice debelosti v otroštvu

Vse skupaj vpliva na zdravje otrok v odraščajoči dobi. Zgodaj se pojavijo znaki preobremenitve srca, srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen in podobno, kar se pozneje razvije v hude zdravstvene težave, mnogokrat celo v prezgodnjo smrt. Debeli otroci in mladostniki se pogosto srečujejo tudi negativnimi psihosocialnimi posledicami. Zaradi predsodkov, ki jih družba goji do debelih ljudi, imajo v življenju, velikokrat po krivici, slabše možnosti. Zato imajo največkrat negativno samopodobo, zmanjšano samozavest, so plahi in negotovi in zato osamljeni, pogosto tudi depresivni.

In ker si želimo, da bi bili otroci čim bolj zdravi, da bi imeli lepo, srečno in zdravo življenje ter da bi dočakali čim višjo starost, se potrudimo in od njihovega rojstva naprej skrbimo za zdravo prehrano in zdrave življenjske navade. Otroci se namreč najprej in največ naučijo s posnemanjem staršev.

Prehrana

  1. Uživajte več svežega sadja, še posebno jagodičja, in zelenjave, na primer zelja in stročnic (fižol, grah, leča). 
  2. Zmanjšajte količino soli in sladkorja tako, da otrokom omejite sladice, brezalkoholne sladke pijače, pripravljene sendviče, pri kuhanju pa uporabljajte manj soli.
  3. Zmanjšajte količino čistih energijskih maščob in namesto nasičenih maščob, na primer masla, raje uporabljajte nenasičene, ki so v različnih namazih in oljih.
  4. Otrok ne nagrajujte s sladicami in drugo nezdravo hrano – nagradite jih s sadjem in z lešniki, omogočite jim zabavo z zdravimi dejavnostmi, pri katerih otroci uživajo.
  5. Pripravljajte uravnotežene obroke, ki imajo visoko hranilno vrednost ter vsebujejo polnozrnate izdelke, pusto meso in ribe. Način priprave naj bo kuhanje v sopari in ne cvrtje.

Telesna dejavnost

  1. Otroci naj bi se s telesno dejavnostjo, ki pospeši srčni utrip, ukvarjali 60 minut na dan. Omogočite jim, da so telesno dejavni, in spodbujajte njihovo udejstvovanje v športnih skupinah.
  2. Bodite jim vzor za aktiven življenjski slog.
  3. Potrudite se, da se bo družina več in redno ukvarjala s športom in z dejavnostmi, pri katerih otoci uživajo. 
  4. Omejite čas gledanja televizije in igranja računalniških igric ter spodbujajte bolj razgibane vrste hobijev.
  5. Ne pozabimo: Otrok, ki se premalo giba, se pogosto ne more zbrati k učenju, ker je notranje nemiren, poln neizrabljene energije. Med mladimi, ki se sprostijo z gibanjem in športom, je mnogo manj takih, ki bi ogrožali svoje zdravje in življenje z nasiljem, usmerjenim proti drugim ali celo proti samemu sebi, in takih, ki si poiščejo različna nadomestila, kot so alkohol, droga, pohajkovanje. Šport gradi zdrav odnos do sebe.

Kajenje

  1. Če kadite, opustite kajenje in razložite otrokom problem zasvojenosti. Pred njimi nikoli ne kadite – naj živijo v čistem okolju.
  2. O vplivu tobaka na zdravje se z otroki pogovorite, še preden so soočeni z lastno odločitvijo. Posvarite jih pred reklamnimi zvijačami tobačne industrije.

Priporočila za uspešno hujšanje zanjo ali zanj

  1. Ključ do uspeha leži v petih manjših obrokih na dan, brez vmesnih prigrizkov.
  2. Obroke si razdeli enakomerno čez ves dan in jih nikoli ne spuščaj. Redno zajtrkuj.
  3. Enkrat na teden si privošči priboljšek (recimo košček čokolade).
  4. Ne odpiraj hladilnika, kadar si jezen ali na robu solz.
  5. Popij vsaj liter in pol do dva litra tekočine na dan (vodo, nesladkan čaj).
  6. Zelo kalorična živila zamenjaj z manj kaloričnimi.
  7. Upoštevaj prehransko piramido, po kateri naj bo na tvojem jedilniku največ polnozrnatih izdelkov oziroma zdravih ogljikovih hidratov (40%), sledijo sadje in zelenjava (35%), mleko mlečni izdelki in meso (20%), sladice pa le občasno (5%). Tako imenovane izključevalne diete, ki prepovedujejo denimo uživanje ogljikovih hidratov, zate niso primerne.
  8. Zapomni si, da je najpomembnejši del pri zmanjševanju telesne teže izdatno gibanje.
  9. Dekle med 11. in 15. letom starosti potrebuje na dan od 2200 do 2400 kalorij, fant enake starosti od 2300 do 2700 kalorij, dekleta med 16. in 18. letom potrebujejo na dan 2200 kalorij, fantje pa od 2800 do 3000 kalorij. 

 

(Vir: Vitka, Št. 1, Letnik II)

© Vse pravice pridržane | Tridea d.o.o., Podkraj pri Zagorju 3A, 1410 Zagorje ob Savi